Pasaulyje

2016.03.14 08:27

Atnaujinamos Sirijos taikos derybos

Ženevoje pirmadienį bus atnaujintos derybos dėl taikos Sirijoje. Šios šalies vyriausybės ir pagrindinės opozicijos grupės atstovai sutiko paremti tarptautinės bendruomenės pastangas rasti išeitį iš penkerius metus Siriją draskančio pilietinio karo. 

Atnaujintų taikos derybų pradžia sutampa su penktosiomis metinėmis, kai šalyje įsiplieskė protestai prieš Basharo al-Assado valdymą. Jie palaipsniui virto daugiašaliu pilietiniu karu, kuris sudarė sąlygas išaugti tokiai jėgai kaip „Islamo valstybė“ (IS).

Karas pražudė daugiau negu 3,5 milijono žmonių, pusę šalies gyventojų pavertė pabėgėliais, kurie užtvindė ne tik kaimynines šalis, bet ir Europą.

Per 10 dienų, kiek, manoma, truks derybos, jų tarpininkas, specialusis Jungtinių Tautų atstovas, tikisi aptarti ir kaip bus formuojama nauja vyriausybė, rašoma nauja arba taisoma dabartinė Konstitucija. Per 1,5 metų ketinama surengti prezidento ir parlamento rinkimus.

Tačiau vyriausybinė delegacija laikosi savo nuostatos, kad Basharas al-Assadas – raudona linija, kurios esą nevalia peržengti.

„Mes nesileisime į derybas dėl prezidento (...) dėl jo turi spręsti Sirijos žmonės“, – teigia Sirijos užsienio reikalų ministras Walidas Al Moallemas.

Jungtinės Amerikos Valstijos tokią poziciją vadina derybų žlugdymu.

„Sirijos užsienio reikalų ministro pareiškimais aiškiai bandoma sutrukdyti deryboms, pasiųsti atgrasymo žinią. Bet juk ir tvirčiausi Sirijos rėmėjai Rusija ir Iranas pritarė Jungtinių Tautų komunikatui, kuriame kalbama apie pereinamąjį laikotarpį, turintį baigtis prezidento rinkimais“, – buvo kategoriškas JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.

B. al-Assadą palaikanti Rusija ragina į taikos derybas įtraukti ir Sirijos kurdus.

Nuo to laiko, kai žlugo paskutinės pastangos susitarti, padėtis šalyje pasikeitė. Ugnies nutraukimo sutarties, kuri pasiekta padedant skirtingas konflikto puses palaikančioms JAV ir Rusijai, iš dalies laikomasi, nors priešininkai nuolat kaltina vieni kitus dėl pažeidimų.

Paliaubos negalioja dalį teritorijos kontroliuojančiai „IS“ ir taip pat teroristiniu laikomam „al-Nusros“ frontui. Tačiau bombų krenta gerokai mažiau, o humanitarinė pagalba pasiekia tuos, kuriems labiausiai jos reikia.