Pasaulyje

2016.03.03 19:10

Iš ES – viltis Rusijai

DELFI.lt 2016.03.03 19:10

Europos Sąjungoje (ES) toliau svarstoma, ar pratęsti sankcijas Rusijai.

Tuo metu, kai ES šalių atstovai jau nutarė toliau taikyti asmenines apribojimo priemones Rusijos ir Ukrainos politikams, jie kol kas nėra priėmę vieningo sprendimo dėl ekonominių sankcijų Rusijos Federacijai, rašo laikraštis „The Wall Street Journal“.

Trečiadienį paaiškėjo, kad Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama dar vieneriais metais pratęsė sankcijas Rusijai, įvestas dėl įvykių Ukrainoje.

Anot JAV administracijos sprendimo, anksčiau įvesti apribojimai Rusijos ekonomikos sektoriams, įmonėms ir asmenims, kuriuosVašingtonas laiko artimais Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ar prisidėjusiais prie konflikto Ukrainoje eskalacijos, galios iki 2017 metų kovo 6 dienos.

„The Wall Street Journal“ duomenimis, Europos diplomatai be jokių problemų sutarė pratęsti sankcijas 149 Rusijos piliečiams ir 37 organizacijoms, taip pat 16 buvusių Ukrainos pareigūnų, kuriuosVakarai kaltina iššvaisčius ar pasisavinus valstybines lėšas.

Iš šio sąrašo buvo išbrauktas 2016 metų pradžioje miręs Rusijos žvalgybos valdybos vadovas Igoris Sergunas ir buvusi Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorė Raisa Bogatyriova, kuri, Briuselio teigimu, jau grąžino Ukrainos valdžiai pasisavintus pinigus.

Tačiau susitarti dėl ekonominių sankcijų Rusijai pratęsimo yra sunkesnė užduotis. Vieningos nuomonės Europos Sąjungoje šiuo klausimu nėra.

Kaip teigiama straipsnyje, Ukrainos rytuose sumažėjus smurto mastams ir iškilus vidinių problemų pačiai Ukrainos valdžiai Kijeve, padaugėjo ES šalių, kurios norėtų peržiūrėti sprendimą dėl ekonominių sankcijų Rusijai.

Santykius su Maskva ES atstovai turėtų aptarti kovo mėnesį.

Tarp ženklų, liudijančių galimą Briuselio ir Maskvos santykių atšilimą, „The Wall Street Journal“ įvardija Europos Komisijos vadovo Jeano – Claude`o Junckerio sprendimą birželio mėnesį dalyvauti ekonomikos forume Sankt Peterburge.

Jeigu šis vizitas įvyks, J. C. Junckeris taps pirmuoju aukšto rango Europos pareigūnu, kuris apsilankys Rusijoje po Krymo prijungimo, kuris Vakaruose vertinamas kaip aneksija.

Priminsime, kad ES ir JAV 2014 metais įvedė sankcijas Rusijai dėl įvykių Ukrainoje ir ne kartą jas griežtino ir pratęsdavo.

Rusija 2014 metų rugpjūtį įvedė atsakomąsias priemones Europos Sąjungai, JAV, Kanadai ir Norvegijai, vieneriems metams uždrausdama vaisių, daržovių, pieno ir mėsos produktų importą į Rusiją iš šių šalių. 2015 metų birželio 24 dieną Rusijos prezidentas V. Putinas maisto produktų embargą pratęsė iki 2016 metų rugpjūčio 5 dienos.

Praėjusių metų birželį ES Taryba sankcijas Rusijai pratęsė pusei metų iki 2016 metų sausio. Šių metų pradžioje sankcijos buvo dar kartą pratęstos iki 2016 metų birželio 31 dienos.