Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.14 17:38

Bendrijos ministrai: ES turi nenusileisti Rusijai

BNS 2016.03.14 17:38

Europos Sąjunga turi nenusileisti Rusijai ir ginti pagrindinius politinius bei saugumo interesus netgi tuomet, kai mėginama drauge spręsti tokias problemas, kaip Sirijos konfliktas, pirmadienį pareiškė bloko valstybių užsienio reikalų ministrai.

Į kas mėnesį rengiamą eilinį posėdį Briuselyje susirinkę ministrai šiame susitikime pirmąkart po metų pertraukos peržiūrės santykius su Maskva, kurie yra smarkiai pašliję dėl krizės Ukrainoje.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas pareiškė, kad „turime aiškiai pasakyti, kaip tvarkysime ES santykius su Rusija ateityje“.

„Turime palaikyti santykius su Rusija, tačiau negalime pamiršti realios grėsmės, kurią Rusija kelia mūsų vertybėms bei mūsų saugumui, ir turime būti tvirti, dėstydami savo argumentus ir gindami savo principus, vertybes ir savo sienas Europoje“, – sakė Ph. Hammondas, atvykęs į Briuselį.

ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini, kuri iki paskyrimo į šį postą 2014-aisiais dirbo Italijos užsienio reikalų ministre ir buvo laikoma glaudesnių santykių su Rusija šalininke, sakė, kad atėjo metas vėl įvertinti ryšius su Maskva.

„Šiandien diskutuosime apie esamą padėtį santykiuose su Rusija, apie bendrą vieningą pagrindinių principų apibrėžimą“, – sakė F. Mogherini.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo ruožtu sakė, kad ES „neabejotinai reikia“ blaivesnio požiūrio į santykius su Rusija.

Tačiau tai reiškia, jog palaikant santykius su Rusija negalima turėti iliuzijų, jog įmanoma imtis tam tikrų problemų, tuo pat metu ignoruojant kitas problemas, sakė ministras.

Pastaraisiais mėnesiais vis garsiau girdimi raginimai 28–ias nares turinčiai Bendrijai pamėginti bendradarbiauti su Maskva sprendžiant bendras problemas, visų pirma dėl konflikto Sirijoje, kuris destabilizuoja padėtį visame regione ir kursto rimčiausią migrantų krizę Senajame žemyne nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Ph. Hammondas pripažino, jog esama tokio požiūrio, tačiau tiesiai pareiškė, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas turėtų paskambinti Maskvos sąjungininkui, Sirijos vadovui Basharui al-Assadui, ir „imtis kontroliuoti savo protežė“, jei ketina vykdyti įsipareigojimus, kuriuos prisiėmė Maskva pagal susitarimą dėl dabartinių trapių paliaubų Sirijoje.

„Tikimės, kad prezidentas Putinas, suteikęs prezidentui B. al-Assadui didžiulį karinį ir politinį palaikymą, imsis kontroliuoti Assadą; šiuo metu neatrodo, kad jis kontroliuotų B. al-Assadą“, – sakė britų diplomatijos vadovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi