Pasaulyje

2016.03.04 16:00

N. Savčenko atsisako nutraukti bado streiką

BNS 2016.03.04 16:00

Ukrainos karinių oro pajėgų sraigtasparnio pilotė Nadija Savčenko, teisiama Rusijoje prieštaringai vertinamoje byloje dėl dviejų rusų žurnalistų žūties, atsisakė nutraukti bado streiką, sakydama, kad nepriims maisto ir vandens, kol bus grąžinta į tėvynę gyva arba mirusi, pranešė jos advokatai.

34 metų N. Savčenko pareikalavo, kad ją repatrijuotų į Ukrainą, kai teisėjas Rusijos pietiniame Donecko mieste ketvirtadienį netikėtai atidėjo kaltinamosios paskutinį kreipimąsi į teismą, bylos nagrinėjimui artėjant prie pabaigos.

N. Savčenko advokatai aplankė ją penktadienį tardymo izoliatoriuje, bet nesugebėjo įtikinti ukrainietės nutraukti bado streiką.

„Mūsų argumentai nesuveikė, – advokatas Nikolajus Polozovas sakė naujienų agentūrai AFP. – Jos vienintelis reikalavimas – kad ji būtų nedelsiant grąžinta į Ukrainą.“

Jis pridūrė, kad N. Savčenko neleidžia kalėjimo pareigūnams arba gydytojams jos liesti, ir bet kokius mėginimus ją maitinti prievarta laikys kankinimais. 

Lakūnė sakė nebegerianti vandens nuo tada, kai buvo atidėtas teismo posėdis.

Jos šalininkai susirūpinę, kad atsisakydama vandens N. Savčenko gali nepataisomai pakenkti savo sveikatai ir neišgyventi iki kito posėdžio, kuris paskirtas ateinantį trečiadienį.

Ukrainietė paskelbė sausą bado streiką, kuris būdavo kraštutinė protesto priemonė kai kuriems Sovietų Sąjungoje kalintiems disidentams.

N. Savčenko anksčiau buvo paskelbusi bado streiką, protestuodama prieš jai iškeltus kaltinimus, bet niekada nebuvo vienu metu atsisakiusi ir maisto, ir vandens.

Tada ji nevalgė ilgiau negu 80 dienų, bet nutraukė bado streiką pernai kovą, kai jos sveikata smarkiai pašlijo.

N. Polozovas sakė, kad gynėjai negalės aplankyti jos ateinantį savaitgalį, tai pat pirmadienį ir antradienį, kai Rusijoje bus išeiginės.

Jeigu ji neatvyks į teismą trečiadienį, advokatai ieškos jos ligoninėse, aiškino N. Polozovas.

N. Savčenko iš pradžių planavo pradėti bado streiką, teismui paskelbus nuosprendį, sakoma žinutėje, paskelbtoje jos „Facebook“ paskyroje.

Tuo tarpu prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas atsisakė komentuoti N. Savčenko sprendimą atsisakyti maisto ir vandens.

„Tai ne klausimas, kuris kaip nors būtų susijęs su mūsų darbotvarke“, – sakė jis.

Trečiadienį prokurorai pareikalavo, kad Nadijai Savčenko būtų skirta 23 metais laisvės atėmimo ir 100 tūkst. rublių (apie 1 250 eurų) bauda.

N. Savčenko, kuri yra Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė ir daugelio savo tėvynainių laikoma pasipriešinimo V.Putino vyriausybės kurstomam separatistiniam sukilimui Ukrainos rytuose simboliu, neigia visus jai pareikštus kaltinimus.

Ši politiškai motyvuota byla sulaukė Vakarų kritikos ir dar labiau padidino įtampą Maskvos ir Kijevo santykiuose.

Du Rusijos žurnalistai Igoris Korneliukas ir Antonas Vološinas žuvo 2014-ųjų birželio 17 dieną per apšaudymą Ukrainos Luhansko srityje.

N. Savčenko kaltinama prisidėjusi prie jų žūties, kai buvo vieno Ukrainos savanorių bataliono karė.

Ji neigia tuos kaltinimus ir sako, kad buvo pagrobta ir slapta išvežta į Rusiją.