Pasaulyje

2016.03.09 14:07

Paaiškėjo, kada bus skelbiamas nuosprendis N. Savčenko

ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.03.09 14:07

Apie pusšimtį žmonių vidurdienį susirinko į mitingą prie Rusijos ambasados Vilniuje, ragindami paleisti Rusijoje teisiamą Ukrainos karo pilotę Nadiją Savčenko, kuri, protestuodama prieš teismo procesą, tęsia bado streiką. Rusija kaltina N. Savčenko koregavus Kijevo pajėgų artilerijos ugnį per susirėmimus su prorusiškais separatistais 14 ųjų birželį.

N. Savčenko, dabar laikoma suimta pietiniame Rusijos mieste Donecke, visus kaltinimus neigia. Lietuva ir dar keturios Europos šalys ketina kreiptis į Briuselį, kad su šiuo teismo procesu tiesiogiai susijusiems asmenims būtų įvestos sankcijos. Mitinguotojus prie ambasados trikdė Rusijos žurnalistai.

Nuosprendis Rusijoje teisiamai ukrainiečių lakūnei N. Savčenko, kuri kaltinama prisidėjus prie dviejų žurnalistų nužudymo, turėtų būti paskelbtas kovo 21-ąją. Tai trečiadienį pranešė BBC.

Savo paskutiniame žodyje, tartame ukrainiečių kalba, N. Savčenko pareiškė, kad „tęs sausą bado streiką“, jeigu teismo sprendimas nebus priimtas per savaitę.

„Teismas pavogė iš manęs gyvenimo savaitę, ir jūs turite tik savaitę nuosprendžiui. Aš iki jo galbūt išgyvensiu. Jeigu nuosprendis bus skelbiamas po dviejų savaičių ar dar vėliau – atminkite, kad žaidžiama iš mano gyvybės, ir aš neturiu ko prarasti. Aš tęsiu sausą bado streiką“, – sakė ji.

Teisėjui pranešus nuosprendžio skelbimo datą, N. Savčenko užgiedojo Ukrainos himną, jai pritarė salėje esantys jos šalininkai. Teismo posėdžio transliacija per internetą buvo nutraukta.

Trečiadienį N. Savčenko advokatas Nikolajus Polozovas „Twitter“ paskyroje pranešė, kad jai iki 38 laipsnių pakilo temperatūra.

Ukrainietė sausą bado streiką paskelbė kovo 3-iąją. Taip ji protestuoja prieš teismo proceso vilkinimą.

Nadijos motina Marija Savčenko BBC sakė mėginusi atkalbėti dukterį nuo bado streiko, bet nesėkmingai.

N. Savčenko teismas vyksta Rostovo srities Donecko mieste.

Trečiadienį savo paskutiniame žodyje lakūnė pareiškė, kad nepripažįsta kaltės ir neketina paduoti apeliacijos, jeigu bus paskelbtas kaltinamasis nuosprendis.

Rusijos pareigūnai kaltina Ukrainos kariškę prisidėjus prie dviejų Rusijos žurnalistų žūties 2014 metais Luhansko srityje. Jie teigia, kad ji koregavo Ukrainos pajėgų artilerijos ugnį, nuo kurios žuvo rusai.

Pati N. Savčenko tai neigia. Ji taip pat tvirtina, kad prievarta buvo išvežta į Rusijos teritoriją.