Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.09 15:50

H. Clinton netikėtai pralaimėjo svarbų balsavimą Mičigane

BNS 2016.03.09 15:50

JAV prezidento rinkimų demokratų stovyklos favoritė Hillary Clinton netikėtai pralaimėjo savo varžovui Bernie Sandersui per pirminį balsavimą vienoje svarbioje valstijoje, o milijardierius Donaldas Trumpas iškovojo tris lengvas pergales per respublikonų lenktynes dėl partijos kandidato titulo.

Buvusi valstybės sekretorė pralaimėjo sunkiosios pramonės regiono valstijoje Mičigane, kur B. Sandersas surinko 49,9 proc., o H. Clinton – 48,2 proc., rodo rezultatai iš beveik visų apylinkių.

„Tai buvo fantastiška naktis Mičigane“, – B. Sandersas sakė prieš pat paskelbiant jo pergalę.

Tačiau H. Clinton lengvai įveikė savo varžovą pietinėje Misisipės valstijoje Meksikos įlankos pakrantėje, tvirtai palaikoma afroamerikiečių rinkėjų.

Be to, H. Clinton peržengė svarbią psichologinę ribą, užsitikrinusi daugiau negu pusę delegatų iš 2 382, kurių palaikymo jai reikės, kad būtų išrinkta partijos kandidate per demokratų nacionalinį suvažiavimą.

Kita vertus, net jeigu delegatų matematika yra palanki H. Clinton, B. Sanderso tvirtas pasirodymas suteiks naują postūmį jo kampanijai ir kelia klausimų dėl buvusios pirmosios šalies ponios galimybių per visuotinius rinkimus laimėti pagrindinėse pramonės valstijose kaip Mičiganas, Ohajas ir Pensilvanija.

Vermonto senatorius B. Sandersas, vadinantis save demokratu socialistu, užsitikrino jaunų rinkėjų palaikymą raginimais sukurti didesnę ekonominę lygybę ir smerkdamas korupciją JAV politinėje sistemoje.

Tuo tarpu D. Trumpas atsilaikė prieš neigiamos reklamos srautą ir partijos elito intensyvias pastangas sužlugdyti jo ambicijas užimti Baltuosius rūmus. Milijardierius verslo magnatas laimėjo pirminius rinkimus Mičigane ir Misisipėje, siųsdamas žinią varžovams, kad sugebės atremti viską, ką varžovai yra pasiruošę prieš jį panaudoti.

Jis taip pat laimėjo balsavimus bendruomenių sueigose Havajuose.

„Nemanau, kad apie mane kada nors buvo pasakyta tiek siaubingų, siaubingų dalykų per vieną savaitę – 38 mln. dolerių kainavusio siaubingo melo“, – D. Trumpas sakė klausytojams Floridoje, švęsdamas savo pirmąsias dvi pergales.

„Manau, kad mums verčiau būtų panaudoti tuos pinigus kovai su Hillary Clinton ir demokratais“, – pridūrė jis.

Vis dėlto antradienį vykę balsavimai neatnešė D. Trumpui visiško triumfo: Aidahe laimėjo stipriausias jo varžovas tarp respublikonų – Teksaso senatorius Tedas Cruzas.

H. Clinton dabar yra laimėjusi 13 iš 22 jau balsavusių valstijų, o D.Trumpas įveikė varžovus 15 ir 24 valstijų. Jie abu sustiprino savo galimybes tapti savo partijų kandidatais.

Respublikonų elito palaikomas Marco Rubio vėl pasirodė silpnai ir galbūt negaus nė vieno delegato nei Mičigane, nei Misisipėje, kurios buvo svarbiausios valstijose per antradienio balsavimą.

D. Trumpas jau anksčiau paragino B. Rubio pasitraukti iš lenktynių, bet senatorius pažadėjo laikytis bent jau iki balsavimo savo valstijoje – Floridoje, kuri siunčia į nacionalinį suvažiavimą 99 delegatus ir balsuos kovo 15-ąją.

„Jiems ne itin gerai sekėsi šį vakarą, bičiuliai, – sakė D. Trumpas savo pergalės kalboje Floridoje, turėdamas omenyje savo varžovus respublikonus. – Šį vakarą gerai sekėsi tik vienam žmogui: Donaldui Trumpui.“

Pagyrūniškas ir atžarus D. Trumpo stilius supykdė kai kuriuos rinkėjus ir įtakingus respublikonų veikėjus, bet jis antradienį tvirtino galintis pritraukti į savo judėjimą milijonus žmonių.

„Mes atimsime daug, daug žmonių iš demokratų, – sakė jis. – Mes tai matome. Čia atėjo kai kurie žmonės, kurie niekada nebuvo balsavę už respublikonus.“

Po pastarųjų didelių pergalių, Misisipėje surinkęs 47,3 proc., o Mičigane – 36,5 proc. balsų, D. Trumpas dar kartą pagrindė savo pareiškimus, kad jis yra tinkamiausias kandidatas plačiausiam respublikonų rinkėjų ratui.

Vis dėlto nauja dienraščio „The Washington Post“ atlikta apklausa rodo, kad D. Trumpą nacionaliniu mastu palaiko 34 proc. respublikonams prijaučiančių rinkėjų; 25 proc. remia T. Cruzą, 18 proc. – M. Rubio, o 13 proc. – Johną Kasichą.

Taigi, D. Trumpo atotrūkis sumažėjo, palyginti su padėtimi sausį, kai „The Washington Post“ apklausa rodė, kad milijardierius lenkia T. Cruzą 16 procentinių punktų, o M. Rubio – 26 punktais.

Ultrakonservatyvių pažiūrų 45 metų T. Cruzui gerai sekėsi daug delegatų siunčiančiame Teksase ir gretimose valstijose, tad jis dabar mina nekilnojamojo turto magnatui ant kulnų.

Antradienį sprendėsi, kam atiteks 150 respublikonų delegatų. Kad taptų Respublikonų partijos kandidatu, pretendentas turi užsitikrinti bent 1 237 delegatų palaikymą.

Pirmadienį D. Trumpas turėjo 384 delegatus, T. Cruzas – 300, M. Rubio – 151, o J. Kasichas – 37.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi