Pasaulyje

2016.03.09 19:18

Europos Parlamente – raginimai Švedijai imtis iniciatyvos

LRT.lt 2016.03.09 19:18

Europos Parlamento (EP) diskusijoje dalyvavęs Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas išreiškė palaikymą Europos Sąjungos (ES) narių susitarimui su Turkija. Tačiau pats susilaukė kritikos dėl pasyvumo ir buvo raginamas imtis iniciatyvos.

„Kol kas sunku pasakyti, ar susitarimo turinys yra teisingas. Susitarti su Turkija yra būtina, pažiūrėsime, kokie bus rezultatai“, – teigė S. Lofvenas. Tuo metu kiti Europarlamento nariai šį susitarimą kritikavo. 

Kol vieni pustuštėje salėje susirinkę europarlamentarai reiškė susižavėjimą Švedijos indėliu sprendžiant pabėgėlių krizę, kiti negailėjo kritikos šalies pasyvumui ir ragino imtis iniciatyvos suvienyti nares. 

„Kodėl nesiimate iniciatyvos sukurti bendros migracijos ir prieglobsčio prašymo politikos? Jeigu negalite suvienyti visų narių, suburkite koaliciją“, – S. Lofveną ragino Malina Bjork.

„Būkite pavyzdžiu kitoms ES narėms, o ne pasyviai laikykitės taisyklių“, – pridūrė Cecilia Wikstrom.

Dešiniesiems atstovaujantys europarlamentarai pasisakė prieš bet kokius ES bandymus įsileisti pabėgėlius.

„75 proc. prašančių prieglobsčio yra vyrai. Atvykę į ES šalis šie žmonės įvykdo ir nusikaltimų. Turbūt nereikia priminti išpuolių prieš moteris Vokietijoje. Ar norime, kad tai tęstųsi? Mūsų mieste mūsų moterys nebegali jaustis saugios ir tai yra mūsų kaltė“, – teigė europarlamentaras Georgas Mayeris ir pridūrė, kad norėtų padėkoti Vengrijos premjerui Victorui Orbanui už iniciatyvą mažinti pabėgėlių srautus ES viduje.

Su tokia G. Mayerio nuomone sutiko ir Lamprosas Fountoulis. Jis pridėjo, kad ES narėms pabėgėliai rūpi per stipriai, todėl kitos problemos, kaip pensijos ir darbo užmokestis, yra apleidžiamos. 

Išklausęs visų europarlamentarų pastabų, S. Lofvenas pirmiausiai priminė, kad pabėgėliai yra žmonės, kurie bėga nuo karo, ES negali jiems tiesiog uždaryti durų.

„Pabėgėlių pasaulyje visada buvo ir bus. Problema yra ne Švedija, kuri priima pabėgėlius, o krizė Sirijoje ir Viduriniuose Rytuose, kuri priverčia žmones bėgti ir ieškoti prieglobsčio“, – pareiškė Švedijos premjeras.

S. Lofvenas pabrėžė, kad jeigu ES narės būtų buvusios vieningos, problema jau būtų išspręsta. „Visos narės turi teisę nesutikti priimti pabėgėlių, tačiau jeigu jos nenori eiti kartu vieningai dabar, galbūt joms nederėtų ir priklausyti Šengeno erdvei? Negalima tiesiog pasirinkti gerų ir lengvų dalykų, o kai ištinka krizė – skaldyti vienybę. Jeigu esate prieš daugumos nuomonę, turite pasiūlyti alternatyvą“, – teigė S. Lofvenas.