Pasaulyje

2016.03.16 18:01

A. Merkel: Turkija privalo vykdyti jai iškeltas sąlygas

BNS2016.03.16 18:01

Kanclerė Angela Merkel trečiadienį leido suprasti, kad Europos Sąjunga nesieks susitarimo su Anakra bet kokia kaina, siekiant išspręsti Bendriją apėmusią migrantų krizę, ir paragino Europos lyderius tvirtai laikytis savo požiūrio į žmogaus teisių Turkijoje užtikrinimą.

Pripažindama, kad šios savaitės derybos Briuselyje gali pasiūlyti „pirmą tikrą galimybę“ išspręsti migrantų krizę, ji perspėjo, kad Turkijai reikia įvykdyti ES iškeltas sąlygas, jog būtų patenkinti jos pagrindiniai reikalavimai.

ES ir Turkijos lyderiai praėjusią savaitę susitarė dėl preliminaraus plano sugrąžinti Ankarai į Graikiją atvykusius nelegalius migrantus, mainais iš jos perimant pabėgėlius iš Sirijos.

Už tai Turkija reikalauja 6 mlrd. eurų pagalbos, laisvų kelionių jos piliečiams Šengeno erdvėje ir jos stojimo į ES proceso paspartinimo.

Kalbėdama parlamente, artėjant susitikimui Briuselyje, kur ES lyderiai aptars paruoštas sutarties sąlygas, A. Merkel pareiškė: „ES viršūnių susitikimas rytoj ir penktadienį parodys, ar mes galime pasiekti susitarimą, kuris mums pirmą kartą suteiks tikrą galimybę rasti ilgalaikį ir visai Europai naudingą pabėgėlių krizės sprendimą“.

A. Merkel taip pat pabrėžė, kad ji nesieks susitarimo su Turkija bet kokia kaina.

Apie Ankaros reikalavimus paspartinti jos stojimo į ES procesą, ji sakė: „Derybos su Turkija dėl ES narystės yra neterminuotos – jų tikrai dabar nėra darbotvarkėje“.

Ankarai keliamos stojimo į ES sąlygos „lieka nepakitusios ir nepasikeis“, sakė ji, atkreipdama dėmesį į tarptautinės bendruomenės susirūpinimą dėl pilietinių laisvių Turkijoje.

„Nereikia ir sakyti..., kad mes išsakėme savo įsitikinimus Turkijai dėl, pavyzdžiui, spaudos laisvės apsaugos arba elgesio su kurdais“, – kalbėjo A.Merkel.

Sąlygos, kad Turkijos piliečiai galėtų laisvai keliauti Šengeno erdvėje, taip pat lieka nepakitusios, pridūrė Vokietijos lyderė.

„Labai svarbu, kad Turkijai (iškeltos) sąlygos, siekiant bevizio režimo, nesikeičia“, – pabrėžė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt