Pasaulyje

2016.06.29 10:04

Ankaroje driokstelėjo galingas sprogimas

BNS, 15min.lt2016.06.29 10:04

Mirtininkui sekmadienį detonavus sprogmenų prikrautą automobilį vienoje judrioje centrinėje Ankaros aikštėje žuvo mažiausiai 34 žmonės (iš jų 2 – užpuolikai), o daugiau nei 125 buvo sužeisti, pranešė pareigūnai, informuodami apie naujausią Turkiją sukrėtusią mirtiną ataką.

Sprogdinimas Kizilajaus aikštėje buvo antras didelis išpuolis Turkijos sostinės širdyje per mažiau negu mėnesį. Vasario 17 dieną kitam mirtininkui detonavus Ankaroje sprogmenų prikrautą automobilį šalia kariškius vežusių autobusų žuvo 29 žmonės, o atsakomybę dėl tos atakos prisiėmė viena uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) frakcija.

Faktas, kad kovotojai sugebėjo taip greitai surengti naują ataką labai arti premjero biuro, parlamento ir užsienio ambasadų, kelia klausimų dėl Turkijos gebėjimų suvaldyti saugumo grėsmes, keliamas džihadistų judėjimo "Islamo valstybė" (IS) ir kurdų sukilėlių.

Greitosios pagalbos automobiliai vežė žmonės iš tos aikštės, kuri yra svarbus prekybos ir transporto centras, į 10 miesto ligoninių.

Sprogimas nugriaudėjo apie 18 val. 45 min. vietos (ir Lietuvos) laiku. Pasak televizijos „CNN-Turk“, įvykio vietoje žuvo 23 žmonės, supleškėjo keli automobiliai, tarp jų autobusas, taip pat buvo apgadintos aplinkinės parduotuvės.

Provincijos gubernatoriaus biuras nurodė, kad žuvo 27 žmonės, o dar 75 buvo sužeisti.

„Sprogimo priežastis buvo sprogmenų prikrautas automobilis, (detonuotas) netoli Kizilajaus aikštės", – sakoma oficialiame pranešime.

Vienas saugumo pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, kad preliminarios tyrimo išvados rodo, jog šis sprogdinimas buvo mirtininko ataka.

Po šios atakos premjeras Ahmetas Davutoglu sušaukė nepaprastąjį saugumo vadovų posėdį, nurodė naujienų agentūra „Dogan“.

Ankaros teismas šalyje nurodė nedelsiant užblokuoti socialinius tinklus „Facebook“ ir „Twitter“, pranešė „Reuters“. Jis argumentavo, kad taip daroma dėl juose plintančių sprogimo aukų nuotraukų.

Papildyta 23:25: Turkijos Vidaus reikalų ministras Efkanas Ala sekmadienį sakė, kad šis išpuolis neatgrasys Turkijos nuo kovos su terorizmu. Jis patvirtino, kad centriniame Atatiurko prospekte netoli Kizilajaus aikštės buvo detonuotas sprogmenų prikrautas automobilis ir kad jo taikinys buvo civiliai, laukę vienoje autobusų stotelėje. E. Ala pridūrė, kad pareigūnai surinko įrodymų, bet kol kas neskelbs, kas atsakingas už šią ataką, kol bus baigtas tyrimas.

Perspėjimai dėl atakų grėsmės

Turkijoje aukšto lygio saugumo parengtis buvo paskelbta po virtinės mirtinų išpuolių, prasidėjusių nuo praeitų metų vidurio. Dėl daugumos jų kaltinama „Islamo valstybė“ - įskaitant spalį įvykdytą dvigubą mirtininkų sprogdinimą Ankaroje, per kurį žuvo 103 žmonės.

Praeitą penktadienį JAV ambasada perskelbė perspėjimą apie galbūt rezgamą sąmokslą atakuoti Ankaros centre, o Amerikos piliečiams buvo patarta vengtis lankytis toje teritorijoje.

Sekmadieninis sprogdinimas buvo įvykdytas Turkijai opiu momentu, kai šalis stengiasi įtikinti Europos Sąjungą paspartinti jos stojimo į Bendriją procesą mainais į Ankaros pagalbą sprendžiant migrantų krizę.

Vasarį surengtą sproginimą Ankaroje įvykdė su PKK susijusi grupė „Kurdistano laisvės sakalai“ (TAK), pareiškusi, kad taip atkeršijo už Turkijos kariuomenės operacijas šalies pietryčiuose, ir perspėjusi užsieniečius turistus ten nesilankyti.

Dvejus metus gyvavusios paliaubos tarp vyriausybės ir kurdų sukilėlių žlugo praeitų metų viduryje, o nuo gruodžio saugumo pajėgos tęsė didelę kampaniją prieš PKK šalies pietryčiuose.

Ankara pažadėjo nušluoti PKK, kurią Turkija ir jos sąjungininkai Vakaruose laiko teroristine organizacija, taip pat nurodė, kad artimiausiu metu bus surengtos „valymo operacijos“ kurdiško pietryčių regiono miestuose Juksekovoje, Nusaibine ir Širnake.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.