Pasaulyje

2016.03.15 10:19

Rusija pradeda karių atitraukimą iš Sirijos

LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA2016.03.15 10:19

Rusija nuo antradienio pradeda savo karių atitraukimą iš Sirijos. Tokį įsakymą prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį paskelbė po susitikimo su gynybos ir užsienio reikalų ministrais. 

Kremliaus teigimu, kariai atitraukiami, nes pajėgos Sirijoje įgyvendino beveik visus tikslus. V. Putinas sako, kad šalies ginkluotųjų pajėgų Hmeimimo oro bazė ir uostas Tartuse veiks įprastai.

Rusija yra pagrindinė Sirijos režimo sąjungininkė, rugsėjo pabaigoje pradėjusi vykdyti oro antskrydžius Sirijoje. Maskva sako, kad kovoja su grupuote „Islamo valstybė“, tačiau Vakarai tvirtina, kad Rusijos pajėgos padeda Sirijos valdžiai kovoti su opozicija.

Aptarė su B. Obama

JAV prezidentas Barackas Obama pajėgų išvedimą su V. Putinu aptarė telefonu. Jie taip pat kalbėjo apie tolesnius žingsnius koviniams veiksmams nutraukti, pirmadienio vakarą Vašingtone pranešė Baltieji rūmai.

B. Obama pasveikino smurto Sirijoje sumažėjimą nuo tada, kai įsigaliojo paliaubos, sakoma pranešime. Tačiau jis kartu pabrėžė, kad Sirijos režimo daliniai vis sulaužo susitarimą dėl ugnies nutraukimo. 

Sirijos vyriausybė tuo tarpu pareiškė, kad Maskva patikino, jog ir toliau rems Siriją „kovoje su terorizmu“. Be to, ji paneigė spaudos pranešimus, kad daliniai išvedami kilus ginčui su Rusija. Apie karių atitraukimą esą diskutuota „kurį laiką“. Šiuo klausimu būta glaudaus sutarimo tarp Sirijos ir Rusijos.

Sirijos opozicijos atstovai į žinią apie Rusijos dalinių išvedimą reagavo santūriai. Padėtis Sirijoje iš esmės pasikeistų, jei Rusija sustabdytų oro antskrydžius, Ženevoje sakė opozicijos Aukštojo derybų komiteto (HNC) atstovas Monzeru Machusu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.