Pasaulyje

2016.03.10 20:51

Lenkija kaltina Europos teisės ekspertus politikavimu

BNS 2016.03.10 20:51

Lenkija ketvirtadienį atmetė Europos teisės ekspertų parengtos „politizuotos“ ataskaitos juodraštį, kuriame perspėjama, kad dešiniosios vyriausybės vykdomos reformos kelia pavojų demokratijai, žmogaus teisėms ir teisinės valstybės principams.

Praeitą savaitę Europos Tarybos Venecijos komisijos parengtoje preliminarioje ataskaitoje, kuri buvo pateikta partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) vadovaujamai vyriausybei, daroma išvada, jog Lenkijos populistinės administracijos pradėtos reformos paralyžiavo šalies konstitucinio teismo darbą, o tai sukėlė „konstitucinę krizę“.

Galutinė Venecijos komisijos ataskaita turėtų būti paskelbta šeštadienį.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Witoldas Waszczykowskis ketvirtadienį sakė visuomeniniam Lenkijos radijui, kad „mes laikome ją (Venecijos komisijos ataskaitą) ne nutartimi, o tam tikra politine nuostata“.

„Mes užginčysime šią nuostatą“, – pridūrė jis.

Nors Europos Komisijos išvados nėra įpareigojančios, Europos Sąjunga tikriausiai atsižvelgs į jas, vykdydama atskirą precedento neturintį tyrimą dėl teisinės valstybės principų laikymosi Lenkijoje.

PiS vadovas Jaroslawas Kaczynskis, laikomas tikruoju Varšuvos sprendimus lemiančiu asmeniu, nors jis neužima jokio oficialaus posto vyriausybėje, anksčiau sakė, kad Europos Komisijos nuomonė yra „teisinis absurdas“.

Jis tvirtino, kad Konstitucinio Tribunolo reformos yra „nacionalinio suverenumo reikalas“ ir kad vyriausybė nenusileis.

Trečiadienį PiS vyriausybė atsisakė pripažinti Konstitucinio Tribunolo sprendimą, atmetantį jo teisėjų skyrimo tvarkos reformą.

Ši padėtis atrodo stumianti Lenkiją į priešpriešą su Europos Sąjunga, sausį pradėjusia tyrimą dėl PiS reformų, kuris gali tapti pagrindu sankcijoms Varšuvai.

W. Waszczykowskis ketvirtadienį prilygino Konstitucinio Tribunolo pirmininką Andrzejų Rzeplinskį – gerbiamą teisininką, kuris trečiadienį paskelbė nutartį – Irano ajatolai.

„Buvau ambasadoriumi Irane. Ponas Rzeplinskis man vis labiau primena Irano ajatolą“, – W. Waszczykowskis sakė Lenkijos radijui.

Kai kurie sako, kad PiS užsispyrimas laikytis įsikibus savo reformų yra skaudus smūgis demokratijai šioje ES ir NATO narėje, turinčioje 38 mln. gyventojų.

„Jeigu vyriausybė greitai nepaklus konstitucinio teismo sprendimui, susidurtume su didžiausia krize per Respublikos istoriją ir konstituciniu perversmu“, – sakė liberalios Šiuolaikinės partijos (Nowoczesna) vadovas Ryszardas Petru.

„PiS fundamentaliai pažeidė konstituciją; jos faktinė panieka valdžių atskyrimo principui leidžia man sakyti ..., kad demokratija Lenkijoje liovėsi veikusi“, – kalbėdamasis su AFP pareiškė politologijos profesorius Radoslawas Markowskis, Lenkijos mokslų akademijos narys.