Pasaulyje

2016.03.15 10:02

A. Breivikas apskųs Norvegiją dėl „nežmoniško“ kalinimo

BNS2016.03.15 10:02

Ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas Andersas Behringas Breivikas, 2011-aisiais nužudęs 77 žmones Osle ir jo apylinkėse, antradienį pasirodys teisme, kur apskųs Norvegiją pažeidžiant žmogaus teises, nes jis buvo laikomas visiškoje izoliacijoje beveik penkerius metus.

37 metų A. B. Breivikas kaltina valstybę pažeidus du Europos žmogaus teisių konvencijos straipsnius, kurie draudžia „nežmonišką ar žeminantį jo orumą elgesį, arba tokiu būdu būti baudžiamam“, taip pat garantuojantį teisę į „privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą“ ir „susirašinėjimą“.

Dėl saugumo priežasčių keturias dienas truksiantis ieškinio nagrinėjimas vyks už aukštų pilkų sienų – sporto salėje Šieno kalėjime, esančiame už maždaug 130 km į pietvakarius nuo Oslo, kur yra laikomas šis žudikas.

Pirmąją dieną abiejų pusių teisiniai atstovai pasakys savo įžangines kalbas, o trečiadienį A. B. Breivikas duos parodymus per maždaug tris valandas truksiantį posėdį.

Po sprogdinimo Osle ir šaudynių Utiojos saloje netoli sostinės suimtas A. B. Breivikas buvo laikomas atskirtas nuo kitų kalinių, o jo ryšiai su išoriniu pasauliu yra griežtai kontroliuojami.

Jo laiškai yra cenzūruojami kalėjimo pareigūnų, kad nuteistasis negalėtų sukurti „ekstremistų tinklo“, nurodė pareigūnai. Jo pasimatymai, kurie yra reti, beveik visada būna susitikimai su profesionalais, su kuriais A. B. Breivikas kalbasi per stiklinę pertvarą.

2012 metų rugpjūtį A. B. Breivikui buvo skirta griežčiausia Norvegijos įstatymų numatyta bausmė – 21 metai laisvės atėmimo, išnagrinėjus bylą kurioje jis buvo nužudęs aštuonis žmones per sprogdinimą prie vyriausybinių pastatų komplekse Osle, taip pat dar 69 žmonių, daugiausiai paauglių, nužudymu per šaudynes Utiojos saloje, tuometės valdančiosios Darbo partijos jaunimo stovykloje.

Per 1 val. 13 min. trukusį išpuolį A. B. Breivikas klaidžiojo po tą salą ir metodiškai žudė jaunuolius, susirinkusius į Norvegijos dominuojančios partijos, kurią šis ekstremistas kaltino dėl multikultūralizmo įsigalėjimo, stovyklą.

A. B. Breiviko kalinimas gali būti neribotą laiką pratęstas, jeigu jis bus laikomas tebekeliančiu grėsmę visuomenei.

Norvegijos teisinės sistemos išbandymu laikoma byla gali vėl atverti skausmingų žaizdų šalyje, kuri uoliai stengėsi, kad pražūtingiausios nuo Antrojo pasaulinio karo atakos vykdytojas nugrimztų į užmarštį.

A. B. Breivikas „gavo ko norėjo“, per šaudynes Utiojoje gyvas likęs Viljaras Hanssenas pirmadienį parašė savo „Twitter“ žinutėje.

„Jis yra garbinamas kraštutinių dešiniųjų sluoksnių ir gali skleisti neapykantą iš savo kameros“, – pridūrė V. Hanssenas.

A. B. Breivikas peršovė V. Hansseną keturiomis kulkomis, iš kurių viena pataikė jam į galvą.

„Tačiau didžiuojuosi ir esu laimingas, gyvendamas stabilioje teisinėje valstybėje, kur įstatymai galioja kiekvienam. Tai šiuolaikinės demokratijos kertinis akmuo“, – rašė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt