Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.07 17:00

Iškilūs intelektualai ragina Europos lyderius padėti išlaisvinti N. Savčenko

BNS 2016.03.07 17:00

Grupė iškilių intelektualų, tarp jų lietuvis Tomas Venclova ir dvi Nobelio literatūros premijos laureatės, kartu su tūkstančiais kitų žmonių pasirašė peticiją, kurioje Europos lyderiai raginami siekti, kad Rusija paleistų kalėjime bado streiką paskelbusią ukrainietę karo lakūnę Nadiją Savčenko.

Grupė iškilių intelektualų, tarp jų lietuvis Tomas Venclova ir dvi Nobelio literatūros premijos laureatės, kartu su tūkstančiais kitų žmonių pasirašė peticiją, kurioje Europos lyderiai raginami siekti, kad Rusija paleistų kalėjime bado streiką paskelbusią ukrainietę karo lakūnę Nadiją Savčenko.

Maskva kaltina 34 metų N. Savčenko prisidėjusi prie dviejų rusų žurnalistų žūties 2014 metais per kovos veiksmus separatistinio konflikto krečiamuose Ukrainos rytuose. Jeigu būtų pripažinta kalta, ukrainietei gresia iki 23 metų laisvės atėmimo.

N. Savčenko neigia visus jai pateiktus kaltinimus ir atsisakė maisto bei vandens po to, kai ketvirtadienį teismas priėmė sprendimą atidėti posėdį, kuriame kaltinamoji turėjo paskutinį kartą pasisakyti, bylos nagrinėjimui artėjant prie pabaigos.

Šimtai demonstrantų sekmadienį surengė protestą prie Rusijos ambasados Kijeve, reikalaudami, kad N. Savčenko būtų grąžinta į Ukrainą. Per šį protestą ambasados pastatas buvo apmėtytas kiaušiniais ir akmenimis; buvo išdaužtas mažiausiai vieno diplomatų automobilio langas.

N. Savčenko likimas kelia nerimą Vakarų šalių vyriausybėms ir iškiliems žmogaus teisių gynėjams.

Jungtinėse Valstijose gyvenantis lietuvių poetas, intelektualas ir literatūros tyrinėtojas T. Venclova kartu su dviem Nobelio literatūros premijos laureatėmis – austre Elfriede Jelinek bei Baltarusijos rašytoja Svetlana Aleksijevič – pasirašė peticiją, kurioje pabrėžiama, kad ant kortos pastatyta N. Savčenko gyvybė ir Europos Sąjungos patikimumas.

„Mūsų gebėjimas išgelbėti jos gyvybę taps tarptautinės diplomatijos ir mūsų įsipareigojimų Europos vertybėms išbandymu“, – sakoma atvirame laiške, kuris sekmadienį buvo paskelbtas internete, o iki pirmadienio ryto jį pasirašė per 5 tūkst. žmonių.

N. Savčenko buvo „pagrobta ir ilgiau negu 20 mėnesių kalinama Rusijos Federacijoje“, sakoma peticijoje.

„Rusijos pareigūnai tyčiojasi iš pilietinių teisių, tarptautinių įstatymų ir savo konstitucijos. Jie rodo nepagarbą tarptautinei bendruomenei ir Minsko protokolui“ – taikos susitarimui, kuriuo siekiama užbaigti jau 23 mėnesius besitęsiantį karą Rytų Ukrainoje, rašoma laiške.

Rusijoje tardymo izoliatoriuje laikoma N. Savčenko praėjusį ketvirtadienį paskelbė nebepriimsianti maisto ir vandens, kol „gyva arba mirusi“ bus grąžinta į tėvynę.

Du Rusijos žurnalistai Igoris Korneliukas ir Antonas Vološinas žuvo 2014-ųjų birželio 17 dieną per apšaudymą Ukrainos Luhansko srityje. N. Savčenko kaltinama prisidėjusi prie jų žūties, kai buvo vieno Ukrainos savanorių bataliono karė.

Ji neigia tuos kaltinimus ir sako, kad buvo pagrobta ir slapta išvežta į Rusiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi