Pasaulyje

2016.03.04 23:26

Sulaikytas buvęs Brazilijos prezidentas savo kaltę neigia

BNS, LRT.lt2016.03.04 23:26

Brazilijos policija penktadienį atliko kratą įtakingo buvusio prezidento Luizo Inacio Lula da Silvos namuose ir jį sulaikė, siekdama apklausti atliekant vieną korupcijos tyrimą. Po sulaikymo buvęs prezidentas prisiekė kovosiantis, kad būtų panaikinti įtarimai neva jis yra įsivėlęs į korupcijos skandalą, susijusį su valstybine naftos milžine „Petrobras“.

„Aš nieko nebijau“, – tikino L. I. Lula da Silva. Jo laikinas sulaikymas paskatino susirėmimus prie jo namų netoli San Paulo, rašoma bbc.com.

Buvęs Brazilijos prezidentas tikino tapęs „išankstinio nusistatymo prieš darbo klasės žmogų auka“.

„Aš per plauką išvengiau mirties nuo bado, kai man buvo penkeri. Buvau geriausias šalį valdęs prezidentas, skurdo kankinami gyventojai mane perrinko, kad ateityje jie turėtų maisto“, – aiškino jis.

Taip pat L. I. Lula da Silva teigia, kad nebuvo reikalo siųsti policijos pajėgas jį sulaikyti.

„Jei jie norėjo susisiekti su manimi, galėjo tiesiog paskambinti ir aš būčiau atvykęs. Aš niekam nesu skolingas ir nieko nebijau“, – tikino sulaikytasis. Kad sulaikymas nebuvo būtinas pritaria ir dabartinė šalies prezidentė Dilma Rousseff.

Pareigūnai atliko ir daugiau kratų

Policija apieškojo buvusio valstybės vadovo namus San Paule, Lulos institutą ir jo giminaičių namus, naujienų agentūrai AFP sakė L. I. Lula da Silvos ir jo instituto atstovas Jose Chrispiniano.

Federalinė policija patvirtino kiek anksčiau pasirodžiusius žiniasklaidos pranešimus apie šį dramatišką posūkį Braziliją krečiančiame didžiulio masto korupcijos skandale, kuris pramintas „Operacija „Plovykla“ (Lava Jato) ir yra susijęs su naftos kompanija „Petrobras“. Šis skandalas, per kurį kaltinimai iškelti ir kai kuriems kitiems Brazilijos politikos bei verslo elito nariams, laikomas didžiausiu per šalies istoriją.

L. I. Lula da Silva, vadovavęs šaliai 2003–2010 metais, išlieka vienu įtakingiausių veikėjų Brazilijoje. Buvusio lyderio likimas glaudžiai susijęs su jo įpėdinės prezidentės D. Rousseff ir valdančiosios Darbininkų partijos ateitimi.

Pareigūnai nurodė, kad per didelę operaciją trijose valstijose buvo suimta kitų asmenų ir atlikta kratų.

„Apie 200 federalinės policijos pareigūnų ir 30 auditorių įvykdė 44 teismo nurodymus, iš jų 33 orderius atlikti kratas ir poėmius bei 11 arešto orderių, siekiant apklausti“, – sakoma federalinės policijos pranešime.

Reidai Rio de Žaneiro, Bajos ir San Paulo valstijose buvo atlikti atliekant tyrimus „dėl korupcijos ir pinigų plovimo bei kitų nusikaltimų, vykdytų įvairių asmenų „Petrobras“ nusikalstamos schemos kontekste“.

Įtarimai dėl L. I. Lula da Silvos susiję su jo prabangiais apartamentais pajūryje ir užmiesčio vila, kurie, pasak pareigūnų, siejami su minėtu korupcijos tinklu.

„Esama įrodymų, kad buvęs prezidentas Lula gavo turto, susijusio su „Petrobras“ schema, skiriant ir renovuojant trejus apartamentus ir visą Atibajoje, (taip pat įsigyjant) prabangių baldų“, sakoma federalinės policijos pranešime.

L. I. Lula da Silva neigia esantis tų apartamentų savininkas, taip pat tvirtina niekaip nesantis susijęs su „Petrobras“ schema.