Pasaulyje

2016.03.10 19:36

D. Trumpo konkurentai jam primena ir abejotinus verslus

Floridoje respublikonų partija ketvirtadienio vakarą rengia debatus tarp nominacijos siekiančių kandidatų. Juose gerai pasirodyti privalo Donaldą Trumpą pasivyti dar besiviliantys kandidatai, nes kitą savaitę šioje JAV valstijoje įvyksiančius rinkimus analitikai laiko bene paskutine galimybe sustabdyti respublikonų favoritą. Tad nieko keisto, kad pastaruoju metu konkurentai aršiai puola milijardierių dėl abejotino jo verslo: ypač dėl vadinamojo Trumpo universiteto, kurį Niujorko valstija padavė į teismą dėl klientų apgaudinėjimo.

Trumpo universitetas, kuris veikė internete ir siūlė nuotolinius kursus, anot kritikų, yra vienas geriausių pavyzdžių, kaip genialūs sukčiai, pakitus žmonių santykiui su tikrove, gali apgauti vartotojus.

D. Trumpas teigė, kad pabaigusiųjų kursus laukia sėkmė – taip iš viso pritraukė apie dešimt tūkstančių klausytojų, kurie iš viso universitetui sumokėjo 40 milijonų dolerių.

Tačiau, kitaip, nei žadėta, mokykloje dėstė ne D. Trumpo pasirinkti mokytojai, o nepatyrę lektoriai, kurie, bankrutavus jų verslui, nutarė mokyti. Jie neatskleidė jokios žadėtos milijardieriaus investicijų strategijos ir neturėjo žadėtos išskirtinės duomenų bazės. Dauguma duomenų ir šaltinių buvo tiesiog nukopijuoti iš ir taip jau atviros prieigos, nemokamų tinklalapių.

Pasak Niujorko valstijos, bent pusė klientų, buvo apgauti, todėl valstija dar prieš trejus metus kreipėsi į teismą – prokurorai reikalauja kompensuoti tuos 40 milijonų dolerių.

Beje, žodį „universitetas“ D. Trumpas irgi vartojo neteisėtai, jo 2010 metais atidaryta mokykla universiteto licencijos negavo ir valdžia po penkerių metų privertė įstaigą persivadinti Trumpo verslininkystės institutu. Šiaurės Amerikoje gerbiama, pasitikėjimą verslu jau šimtmetį vertinanti nepelno organizacija „Better Business Bureau“ D. Trumpo mokyklą dėl daugybės vartotojų skundų įvertino itin žemu D- reitingu – JAV įprastoje vertinimo skalėje tai reiškia neišlaikytą testą.

Organizacija pabrėžia, kad D. Trumpas kalba apie neva A vertinimus tik dėl to, jog pastaruosius trejus metus, prasidėjus teismo procesui, mokykla nebeveikė, todėl ir neigiamų atsiliepimų nebuvo.

D. Trumpo advokatai sako radę patenkintų studijomis – vienas jų net esą būtent dėl studijų sugebėjo užsidirbti 100 tūkstančių dolerių. D. Trumpas tikina, kad ir toliau yra norinčiųjų mokytis.

Kaip yra ir norinčiųjų už jį balsuoti rinkimuose. Todėl nemažai analitikų stipriai abejoja, ar kitų respublikonų puolimas primenant Trumpo universitetą pasiteisins. Politikas kritikai, atrodo, kaip niekada atsparus, kas yra galvosūkis daugybei mąstytojų.