Pasaulyje

2020.12.18 12:00
N-18

Įvykiai Baltarusijoje. Režimą kritikuojantys pareigūnai platina smurto prieš protestuotojus vaizdus

LRT.lt, BNS2020.12.18 12:00

Buvusių Baltarusijos pareigūnų iniciatyva, pavadinimu BYPOL, kuri nepalaiko Aliaksandro Lukašenkos režimo, paviešino dar vieną įrašą, kuriame matyti prieš taikius protestuotojus vykdytas smurtas, skelbia nepriklausomas Baltarusijos portalas tut.by.

Paskelbtame įraše matomi vaizdai, nufilmuoti dar rugpjūčio 12 dieną. Sporto salėje paguldyti, surištomis rankomis mušami protestuose prieš A. Lukašenkos režimą dalyvavę baltarusiai. Vienas vyriškis, neatsakydamas į pareigūnų klausimą, sulaukė smūgių į pilvą ir į inkstus.

„Jeigu tylėsi, bus blogiau. Turi du inkstus, bet tik vieną gyvenimą“, – vyrui grasino pareigūnai.

Smūgiai, klyksmai ir žmonių aimanos girdimi viso įrašo metu. Daugelis sulaikytųjų bandė paaiškinti, kad nedarė nieko blogo.

BYPOL organizacijos atstovai paragino vietos tiriamąjį komitetą skubiai imtis veiksmų ir pradėti kriminalinę bylą, siekiant nubausti prieš baltarusius smurtaujančius pareigūnus.

Vaizdo įraše matyti sunkiai sužeisti žmonės, iš kurių bandoma išgauti prisipažinimus, dalyvaujant masiniuose protestuose prieš Lukašenkos režimą ir suklastotus rinkimus.

Baltarusiją jau penktą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju apsiskelbė A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų.

Opozicija ir Vakarų demokratijos tvirtina, kad šie rinkimai buvo suklastoti, ir jų nugalėtoja laiko politikos naujokę S. Cichanouskają, kovoje dėl prezidento posto pakeitusią savo įkalintą vyrą.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

Baltarusija paskelbė, kad nuo gruodžio 20-osios laikinai uždarys valstybės sausumos sienas. Toks sprendimas argumentuotas pastangomis pažaboti koronaviruso plitimą, tačiau opozicija jį laiko dar viena priemone kitokiai nuomonei slopinti.

Dekretas draudžia išvykti iš šalies Baltarusijos piliečiams ir užsieniečiams, turintiems nuolatinį ar laikiną leidimą gyventi šalyje.

Virtinė baltarusių opozicionierių kilus protestų bangai pasitraukė į Lietuvą, Latviją, Lenkiją.

Lietuva praėjusią savaitę pradėjo bylą, dėl Baltarusijoje vykdomų nusikaltimų žmogiškumui ir rinks informaciją apie smurto atvejus kaimyninėje šalyje.