Pasaulyje

2016.03.01 22:26

Pagrindinis migrantų kelias Europoje gali būti uždarytas

15min.lt 2016.03.01 22:26

Migrantų pamėgtas vadinamasis „Balkanų kelias“ gali būti uždarytas. Tokią žinią pirmadienį paskelbė Makedonijos prezidentas Gjorge Ivanovas. Jo teigimu, Makedonija negalės priimti naujos pabėgėlių bangos, jei Austrija drastiškai sumažins pabėgėlių priėmimo kvotą, rašo politico.eu.

Viena iš ašinių pabėgėlių krizės valstybių – Austrija – nutarė drastiškai mažinti išduodamų leidimų gyventi skaičių ir per dieną priimti tik 80 prieglobsčio prašymų. Tai niekaip nesugebės patenkinti tūkstančių kasdien į Europą plūstančių migrantų reikalavimų.

Viso Austrija žada per metus priimti tik iki 37 500 pabėgėlių. Tokį sprendimą lėmė Austrijos nerimas, kad šalis tampa tranzitine žmonių kontrabandos valstybe.

Žada ieškoti savo sprendimų

Makedonijos vadovo manymu, Austrijos sprendimas sudarys sąlygas tūkstančiams, o gal net šimtams tūkstančių migrantų kauptis šalia jų neįleidžiančios valstybės sienos. Šiuo atveju, pavojus grėstų būtent Vakarų Balkanų kelyje esančiai Makedonijai.

„Mums reikia politinio sprendimo. Reikia jau dabar, nes Austrijos 37 000 lubos greitai bus pasiektos“, – Europą perspėjo G.Ivanovas, duodamas interviu žurnalui „Der Spiegel“.

Pasak jo, Makedonija savo sienas uždaro būtent todėl, kad panašių sprendimų imasi šiaurinės šalys. „Kai kuri nors valstybė į šiaurę nuo mūsų uždaro sienas, mes pasekame jos pavyzdžiu“, – teigė prezidentas.

„Situacija keičiasi net ne dienomis, o valandomis, – sakė G. Ivanovas. – Krizės akivaizdoje kiekviena valstybė privalo rasti sau tinkamus sprendimus“, – pridūrė Makedonijos prezidentas, teisindamas šalies sprendimą uždaryti sieną su Graikija ir tokiu būdu atkirsti daugybę į Europą traukiančių pabėgėlių nuo jų kelionės tikslo.

Kelionė baigiasi Graikijoje

Praėjusiais metais Skopjė jau pranešė Briuseliui, kad Makedonija per metus galės priimti ilgesniam laikui tik iki 2000 pabėgėlių, likusius praleisdama į kitas valstybes.

Šiuo metu prie Makedonijos-Graikijos sienos yra užstrigę maždaug 6500 migrantų, kurie žada kelti vis didesnius neramumus, jei jiems nebus leidžiama traukti link Vokietijos ir kitų Vakarų Europos valstybių.

Makedonijos policijos pajėgoms jau teko vaikyti protestuojančius ir į šalį įsiveržti bandančius migrantus ašarinėmis dujomis. Pasienio zonos sargybai pasitelkiami net ir kariai.

Migrantų nerimą turėtų kelti ir misiją Egėjo jūroje pradėsiančių NATO laivų užduotis. Visus jūroje išgelbėtus migrantus šie patrulių laivai grąžins į Turkiją, nepaisant to, kad migrantų kelionės siekis – Europa.

Tokiu būdu bus bandoma užkirsti kelią žmonių kontrabandai ir nelegaliam bei daug aukų atnešančiam migrantų keliavimui per Viduržemio ir Egėjo jūras.

Atvyksta dar daugiau

Šiemet per Viduržemio jūrą Europą pasiekė daugiau nei 131 tūkstantis pabėgėlių ir migrantų, o tai yra daugiau nei per visą pirmąjį praėjusių metų pusmetį, antradienį pranešė Jungtinės Tautos.

Iš 131 tūkst. 724 Europos krantus šiemet pasiekusių žmonių 122 tūkst. 637 atvyko į Graikiją, dauguma jų bėgdami nuo konflikto Sirijoje, nurodė JT pabėgėlių agentūra (UNHCR).

Pasak agentūros, pirmadienį Graikijoje apgyvendinimo laukė 24 tūkstančiai migrantų.

„Europa yra prie daugiausia pačios sukeltos humanitarinės krizės slenksčio“, perspėjo JT agentūra, kaltindama ES šalių vyriausybes, kad taikydamos „nesuvokiamas“ priemones jos didina chaosą bei žmonių kančias.