Pasaulyje

2016.03.10 21:50

Šyla JAV ir Kanados santykiai

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį paskelbė vėliau šiais metais aplankysiąs Kanadą ir kalbėsiąs jos parlamente.

„Man tai garbė, – sakė jis priimdamas kvietimą iš ministro pirmininko Justino Trudeau. – Mielai pakalbėsiu Kanados žmonėms apie nepaprastą ateitį, kurią mes kursime kartu“.

B. Obama ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose priėmė jaunatviškąjį Kanados ministrą pirmininką J. Trudeau ir jo „gana gerai atrodančia delegaciją“, per pompastiškumo kupiną vizitą, kuriuo norima atjauninti JAV ir Kanados ryšius.

JAV prezidentas orkestru ir garbės sargyba pasitiko svečią Baltųjų rūmų Pietinėje pievelėje – pažymėtina, kad neseniai išrinktas ministras pirmininkas yra pirmasis per 20 metų Kanados lyderis atvykęs į JAV su oficialiu vizitu.

54-erių B. Obama pasveikino 44-erių J. Trudeau – politiką ir garsios giminės įpėdinį, ideologinį bičiulį; abiejų nuomonės sutampa dėl sveikatos apsaugos, gėjų teisių, ir veiksmų, kurių reikia imtis klimato kaitai mažinti.

„Aš didžiuojuosi būdamas pirmasis Amerikos prezidentas, stovintis greta Kanados ministro pirmininko ir galintis pasakyti, kad abiejose mūsų valstybėse, sveikata nėra mažumos privilegija, tai – visų teisė“, – sakė B. Obama, aptardamas sveikatos sistemos reformas.

J. Trudeau aidu atsiliepė į tai, sakydamas, kad „nuostabu matyti, kad mūsų draugai ir partneriai amerikiečiai turi tokius pačius tikslus kaip ir mes“.

Šalių lyderiai susitikimo metu taip pat susitarė, kad mažins išmetamųjų metano dujų kiekį ir pasirašys Paryžiaus klimato kaitos susitarimą. Dar prieš vizitą B. Obama ir J. Trudeau susitarė iki 2025 metų sumažinti išmetamųjų metano dujų kiekį 5 proc., palyginti su 2012 metų lygiu. Be to, abi šalys pasižadėjo kuo greičiau įgyvendinti Paryžiaus susitarimą, pokalbiuose aptarė laivybos, žvejybos standartus ir tyrinėjimus Arkties regione.