Pasaulyje

2020.12.08 11:59

Kita pandemijos pusė: moterims tenka prižiūrėti vaikus ir senelius, o už darbą nesulaukia atlygio

Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, LRT.lt2020.12.08 11:59

Moterys dažniau netenka darbo ir atsisako ieškoti naujo, dažniau užsiima vaikų ir sergančių šeimos narių priežiūra. Jungtinių Tautų ataskaitos rengėjai perspėja, kad koronaviruso pandemija tiesiog padarys neaktualiais per ketvirtį amžiaus nuveiktus darbus, skirtus lyčių nelygybei panaikinti. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Gazeta Wyborcza“ originalus kūrinys.

„Visame pasaulyje, kai dėl paskelbtų karantinų ir kitų apribojimų vis dažniau esame priversti likti namuose, dramatiškai išaugo prievolių skaičius, taip pat ir susijusių su vaikų priežiūra. Ant kieno pečių gula ši didėjanti našta? Ir keliskart ji padidėjo? Norėdami atsakyti į šį klausimą, surinkome naujus duomenis, parodančius esamą situaciją“ – tokiais žodžiai prasideda neseniai paskelbta JT Moterų ataskaita, skirta su moterimis susijusiems klausimams.

Visi turime daugiau pareigų, bet moterys dar daugiau

Ataskaitos autoriai išanalizavo padėtį 50 šalių. Rengėjai tikina, kad remiantis duomenimis, pradėtais rinkti dar prieš koronaviruso pandemiją, moterys jau tada skirdavo trigubai daugiau laiko namų ruošos darbams, vaikų ir sergančių arba vyresnio amžiaus šeimos narių priežiūrai.

Šiandien disproporcija tik gilėja. Kuo labiau dėl esamų apribojimų auga namų ruošos darbų krūvis ir priežiūros poreikis, tuo daugiau dėl to praranda moterys.

Pasak ataskaitos rengėjų, „duomenys iš 38 šalių patvirtina, kad tiek moterys, tiek vyrai šiandien turi daug daugiau neapmokamų pareigų, didžiąją dalį jų atlieka būtent moterys“.

Ataskaitos autoriai tikina, kad moterys žymiai dažniau užsiima vaikų ir pagyvenusių tėvų priežiūra, kurie, kaip rodo tyrimai, dažniau gali tikėtis pagalbos iš dukrų, o ne sūnų.

„Pandemijos metu namų ruošos darbai įgavo naują vertę ir naujus tikslus, vis dažniau jie yra laikomi būtinu darbu. Maisto ruoša, apsipirkimas ir tvarkymas šiandien užima daugiau laiko negu kada nors ankščiau“ – tikina ataskaitos autoriai.

60 proc. moterų ir 54 proc. vyrų skundžiasi, kad nuo pandemijos pradžios pradėjo žymiai daugiau laiko skirti namų ruošai. Kartu padidėjo šio darbo intensyvumas, o pats darbas trunka ilgiau ir yra sunkesnis nei prieš tai.

Priežiūra namuose – raktas kovoje su pandemija

JT ekspertai tikina, kad COVID-19 pandemijos sukelta krizė parodė, jog pasaulinė ekonomika ir mūsų kasdienis gyvenimas būtų neįmanomi, jei ne neapmokamas moterų ir merginų darbas, dažnai nevertinamas ir nepastebimas.

Priežiūros poreikis ženkliai išaugo, nes vaikai nevaikšto į mokyklas, vyresnio amžiaus ir sergantys asmenys reikalauja didesnės priežiūros, o sveikatos apsauga yra pernelyg perkrauta. Priežiūra tampa esminiu dalyku kovoje su COVID-19, nes leidžia pasirūpinti sveikata, mokytis ir uždirbti, ypač kai mokymas ir darbas vyksta nuotoliniu būdu.

Kaip rodo ataskaita, nuo pandemijos pradžios 56 proc. moterų ir 51 proc. vyrų skundžiasi, kad daugiau laiko skiria kitų žmonių priežiūrai. Nors vyrai šiandien turi daugiau su namų ruoša susijusių darbų, didžiausia našta gula ant moterų pečių.

33 proc. moterų ir tik 26 proc. vyrų ženkliai padidino laiką, skiriamą atlikti mažiausiai trims veiksmams, susijusiems su vaikų, sergančiųjų arba vyresnio amžiaus šeimos narių priežiūra.

JT Moterų padalinio užsakymu, šešiolikoje šalių atlikti „Ipsos“ tyrimai parodė, kad prieš pandemiją moterys vidutiniškai vaikų priežiūrai skirdavo 26 valandas per savaitę. Šiuo metu skaičius išaugo iki 31 valandos. Tuo tarpu vyrai, kurie prieš krizę tvirtino, kad skiria vaikų priežiūrai 20 valandų per savaitę, dabar daro tai keturiomis valandomis daugiau.

Milijonai moterų atsidūrė už darbo rinkos ribų

Pandemijos metu moterys taip pat praranda galimybes tobulėti ir siekti karjeros.

Ataskaitos rengėjai atkreipia dėmesį į „didelį nerimą keliantį faktą, kad moterys dažniau nei vyrai atsisako karjeros, dėl galbūt padidėjusio su namų ruoša susijusių darbų krūvio“. Taip pat jie įvardina „pablogėjusią ekonominę situaciją, kuri dažnai susiusi su atleidimais ir kuri milijonus žmonių įstums į visišką skurdą, kartu labiausiai smogiant moterims ir merginoms.“

Išanalizavus JT Moterų ir Tarptautinės darbo organizacijos tyrimo duomenis iš 55 šalių su didelėmis ir vidutiniškomis pajamomis, paaiškėjo, kad laikotarpyje nuo praeitų metų paskutinio ketvirčio iki šių metų antrojo ketvirčio, darbo rinką paliko 28 mln. moterų ir 24 mln. vyrų vyresnių kaip 25 m.

Šių metų antrojo ketvirčio pabaigoje už darbo rinkos ribų buvo 321 mln. šio amžiaus moterų ir 182 mln. vyrų.

Šis skirtumas labiausias pastebimas Pietų Amerikoje, kur be darbo yra 83 mln. moterų ir 40 mln. vyrų.

Ataskaitos rengėjai su nerimu perspėja, kad daugelis moterų, kurios vis dar dirba, netrukus gali prarasti darbą arba jo atsisakyti: „Jos susiduria su dviguba našta – bando išsaugoti darbą ir pajamų šaltinį, kartu mėgindamos susitvarkyti su didėjančia priežiūros ir namų ruošos našta. Nesiimant ryžtingų veiksmų kyla didelis pavojus, kad pandemija sunaikins pastaraisiais dešimtmečiais pasiektą moterų pažangą.“

Vyriausybės kurčios moterų poreikiams

Ekspertai tikrino, ar tarptautinė bendruomenė bando užkirsti kelią lyčių nelygybės didėjimui, paaiškėjo, kad nelabai.

Pasak ekspertų, „kovos su pandemija metu nedaugelis vyriausybių svarsto klausimus, susijusius su padidėjusiu neapmokamos priežiūros poreikiu ir augančia darbo namuose apkrova. Tik 8 proc. visų darbo rinkoje naudojamų socialinių priemonių yra susijusių su šia sritimi, – teigia ekspertai. – Nors vyriausybės neriasi iš kailio tam, kad susitvarkytų su ekonominiais ir socialiniais pandemijos padariniais, didžioji dalis atliekamų veiksmų nėra orientuoti į moterų poreikių patenkinimą“.

Kartu ekspertai pabrėžia, kad situacijoje yra garbingų išimčių. Pavyzdžiui, Argentina padidino kasmėnesines pašalpas vaikams, Australija ir Kosta Rika per karantinus neuždarė darželių ir lopšelių, o Austrija, Kipras ir Italija numatė dirbantiems tėvams papildomas atostogas vaikų priežiūrai.

Tuo tarpu Kanada, Ispanija ir Pietų Korėja skyrė papildomas pašalpas tėvams, kuriuos palietė mokyklų ir darželių uždarymas, o Kosta Rika, Vokietija ir Italija trumpino tėvų darbo laiką.

Nors nevertinami, nemokamas darbas namuose ir priežiūra turi didžiulę vertę. Kasdien tokiu būdu visame pasaulyje nudirbama 16,4 milijardai valandų – tai prilygsta aštuonioms valandoms neapmokamo 2 mlrd. žmonių darbo.

„Pandemija parodė, kad pasaulinė ekonomika ir mūsų kasdienis gyvenimas negali funkcionuoti be nemokamo darbo namuose ir priežiūros, teikiamos dažniausiai moterų ir merginų – primena ataskaitos rengėjai. – Pats laikas pripažinti šį darbą, sumažinti jo kiekį ir sąžiningiau pasidalinti pareigomis.“

Originalų tekstą lenkų k. galite skaityti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt