Pasaulyje

2016.03.01 23:43

V. Putino sukurtas monstras šantažuoja savo kūrėją

15min.lt2016.03.01 23:43

Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas savaitgalį netikėtai pareiškė, kad jam jau laikas palikti šias pareigas. Kai šiemet baigsis jo kadencija, R. Kadyrovas žada nebekandidatuoti ir Kremlių paragino surasti jam pamainą. Tačiau ekspertai netiki R. Kadyrovo noru trauktis iš valdžios – tai greičiau yra tik naujo žaidimo pradžia. Ir šįkart šantažuojamas pats Vladimiras Putinas.

Laisvosios Europos radijo svetainės komentatorius Brianas Whitmore`as teigia, kad R. Kadyrovo pareiškimas – dar vienas jo žaidimas. Šįkart jis turi du tikslus.

Pirmasis – tiesiog suerzinti Rusijos užspeistą į kampą opoziciją ir atimti iš jos dėmesį. R. Kadyrovo pareiškimas pasirodė tądien, kai tūkstančiai žygiavo Maskvos gatvėmis, minėdami nužudyto vieno iš opozicijos lyderio Boriso Nemcovo mirties metines. O juk viena iš pagrindinių jo mirties versijų – nužudymas buvo užsakytas paties R. Kadyrovo.

Tačiau tikroji Čečėnijos vadovo publika buvo tik vienas žmogus – Vladimiras Putinas, rašo B. Whitmore`as. R. Kadyrovas turi daug priešų Rusijos saugumo tarnybose, kurie norėtų jį pašalinti. Tačiau jis taip pat žino, kad V. Putinas ir kiti valdančiajame elite baiminasi, kad jeigu R. Kadyrovas būtų pašalintas, Čečėnija vėl panirtų į chaosą.

Ar tai tikrai įvyktų – ne taip svarbu. Svarbu, kad pats V. Putinas tiki, jog taip būtų. Tad R. Kadyrovas iš esmės šantažuoja Kremliaus vadovą. Netrukus po jo pareiškimo „Twitter“ tinkle greitai išpopuliarėjo žymė #РамзанНеУходи – Ramzanai, neišeik. 

B. Whitmore`o nuomone, dabar – sudėtingoje padėtyje atsidūrusio Kremliaus ėjimas. Jeigu Čečėnijos vadovu vėl bus paskirtas R. Kadyrovas, tai jį tik dar labiau sustiprins. Bet jeigu ne – kyla didelė rizika, kad Šiaurės Kaukaze kils nauja konfliktų banga.

„R. Kadyrovas yra V. Putino Frankenšteinas. V. Putinas jį sukūrė, ir dabar nebegali suvaldyti. O tai leidžia R. Kadyrovui laisvai terorizuoti savo teritoriją“, – teigia B. Whitmore`as.

Ombudsmenas jau gąsdina artėjančiu chaosu

Kad pats R. Kadyrovas žaidžia Čečėnijos saugumo korta ir gąsdina, jog po jo pasitraukimo Kremlius nebegalės susitvarkyti šiame regione, rodo ir Čečėnijos ombudsmeno Nurdi Nuchažijevo pareiškimas, paskelbtas oficialioje Čečėnijos respublikos vyriausybės vadovo svetainėje. 

Jame N. Nuchažijevas perspėja, kad toks žingsnis atneš dar daugiau žmogaus teisių pažeidimų, ir tikina, kad čečėnai nori matyti R. Kadyrovą savo respublikos vadovu. Ombudsmenas kreipėsi į R. Kadyrovą, kad šis atsižvelgtų „į savo žmonių norą, gerbtų jų teisę išrinkti respublikos vadovą“.

Pareiškime jis taip pat teigia, kad „Rusijos ir Čečėnijos atgimimas yra neatskiriamas nuo V. Putino, Akhmado Kadyrovo ir R. Kadyrovo vardų“.

„Reikia pažymėti, kad istorinės asmenybės nepriklauso tik sau patiems, jie yra valstybių ir tautos jausmų atstovai. Tokiu atveju kyla logiškas klausimas – ar tokie žmonės gali veikti, remdamiesi tik savo subjektyviomis priežastimis. Ne, ir dar kartą ne. Tai yra jų pareiga – pabaigti darbą, kuriems jie save paaukojo“, – žarstėsi lozungais ombudsmenas.

Galiausiai jis priduria, kad stabilumas Čečėnijoje šiandien yra gyvybiškai būtinas Rusijai. O tai esą gali garantuoti tik R. Kadyrovas.

R. Kadyrovo planas, kaip ištraukti save iš nepalankios aplinkos​

Kad R. Kadyrovo pareiškimas – ultimatumas V.Putinui, tvirtina ir Rusijos opozicijos atstovas Ilja Jašinas, kuris praėjusią savaitę paskelbė ataskaitą apie Čečėnijos vadovo keliamą grėsmę.

Anot jo, R. Kadyrovo kalbos apie pasitraukimą yra aiški žinia V.Putinui – arba Rusijos prezidentas jį asmeniškai paremia per rinkimus, arba aštuonerius metus ganėtinai stabili Čečėnija vėl bus destabilizuota.

„R. Kadyrovas jaučia, kad jo pozicija silpnėja. Yra ženklų, kad Kremlius juo nepatenkintas, kad Rusijos elitas atsisuka prieš jį – dėl jo nenuspėjamo ir beatodairiško elgesio. Jis jaučia, kad praranda valdžios pasitikėjimą, teigia I. Jašinas. – R. Kadyrovas jau kelis mėnesius bandė asmeniškai susitikti su V.Putinu, tačiau V.Putinas jam neatsako. Tad R. Kadyrovas dar labiau nervinasi ir siunčia žinias apie savo lojalumą. Savaime suprantama, jis nenori trauktis.“

Įdirbis atliktas – prigrasinta opozicijai

Pastaruosius kelis mėnesius R. Kadyrovas ypač darkėsi – Rusijos opoziciją vadino šakalais, liaudies priešais ir kitais epitetais, primenančiais Stalino režimo laikus. Praėjusį mėnesį jis paskelbė videoįrašą, kuriame – šaunamojo ginklo taikiklyje atsidūręs vienas iš opozicijos lyderių ir buvęs premjeras Michailas Kasjanovas. Tai – ypač gąsdina, turint omenyje ilgą politinių žmogžudysčių Rusijoje sąrašą ir tai, kad dažniausiai jų organizatoriais ir vykdytojais įvardijami čečėnai.

Kitas Kremliaus kritikas Andrejus Piontkovskis vasario mėnesį pabėgo iš Rusijos, kai Čečėnija pareikalavo pradėti tyrimą jo atžvilgiu dėl „ekstremizmo“ – už jo straipsnį, kuriame aprašomi R. Kadyrovo ryšiai su Kremliumi.

A. Piontkovskis laiške csmonitor.com teigė, kad R. Kadyrovo agresija liberalių kritikų atžvilgiu yra skirta tam, kad V.Putinas būtų įtikintas, jog R. Kadyrovas yra reikalingas sąjungininkas – ne tik Čečėnijoje, bet ir visoje Rusijoje taip pat.

„R. Kadyrovas žino, kad daug žmonių teisėsaugoje jo nekenčia, o jo atrama Kremliuje yra tik vienas V. Putinas, – rašė A. Piontkovskis. – Todėl jo kampanija prieš disidentus yra skirta vienam žmogui – V. Putinui. Kad jis būtų patenkintas, ir kad jam būtų pademonstruotas R. Kadyrovo lojalumas ir naudingumas.“

Čečėnijos lyderio pasiūlymas trauktis V. Putiną pastato į kampą. Jis dabar gali būti priverstas viešai pademonstruoti savo paramą R. Kadyrovui. Kadangi R. Kadyrovas Čečėniją valdo geležiniu kumščiu, beveik neabejotina, kad jis triumfuotų rinkimuose. Tad jo kalbos apie pasitraukimą skirtos tik tam, kad būtų užsitikrinta asmeninė V.Putino parama.

„Tai, ką mes dabar matome, yra R. Kadyrovo perrinkimo kampanijos pradžia, – csmonitor.com sakė Aleksejus Muchinas, Politinės informacijos centro Maskvoje direktorius. – Jam reikia tik vieno balso pergalei, ir jis jį dabar ir stengiasi gauti.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt