Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.08 15:43

JT pabėgėlių komisaras ragina nepasitikėti Turkija

LRT.lt 2016.03.08 15:43

Reaguodamas į Turkijos reikalavimą Europos Sąjungai (ES) skirti papildomus 3 mlrd. eurų pabėgėlių krizei įveikti, Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių agentūros vadovas Filippo Grandi sako, kad šioje situacijoje Turkija pasitikėti negalima – bent du trečdaliai paramos turėtų keliauti tiesiogiai pabėgėliams ir jų šeimoms.

„Dabar pabėgėliai per mėnesį gauna vidutiniškai 7 dolerius. Tai – juokinga suma, iš kurios neįmanoma pragyventi. Turkija prašo papildomų 3 mlrd. krizei spręsti. Recepo Tayyipo Erdogano režimas dažnai neramina antidemokratiniais sprendimais. Manau, kad bent 2 mlrd. iš tos sumos turėtų būti skiriami tiesiogiai pabėgėliams ir jų šeimoms, o ne Turkijos valdžios institucijoms“, – per spaudos konferenciją Europos Parlamente žurnalistams sakė F. Grandi.

Jis taip pat pabrėžė, kad pabėgėlių krizės akivaizdoje Europa nedemonstruoja politinės valios. „Tikimės, kad užsimerksime, viską paliksime Turkijai ar Graikijai ir problema tiesiog išnyks. Taip nėra. Visi praėję metai, kai pabėgėlių krizė palietė visas Europos Sąjungos nares, įrodė, kad problema yra ir ji niekur nedings, skubius sprendimus reikia priimti kuo greičiau. Jeigu nesuformuosime savo politikos, aiškių teisinių reglamentų, krizė tik gilės“, – žurnalistams sakė JT pabėgėlių komisaras.

Jo žodžiais, ES bandymas derėtis su Turkija taip pat problemos neišspręs. „Greičiausiai bus tiesiog kamuolio mėtymas iš vienos pusės į kitą: Europa reikalaus vieno, Turkija – kito. Kils nesibaigiantys debatai, o tuo metu sienas kertančių pabėgėlių padėtis tik blogės“, – priduria F. Grandi. Jis kritikuoja ir pasiūlymus riboti pabėgėlių srautus, griežtinant sienų kontrolę. „Jeigu ES vis dar atrodo, kad vienintelis būdas kovoti su pabėgėlių krize yra tiesiog neleisti jiems eiti tolyn, tai yra klaidingas mąstymas“, – tikina jis.

JT pabėgėlių agentūros vadovo nuomone, norint bent jau pradėti spręsti krizę, ES turi susitarti dėl 3 esminių dalykų: europinės sienų ir pakrančių apsaugos, prieglobsčio suteikimo ir migracijos ES viduje politikos. Pasak F. Grandi, tik taip ES pajudės iš „mirties taško“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi