Pasaulyje

2016.03.13 14:15

Dauguma Prancūzijos žmonių taip pat norėtų balsuoti dėl narystės ES

BNS 2016.03.13 14:15

Dauguma žmonių Prancūzijoje norėtų, kad jų šalis pasektų Britanijos pavyzdžiu ir surengtų referendumą dėl narystės Europos Sąjungoje, nors jie tikriausiai nubalsuotų pasilikti Bendrijoje, rodo vienas Jungtinės Karalystės mokslininkų atliktas tyrimas.

Edinburgo universiteto organizuota apklausa atskleidė, kad apie 53 proc. prancūzų respondentų palaiko tokio plebiscito idėją. Tačiau 44 proc. sakė, kad balsuotų už tolesnę narystę ES, jeigu toks referendumas būtų surengtas, o 33 proc. teigė, kad pasisakytų už pasitraukimą iš bloko.

Vykdant studiją „Žvilgsnis iš žemyno“ („View from the Continent“) buvo apklausti 8 002 respondentai Vokietijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Airijoje ir Švedijoje. Jų buvo prašoma atsakyti, ką galvoja apie Britanijos narystę Europos Sąjungoje, dėl kurios ateities birželio 23 dieną vyks referendumas, taip pat apie kaip vertintų pasiūlymą surengti panašų balsavimą jų šalyse.

Švedijoje, Vokietijoje ir Ispanijoje buvo daugiau tokio plebiscito šalininkų negu jo priešininkų, bet jie nesudaro absoliučios daugumos, jeigu į šį skaičiavimą įtraukiami neapsisprendę apklaustieji.

Tik Lenkijoje ir Airijoje absoliuti dauguma tokio balsavimo nenorėtų.

Vis dėlto jeigu referendumas būtų surengtas, 60 proc. vokiečių sakė, kad balsuotų už pasilikimą. Lenkijoje tokių būtų 66 proc., Ispanijoje – 68 proc., o Airijoje – 69 procentai, rodo apklausos rezultatai.

Kai buvo užduodamas klausimas, ar Britanija turėtų liktų Bendrijos nare, Prancūzija buvo vienintelė šalis, kurioje teigiamai atsakę respondentai nesudarė absoliučios daugumos.

„Kiekvienoje šalyje nuo dviejų trečdalių iki keturių penktadalių respondentų nori, kad Britanija liktų ES; išimtis yra Prancūzija, kur visuomenės nuomonės (skirtumas) mažesnis: 56 proc. norėtų, kad Britanija pasiliktų, bet 44 proc. sako norintys, kad Britanija pasitrauktų“, - sakoma studijoje, kuri buvo paskelbta anksčiau šią savaitę.

Vis dėlto mažiau negu pusė apklaustųjų Prancūzijoje ir Vokietijoje mano, kad Britanijos narystė buvo naudinga ES.

Tvirčiausia Britanijos pasilikimo šalininkė pasirodė esanti Ispanija (81 proc.), taip pat Lenkija (80 proc.), Airija (79 proc.) ir Vokietija (73 procentai).

Daugumos šalių respondentai buvo įsitikinę, kad Britanijai blogiau sektųsi pasitraukus iš bloko, bet Prancūzijoje ir Švedijoje žmonės buvo linkę manyti, kad Jungtinės Karalystės ekonomikai būtų naudingiau atsiriboti nuo ES.

Be to, apie pusė vokiečių pasisakė už Britanijos pasirinkimą ES bendrojoje rinkoje netgi išsipildžius vadinamajam „Brexit“ (Britanijos pasitraukimo) scenarijui, bet tokios nuomonės laikėsi tik ketvirtadalis respondentų Prancūzijoje.