Pasaulyje

2016.06.29 10:03

Po kruvino išpuolio Ankaroje ieškoma jo užsakovų

ELTA, LRT RADIJAS 2016.06.29 10:03

Po kruvino išpuolio Turkijos sostinėje Ankaroje ieškoma jo užsakovų. Vidaus reikalų ministras Efkanas Ala sekmadienio vakarą pareiškė, kad jau turima pirmųjų duomenų, tačiau apie juos bus pranešta pasibaigus tyrimui.

Per teroro aktą Ankaros centre sekmadienio vakarą, vyriausybės duomenimis, žuvo mažiausiai 34 žmonės, tarp jų – mažiausiai vienas savižudis. Sveikatos ministerijos teigimu, per sprogimą 125 asmenys buvo sužeisti, 19 jų – sunkiai.

Išpuolį įvykdė mažiausiai vienas mirtininkas, galbūt – du. Jis arba jie netoli autobusų stotelės detonavo sprogmenų prikimštą automobilį.

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pasmerkė išpuolį. Jis pareiškė užuojautą aukų artimiesiems. JT šiuo sunkiu metu yra su turkų tauta, sakoma išplatintame pareiškime.

Tai jau antras kruvinas teroro aktas Ankaroje per mėnesį. Vasarį Turkijos sostinėje mirtininkas taip pat detonavo automobilį, pražudydamas 29 žmones. Atsakomybę už šią teroro ataką prisiėmė „Kurdistano laisvės sakalai" (TAK). Ši su uždrausta kurdų Darbininkų partija PKK susijusi grupuotė tada kartu paskelbė, kad vykdys naujus išpuolius. Už ataką sekmadienį kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės.

Sprogimas nugriaudėjo Kizilajaus aikštėje. Vyriausybės duomenimis, jis buvo nukreiptas prieš civilius. JAV ambasada penktadienį buvo perspėjusi dėl gresiančio išpuolio kvartale netoli išpuolio vietos ir paraginusi jo vengti.

Pasak Australijos užsienio reikalų ministrės Julie Bishopo, Australijos ambasadorius tik per plauką išvengė išpuolio. Jamesas Larsenas sprogimu metu buvo už 20 metrų nuo atakos vietos savo automobilyje.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pabrėžė, kad pastarojo meto teroristiniai išpuoliai yra nukreipti prieš „mūsų šalies vientisumą". Jis paskelbė, kad kova su terorizmu bus tęsiama ir kad terorizmas „bus parklupdytas".

Europos Sąjunga (ES), JAV ir NATO pažadėjo Turkijai savo paramą kovoje su terorizmu. Išpuolius pasmerkė ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas – R. T. Erdogano priešininkas.

Apie nukentėjusius lietuvius informacijos nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministerija griežtai smerkia sekmadienį Turkijos sostinėje įvykdytą teroro aktą ir teigia neturinti duomenų, kad per jį būtų nukentėję Lietuvos piliečiai. Pasak ministerijos, Lietuva tvirtai pasiryžusi toliau remti Turkijos ir tarptautinės bendruomenės pastangas kovoti su terorizmu.

Smurtas Turkijoje aštrėja kurdiškoje pietrytinėje šalies dalyje, tačiau jis vis labiau apima ir didmiesčius. Sausio 12-ąją Stambule susisprogdino mirtininkas. Šis išpuolis priskiriamas „Islamo valstybei" (IS). Grupuotė įvykdė teroro aktą ir pernai spalį Ankaroje. Jis buvo nukreiptas prieš prokurdišką demonstraciją. Per šį didžiausią išpuolį Turkijos Respublikos istorijoje žuvo daugiau kaip 100 žmonių.