Pasaulyje

2016.03.03 21:40

D. Tuskas: iš Turkijos atvyksta „gerokai per daug migrantų“

BNS 2016.03.03 21:40

Per Egėjo jūrą iš Turkijos į Europos Sąjungą (ES) atvykstančių migrantų skaičius yra „gerokai per didelis“, ketvirtadienį sakė Europos Sąjungos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas po susitikimo su Turkijos ministru pirmininku Ahmetu Davutoglu Ankaroje.

„Mūsų nuomonės sutampa – pabėgėlių srautas vis dar yra per didelis, tad reikia naujų veiksmų“, – sakė D. Tuskas, pagyręs Turkiją už glaudų bendradarbiavimą su ES, ypač pakrančių patruliavimo ir vizų režimo griežtinimo srityse.

„Turkija turi pati nuspręsti, koks būtų geriausias būdas (pabėgėlių skaičiaus) sumažinimui“, – pažymėjo jis.

Daug nedetalizuodamas D. Tuskas kalbėjo ir apie sumanymą surengti didelę operaciją neturintiems teisės likti ES migrantams grąžinti į Turkiją, triuškinant žmones laiveliais gabenančius kontrabandininkus.

„Daugeliui Europoje atrodo, kad geriausias būdas būtų greitai ir dideliu mastu grąžinti neteisėtai atvykstančius migrantus atgal į Graikiją“, – sakė D. Tuskas.

„Tai veiksmingai žlugdytų šio kontrabandinio verslo modelį“, – pabrėžė jis.

D. Tuskas su Turkijos premjeru Ankaroje susitiko atvykęs iš Graikijos, kuri atsidūrė didžiausios Europoje po Antrojo pasaulinio karo migracijos krizės fronto teritorijoje.

D. Tusko vizitas surengtas artėjant pirmadienį vyksiančiam ES ir Turkijos vadovų susitikimui, kuriame bus tariamasi, kaip susitvarkyti su šimtais tūkstančių pabėgėlių ir migrantų, atvykstančių iš konfliktų ir skurdo zonų.

D. Tuskas gyrė Turkijos veiksmus, ypač „padidintas Turkijos pakrančių apsaugos tarnybos pastangas, intensyvesnę policijos kontrolę kovojant su kontrabandiniu žmonių gabenimu ir griežtinant vizų teikimo reikalavimus“.

A. Davutoglu savo ruožtu pasakė, kad „nei Turkija, nei Europa nėra atsakingos už Sirijos krizę, bet Turkija ir ES už tai moka“.

Turkijos premjeras vėl patvirtino Ankaros ryžtą prisidėti prie bendrų su ES veiksmų plano mažinant ES valstybes pasiekiančių migrantų skaičių.

D. Tuskas perspėjo ekonominius migrantus nevykti į ES

Anksčiau ketvirtadienį D. Tuskas perspėjo ekonominius migrantus nevykti į ES ir kritikavo Bendrijos nares, kurios mėgina spręsti pabėgėlių antplūdžio krizę vienašališkais veiksmais.

„Noriu kreiptis į visus neteisėtus ekonominius migrantus, kad ir iš kur būtumėt: nevykite į Europą. Netikėkite (žmonių) kontrabandininkais. Nerizikuokit savo gyvybėmis ir savo pinigais. Visa tai bergždžia“, – sakė D.Tuskas per spaudos konferenciją Atėnuose, aptaręs pabėgėlių krizės klausimus su Graikijos premjeru Aleksiu Cipru.

A. Cipro džiaugsmui D. Tuskas pažėrė griežtos kritikos ES narėms dėl jų vienašališkų veiksmų mėginant pažaboti pabėgėlių antplūdį, kurie „griauna pasitikėjimą“, supriešindami 28-ių šalių bloką, kuris susidūrė su rimčiausia migracijos krize nuo Antrojo pasaulinio karo.

„Vienašališki sprendimai be išankstinio koordinavimo, kad ir kokie suprantami būtų nacionaliniame kontekste, iš tikrųjų daro žalą Europos solidarumo dvasiai“, – pabrėžė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas.

Šie komentarai buvo akivaizdi užuomina į Austrijos sprendimą suvaržyti migrantų judėjimą per šalies sienas, kuris sukėlė virstančių domino kaladėlių efektą šalyse, per kurias migrantai plūsta į Šiaurės ir Vakarų Europą, nes Slovėnija, Kroatija ir ES nepriklausančios Makedonija bei Serbija pasekė Vienos pavyzdžiu.

Dėl tų suvaržymų Graikija tapo „butelio kakleliu“ – daugybė migrantų susitelkė šalyje prie sienos su Makedonija, kurios pareigūnai per dieną įsileidžia tik saujelę atvykėlių. ES duomenimis, ten įstrigusių migrantų gali būti apie 12 000.

Vengrija, Lenkija, Slovakija ir Čekija taip pat pažadėjo padėti Bulgarijai ir Makedonijai užverti savo sienas su Graikija, jeigu Atėnai iki kovo vidurio nesugebės suvaldyti iš Turkijos atvykstančių migrantų antplūdžio.

A. Cipras ketvirtadienį sakė, kad pageidauja Briuselio sankcijų ES šalims, kurios žlugdo bendrus bloko sprendimus.

„Graikija reikalaus, kad būtų taikomos sankcijos tiems, kas negerbia (Europos solidarumo sutarčių), – pabrėžė premjeras. – To, ką susitarėme, turi būti laikomasi.“

Griežtos linijos migrantų atžvilgiu besilaikančios ES narės paragino pašalinti Graikiją iš Šengeno zonos, jeigu Atėnai nesiims uoliau stabdyti atvykėlių srauto.

Tačiau D. Tuskas ketvirtadienį sakė, kad tokia taktika nėra šios krizės sprendinys.

„Graikijos pašalinimas iš Šengeno nebūtų nei šios krizės pabaiga, nei jos sprendimo priemonė. Graikija yra Šengeno, euro zonos ir Europos Sąjungos – ja ir liks“, – pabrėžė jis.

„Nei Graikija, nei jokia kita Europos šalis nebebus tranzito šalis. Šengeno taisyklės vėl įsigalios“, – pridūrė buvęs Lenkijos premjeras.

Penktadienį D.Tuskas vyks į Stambulą, kur susitiks su prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu, ruošiantis ateinančią savaitę numatytam ES ir Turkijos viršūnių susitikimui, per kurį pagrindinis klausimas irgi bus migrantų krizė.