Pasaulyje

2016.03.16 23:45

JAV prezidentas paskelbė naują Aukščiausiojo Teismo teisėją

BNS 2016.03.16 23:45

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį paskelbė, kad praėjusį mėnesį mirusio teisėjo Antonino Scalia vietą Aukščiausiame Teisme užims centristinių pažiūrų teisėjas Merrickas Garlandas.

B. Obama pasirinkto teisėjo pavardę paskelbė Baltųjų rūmų Rožių sodelyje 11 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku, o greta jo stovėjo ir pats M. Garlandas.

JAV prezidentas sako, kad federalinio apeliacinio teismo teisėjas M. Garlandas į Aukščiausiąjį Teismą atneš kuklumo, dorumo ir net objektyvumo.

„Aš parinkau kandidatą, kuris yra plačiai pripažintas ne tik kaip vienas aštriausių Amerikos protų,bet ir kaip žmogus, kuris į savo darbą įneša padorumo, kuklumo, principingumo, objektyvumo ir meistriškumo“, – sakė B. Obama.

Menkai žinomas amerikiečiams, M. Garlandas yra Apeliacinio Teismo pirmininkas Kolumbijos apygardoje, dirbęs teismo sekretoriumi, prokuroru.

B. Obama paskelbė, kad 63-ejų M. Garlandas galėtų pakeisti velionį teisėją A. Scalia. Pasak prezidento jo kandidatas yra „itin pasirengęs tarnauti“ Aukščiausiajame Teisme, atsiradus laisvai vietai jame po A. Scalia mirties.

.B. Obama sakė, kad centristinių pažiūrų teisėjas buvo pasirinktas po kruopštaus ir visapusiško atrankos proceso. Prezidentas sakė norėjęs atsiriboti nuo trumpalaikių praktinių sumetimų ir „siauros politikos“.

B. Obama sakė dėl savo kandidato konsultavęsis su visais Senato teisės komiteto nariais.

Anot prezidento, jo siūlomas kandidatas yra gerbiamas „abiejose (parlamento) pusėse“. B. Obama pabrėžė, kad Aukščiausiasis Teismas turi būti „virš politikos“ ir ragino Kongresą į jo kandidatą žiūrėti rimtai.

Minėdamas žvaigždišką savo kandidato karjerą, nuo prokuroro iki teisėjo, B. Obama sakė, kad jam susidarė įspūdis, jog šis žmogus yra „kuriantis konsensusą, būdamas mąstantis, nešališkas teisėjas, kuris laikosi įstatymų“.

„Aš tariau pats sau, žiūrėsiu į šį procesą rimtai, – taip ir padariau. Parinkau rimtą žmogų ir pavyzdingą teisėją, Merricką Garlandą“, – pasakė B. Obama.

B. Obamos pasirinkimas, kas užims likusią laisvą vietą devynis narius turinčiame Teisme, laikomas vienu svarbiausių jo kadencijos sprendimų. Jis gali pakreipti pusiausvyrą šiame Teisme nuo daugumą turinčių konservatorių prie liberalų.

Tačiau Kongreso respublikonai leido aiškiai suprasti, jog neketina rengti svarstymų dėl B.Obamos pasirinkto kandidato į Aukščiausiojo Teismo teisėjus, tvirtindami, jog šiam prezidentui liko dirbti mažiau nei metai, todėl naują teisėją turėtų pasirinkti jo įpėdinis Baltuosiuose rūmuose.

B.Obama savo ruožtu sako, kad pasirinkti kandidatą į Aukščiausiojo Teismo teisėjus jį įpareigoja įstatymas.

Aukščiausiojo Teismo teisėjai skiriami iki gyvos galvos. Šios institucijos nutartys gali smarkiai paveikti svarbiausių socialinių klausimų Amerikoje traktavimą.

79 metų A.Scalia, kuris buvo Teismo konservatorių stovyklos intelektinis lyderis, netikėtai mirė dėl natūralių priežasčių vasario 13 dieną.