Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.03 15:42

Nauji Šiaurės Korėjos bandymai – atsakas į sankcijas

Praėjus vos kelioms valandoms, kai Jungtinės Tautos ėmėsi prieš Šiaurės Korėją labai griežtų sankcijų, bausdamos už branduolinius ir balistinių raketų bandymus, Pchenjanas į Japonijos jūrą paleido kelias trumpojo nuotolio raketas. Tarptautinė bendruomenė draudimais nori sutramdyti Šiaurės Korėjos branduolines ambicijas, bet analitikai perspėja – dokumento išlygos leis jį interpretuoti.

Nors kiek pademonstruoti karinę jėgą – tai nuolatinis Šiaurės Korėjos atsakas į tarptautinės bendruomenės bandymą sudrausminti sunkiai prognozuojamą valstybę. Seulas sako, kad šešios raketos nukrito į jūrą už maždaug šimto kilometrų nuo jo kaimynės rytinės pakrantės.

Po to, kai Saugumo Taryba ėmėsi iki šiol griežčiausių sankcijų, žvilgsniai nukreipti į Kiniją ir Rusiją – ar jos tvirtai laikysis draudimų Šiaurės Korėjos importui, eksportui ir pinigų sektoriui.

„Į Šiaurės Korėją ir iš jos gabenami kroviniai laikomi įtartinais, todėl šalys turi juos tikrinti. Nesvarbu, ar jie gabenami oro transportu, sausuma, ar jūra. Tai labai svarbu“, – sako JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Samantha Power.

Ribojamas Šiaurės Korėjos anglių, geležies eksportas, įvežti draudžiama aviacinį ir raketų kurą. Bet dokumento išlyga leidžia išimtį Šiaurės Korėjai eksportuoti anglis, geležį, auksą, titaną, retus mineralus, jeigu prekybos jais pajamos neskiriamos branduolinei programai finansuoti.  

Analitikai netruko rasti spragų, kurie leistų interpretuoti, kokia turi būti krovinio patikra ir kas gali būti naudojama kariniais tikslais. Per derybas dėl rezoliucijos Kinija nenoriai sutiko imtis iki šiol griežčiausių sankcijų, ji bijo pabėgėlių bangos, jeigu dėl nepakeliamų sunkumų žlugtų Pchenjano režimas, bet dar labiau Jungtinių Valstijų pajėgų netoli jos pasienio, jeigu Korėjas pavyktų suvienyti.

Galop po septynias savaites trukusių Vašingtono ir Kinijos atkaklių derybų Pekinas nusileido, 90-mt procentų Šiaurės Korėjos prekybos ryšių tenka Kinijai, kurios aljansas su Pchenjanu siekia Korėjos karo laikus. Kinijos muitinės duomenimis, pernai prekyba su Šiaurės Korėja siekė du su puse milijardo dolerių, anglies įsivežta už milijardą dolerių.

Tai jau penktas sankcijų rinkinys po to, kai 2006 metais Šiaurės Korėja įvykdė pirmą branduolinį bandymą. Jungtinės Tautos tikisi, kad draudimai privers Šiaurės Korėją apsigalvoti dėl branduolinių ambicijų, bet, atrodo, Pchenjanui svarbiau auginti karinius raumenis, o ne sočius vaikus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi