Pasaulyje

2016.03.04 21:05

Vokietija reikalauja senos prancūzų elektrinės uždarymo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.03.04 21:05

Vokietijos vyriausybė atvirai pareikalavo, kad prancūzai uždarytų prie jų sienos veikiančią labai seną Fesenheimo atominę elektrinę. Šis reikalavimas nuskambėjo, kai vokiečių žiniasklaida išsiaiškino, kad paskutinis incidentas šioje prancūzų jėgainėje buvo gerokai rimtesnis nei skelbta oficialiai.

Du Fesenheimo elektrinės reaktoriai Vokietijos ir Prancūzijos pasienyje veikia nuo 1977 m. ir šalies valdžia leido eksploatuoti juos dar 10 metų. Bet Vokietijos žiniasklaida išsiaiškino, kad prieš dvejus metus vieną elektrinės reaktorių sustabdęs aušinimo sistemos nuotėkis buvo gerokai rimtesnis nei buvo skelbta viešai. Dėl išsiliejusio vandens sutriko viena iš dviejų reaktorių valdančių sistemų ir norėdami sustabdyti reaktorių operatoriai ėmėsi avarinio varianto – supylė į aušinimo sistemą boro. Apie tai oficialiose ataskaitose nebuvo nė žodžio.   
„Kaip žinote, Prancūzijoje jie nekalba, kaip atsisakyti branduolinės energijos, priešingai – jie nori pailginti senų elektrinių naudojimo laiką. Jie norėtų užsidirbti iš senų, nurašytų jėgainių, o tai, kad buvo sumenkintas toks rimtas incidentas, tik gresia rimta avarija“, – piktinasi Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos vadovė Bebecca Harms.
Vokietijos vyriausybės atstovai pripažino, kad net ir per šį incidentą prancūzai visiškai kontroliavo reaktorių, bet tai jau ne pirma avarija šioje senoje elektrinėje.     
„Mums visiškai aišku – ši elektrinė labai sena, per sena, kad dirbtų toliau. Tai yra ne vienintelis incidentas ar problema šioje jėgainėje, todėl gamtosaugos ministrė ragina uždaryti jos reaktorius kaip įmanoma greičiau“, – sako Vokietijos gamtosaugos ministerijos atstovas Stephan Haufe.
Prancūzija gamina 75 proc. elektros branduolinėse jėgainėse, bet matydama Vokiečių pavyzdį, kurie nuspendė visiškai atsisakyti tokio energijos gaminimo būdo, prancūzai nutarė mažinti atominės elektros dalį iki 50 proc. ir didinti atsinaujinančiųjų energijos šaltinių pajėgumą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.