Pasaulyje

2016.03.05 15:52

A. Davutoglu: Turkija ir Iranas turi rasti bendrą kalbą

ELTA2016.03.05 15:52

Turkija ir Iranas, šalys, Sirijos kare palaikančios skirtingas puses, turi rasti bendrą kalbą, kad užbaigtų regione vykstantį konfliktą, šeštadienį sakė Turkijos ministras pirmininkas Ahmetas Davutoglu savo vizito Teherane metu, skelbia „Reuters“.

Sirijos prezidentą Basharas al-Assadas penkerius metus trunkančiame kare palaikantis Iranas Sirijos vyriausybei teikia karinę ir finansinę paramą, o Turkija diktatoriui negaili kritikos ir remia opozicines jėgas.

„Gal mūsų požiūris ir skiriasi, tačiau mes negalime pakeisti savo istorijos ar geografinės padėties“, – sakė A. Davutolgu. Anot jo, regioninis stabilumas duotų naudos abiem šalims.

Turkija yra artima Saudo Arabijai, kuri nutraukė diplomatinius ryšius su Iranu. Saudo Arabija jaučia nerimą dėl augančios Teherano įtakos Libane, Sirijoje ir Jemene.

Manoma, kad šalys nori pasinaudoti tarpusavio prekybos teikiama nauda. Sausį Iranui buvo panaikinta daugelis sankcijų, o tai reiškia, kad dabartinės prekybos tarp Turkijos ir Irano apimtys gali išaugti iki 30 mlrd. dolerių per metus. Pernai prekyba tarp dviejų šalių siekė 9,7 mlrd. dolerių.

Iranas iš Turkijos dažniausiai perka mašinas, transporto priemones, geležies bei plieno produktus, o 90 proc. Irano eksporto į Turkiją sudaro nafta ir gamtinės dujos, praneša Turkijos užsienio reikalų ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.