Pasaulyje

2020.12.29 20:15

Lenkijos ir Vengrijos veiksmai kelia nerimą ES – iš dokumentų bando išbraukti žodžius „lyčių lygybė“

Eszter Zalan, euobserver, LRT.lt2020.12.29 20:15

Vengrija ir Lenkija sistemingai bando pašalinti žodžius „lytis“ ir „lyčių lygybė“ iš ES dokumentų, dėl kurių susitarė valstybės narės. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

Dviejų nacionalistinių-konservatyvių vyriausybių, pasisakančių prieš LGBTIQ ir moterų teises savo šalyse, veiksmai sukėlė nerimą keliose valstybėse narėse, kurios tai vertina kaip galimą regresą lyčių lygybės srityje.

Lenkijos ir Vengrijos pastangos, kurias kartais palaiko Slovakija ir Bulgarija, šiemet dar labiau suintensyvėjo ir buvo juntamos įvairiuose valstybių narių atstovų susitikimuose.

Tai vertinama kaip gerai koordinuoti Lenkijos ir Vengrijos veiksmai, siekiant daryti įtaką įvairiais klausimais, pradedant vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumo mažinimu ar Stambulo konvencijos dėl smurto prieš moteris ratifikavimu ir baigiant skaitmenine politika, biologine įvairove, kultūra ir užsienio reikalais.

Kelių valstybių narių diplomatai, kurie dėl klausimo jautrumo sutiko pasikalbėti su „EUobserver“, tik garantavus anonimiškumą, nerimauja, kad šios bendros pastangos gali pakenkti lyčių lygybės sampratai ir vienu mostu nubraukti per daugelį metų šioje srityje pasiektą reikšmingą pažangą.

Dauguma valstybių narių, įskaitant Nyderlandus, Daniją, Suomiją, Švediją, Liuksemburgą ir Ispaniją, nelinkusios nusileisti, baimindamosi, kad pakeitus ES vartojamas sąvokas, bus žengtas didelis žingsnis atgal.

Nors Budapešto ir Varšuvos pastangos ne visada pasiteisina, diplomatus neramina jų sistemingumas – ginčijamasi beveik dėl kiekvieno teksto, kuriame minima lyčių lygybė ar LBGTI.

Šį gruodį išplatintose Europos Tarybos išvadose dėl vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumo ES šalys pareiškė, kad „lyčių lygybė ir žmogaus teisės yra Europos vertybių pagrindas“, tačiau Lenkija, Vengrija ir Bulgarija pridėjo savo aiškinamuosius prierašus dėl lyties.

Po ilgų ir sunkių diskusijų kai kurios valstybės narės manė, kad lyčių klausimas išspręstas. Tačiau po savaitės minėtos dvi šalys vėl jį iškėlė šį kartą sveikatos priežiūros ir narkotinių medžiagų reguliavimo politikos kontekste.

Spalį Lenkija paprieštaravo lyčių lygybės sąvokai išvadose dėl dirbtinio intelekto atitikimo ES pagrindinių teisių chartijai užtikrinimo, todėl dėl bendrų visų valstybių išvadų sutarta nebuvo.

Lapkritį išvadose dėl lyčių lygybės kultūros srityje ES pirmininkaujanti valstybė vėlgi paskelbė savo pareiškimą, kurį palaikė 24 valstybės narės. Bulgarijos, Vengrijos ir Lenkijos tarp jų nebuvo.

Šį mėnesį, gruodžio 3 d., vykusiame Tarybos posėdyje, Nyderlandų švietimo ir kultūros ministrė Ingrid van Engelshove šį klausimą pavadino „galvos skausmu“.

„Kalbu apie didėjančią grėsmę lyčių lygybei ir Europos LGBTIQ bendruomenės teisėms – mūsų sąjungoje yra konservatorių, kurie nenuilstamai prieštarauja pamatinėms Europos vertybėms, – viešoje posėdžio sesijoje sakė ji kolegoms ministrams. – Nuo šiol nebegalime sutikti su jokiais nuorodų į lyčių lygybę ar LGBTIQ teises išbraukymais ar švelninimais ES tekstuose. Kaip kad pastaruosius keletą metų ne kartą stebėjome.“

Spalį šis klausimas buvo svarstomas aukščiausiu ES lygiu.

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, palaikomas lenko Mateuszo Morawieckio, kuriam dėl COVID-19 infekcijos atstovavo Čekijos vicepremjeras Andrejus Babis, diskusijose dėl santykių su Afrika ginčijosi dėl termino „lyčių lygybė“ vartojimo.

Galiausiai vietoje to, kad būtų pavartotas terminas „lyčių lygybė“, 27 ES vadovai sutiko tiesiog remtis ankstesniu ES dokumentu dėl lyčių lygybės.

Po susitikimo Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte savo šalies parlamente kalbėjo apie jį užplūdusį nusivylimo jausmą.

„Praleidau ten tris valandas bandydamas rasti kompromisą, kad tekste apie Afriką būtų vartojamas terminas „lyčių lygybė“. Tiesą pasakius, niekas neprieštaravo, kad tekste kalbama apie lyčių lygybę, tačiau pats terminas prieštarauja kažkokiam vengrų ir lenkų principui, todėl jie su juo nesutinka, – pasakojo M. Rutte. – Galų gale tai buvo išspręsta, įterpiant nuorodą į dvejų ar trejų metų senumo dokumentą, kur viename iš 8 puslapių yra vartojamas terminas „lyčių lygybė“. Galiausiai kur kas vėliau nei planavome penktadienio popietę mums pavyko baigti posėdį. Va taip viskas rimta šiais laikais.“

„Lytis“ ar „vyrai ir moterys“

Gaišindami ES susitikimus Varšuva ir Budapeštas teigia, kad ES sutartyje nevartojamas terminas „lytis“.

Vietoje to šios dvi šalys siūlo vartoti formuluotę „vyrų ir moterų lygybė“.

„Lenkija visada pabrėžia, kaip svarbu yra teisinis aiškumas ir kad turime laikytis sutarties nuostatų. Europos Sąjungos sutartyje labai aiškiai kalbama ne apie lyčių, o apie moterų ir vyrų lygybę, – aiškina lenkų diplomatas. – Nematome reikalo iš naujo apibrėžti šią sąvoką ir nepritariame bandymams tai daryti. Verčiau turėtume laikytis teisės normų, o ne kurti naujas, ypač jei jose galima įžvelgti neaiškių interpretacijų ir vertimo dviprasmybių.“

Vengrijos nuolatinė atstovybė ES nesureagavo į prašymą pakomentuoti situaciją.

Kitos valstybės narės tvirtina, kad terminas „lytis“ jau daugelį metų sistemingai vartojamas Taryboje ir ES teisės aktuose.

Šis klausimas išryškino vis didėjantį atotrūkį aiškinantis ES vertybes tarp Varšuvos ir Budapešto, kurie neseniai laikinai blokavo ES biudžetą ir COVID-19 pagalbos fondą, prieštaraudami bandymams susieti ES lėšas su teisės viršenybės principo laikymusi, ir likusia ES dalimi.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda šių metų pradžioje pareiškė, kad „LGBT ideologija“ yra labiau „žalinga žmogui“ nei sovietinis komunizmas. Dešimtys Lenkijos miestų pasiskelbė vadinamosiomis zonomis „be LGBT“, o šalis neseniai visiškai uždraudė abortus.

V. Orbanas vis dažniau įtraukia terminą „lytis“ į savo retoriką, apibūdindamas tai kaip dar vieną „Briuselio“ bandymą primesti Vengrijai pokyčius.

„Vietoje lyties reikia stiprinti tradicinį šeimos modelį“, – pirmadienį (gruodžio 14 d.) parlamentui sakė V. Orbanas ir žadėjo priešintis neseniai ES Komisijos priimtam lyčių lygybės veiksmų planui.

Antradienį Vengrijos parlamentas pakeitė šeimos apibrėžimą šalies konstitucijoje, kad būtų įmanoma veiksmingai uždrausti tos pačios lyties poroms įsivaikinti.

Vengrija taip pat atsisakė ratifikuoti Stambulo konvenciją dėl kovos su smurtu prieš moteris, o Lenkijos Vyriausybė puoselėja mintį iš jos pasitraukti.

Kompromisas?

Kai kurios valstybės narės taip pat išsakė kritiką dėl to, kaip ES pirmininkaujanti Vokietija reaguoja į Vengrijos ir Lenkijos spaudimą.

„Nerimą kelia tai, kad dvi valstybės narės nuosekliai prieštarauja sutartoms formuluotėms, susijusioms su pamatinėmis lyčių lygybės ir LGBTI teisių vertybėmis. Lygiai taip pat nerimą kelia tai, kad Tarybai pirmininkaujančios valstybės, kurios linkusios laikytis šių vertybių, greitai pasiduoda ir nusileidžia, stengdamosi greičiau pasiekti susitarimą“, – sakė aukštesnio rango ES diplomatas.

Vokietijos pirmininkavimo ES atstovas spaudai teigė, kad taip tikrai nėra.

„Pirmininkaujančios valstybės vaidmuo yra būti sąžiningu tarpininku ir įtraukti visus, nes Tarybos dokumentai turi būti priimami vienbalsiai“, – aiškino atstovas spaudai ir atkreipė dėmesį į tai, kad gruodžio pradžioje pateiktose Tarybos išvadose dėl moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo, priimtose tarpininkaujant pirmininkaujančiai valstybei narei, teigiama, jog „lyčių lygybė ir žmogaus teisės yra Europos vertybių pagrindas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt