Pasaulyje

2020.12.06 22:40

Koronaviruso akivaizdoje ES narės sunkiai sutaria ne tik dėl biudžeto, bet ir dėl žiemos pramogų

Aurimas Piečiukaitis, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.12.06 22:40

Prieš keletą savaičių Italijos premjerui paskelbus, kad per šventes slidinėjimo kurortų darbas bus ribojamas ir įprastų Kalėdų ant sniego nebus, Roma pasekė Paryžius ir Berlynas. Visos trys Alpių šalys kurortų uždarymą pasiūlė koordinuoti Europos Sąjungos lygiu, bet Austrija paprieštaravo, o kancleris Sebastianas Kurzas pridūrė, kad slidinėjimas – tai austrų tapatybės dalis. Šią savaitę šalims pavyko rasti kompromisą: Austrija kurortus atvers, bet jais mėgautis galės tik austrai. Tik štai ginčuose nedalyvauja ES nepriklausanti Šveicarija, kur, nors ir reguliuojamas papildomomis taisyklėmis, slidinėjimo sezonas tęsiasi.

Per sezoną šimtų tūkstančių svečių sulaukiantis Išglio miestelis Austrijoje kartais vadinamas „Alpių Ibiza“. Kurortas turistus vilioja ir žiemos pramogomis, ir vakarėliais. Bet šiemet Išglis tapo vIenu pirmųjų koronaviruso židinių Europoje, iš kurio virusas galėjo pasklisti daugiau nei 40-yje valstybių, su kurortu siejama tūkstančiai atvejų. Nepriklausomi tyrėjai pabrėžė, kad vėlavimas, kompetencijos stoka ir nevaldoma turistų evakuacija atvedė į viruso protrūkį.

„Austrijos kancleris karantino ribojimus paskelbė nekompetentingai ir ne iki galo pasiruošęs. Planuojant karantiną nebendradarbiauta su vietos valdžia, tai buvo prasta komunikacija“, – komentavo Rolandas Rohreris, tyrimo komisijos vadovas.

Savaitė. ES skeptiškai įvertino vakcinos įteisinimą JK ir pradedamą skiepijimą: tai – ne varžybos

Tyrėjai pabrėžė, kad jų išvados – pamokos ateičiai. Dalis Europos iš jų mokosi. Nors Tonalės perėjoje Italijos Alpėse sniego patrankos kalnų šlaitus barsto, dar praėjusią savaitę premjeras Giuseppe Conte paskelbė, kad italams įprastų Kalėdų ant sniego nebus. Tiesa, norint suvaldyti virusą ne tik italai turėtų atsisakyti tokiū planų, sakė Conte.

Prancūzijoje verslininkai piktinasi, kad šaliai praėjusią savaitę sušvelninus dalį ribojimų, pavyzdžiui, dauguma parduotuvių atnaujino darbą, o kurortams taikomi kitokie standartai. Premjeras sakė, kad prancūzai į kalnus gali vykti, nors ir slidinėjimo trasos bus uždarytos.

„Žinoma, visi galės keliauti į kurortus pasimėgauti grynu oru, gražiais kalnais, parduotuvėmis ar barais bei restoranais, kurie bus atviri. Bet keltuvai liks uždaryti“, – perspėjo Prancūzijos premjeras Jeanas Castexas.

Emmanuelis Macronas panašiai kaip Italijos premjeras pabrėžė, kad kurortų darbo ribojimą būtina derinti tarp valstybių, bet Briuselis pabrėžė, kad sprendžia pačios šalys. „Leisti ar neleisti slidinėti sprendžia valstybės – tai ne Europos kompetencija“, – komentavo Europos Komisijos atstovas spaudai Stefanas de Keersmaeckeris.

Prie raginimų Europai kartu uždaryti kurortus prisidėjo ir Vokietija, kurios Bavarijos Alpės per sezoną taip pat traukia turistus. Kanclerė Angela Merkel praėjusią savaitę sakė bandysianti su kaimynėmis ieškoti sutarimo uždaryti kurortus, bet pabrėžė, kad tai nėra lengva, pirmiausia – dėl kaimynės Austrijos pozicijos.

Nors buvęs viruso židinys, Išglio miestelis, uždarytas, Austrija kartojo, kad kurortus atvers. Esą pamokos išmoktos, lankytojų saugumas bus užtikrintas, o nuostoliai kitu atveju būtų per dideli. Šalies finansų ministras užsiminė, kad kurortų uždarymas dabar Austrijai kainuotų 2 milijardus eurų ir svarstė, kad jei Bendrija nuspręstų riboti slidinėjimo sezoną, turėtų ir nuostolius padengti. Panašiai kalbėjo ir turizmo ministrė.

Nors sakė, kad išskirtinai riboti kurortų darbo nenurodo, o tai turi spręsti vyriausybės, Pasaulio Sveikato Organizacijos ekspertai pabrėžė, kad svarbus yra ne tik saugumas kurortuose.

„Įtariu, kad daugybė žmonių, leisdamiesi nuo šlaitų slidėmis, neužsikrės. Pagridinės problemos kils oro uostuose, autobusuose, vežančiuose į kurortus, keltuvuose ir susirinkimo vietose“, – sakė PSO ekspertas Mike'as Ryanas.

Galiausiai Austrija šią savaitę paskelbė kompromisą. Kalėdų išvakarėse kurortai bus atidaryti, bet jais galės mėgautis tik patys austrai, mat restoranai ar viešbučiai bus uždaryti, o atvykstantiems iš rizikos šalių įvedami papildomi nurodymai dėl karantino.

Visgi ES priklausančių Alpių šalių – Italijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Austrijos – kaimynėje keltuvai veikia, o šlaituose zuja turistai – Šveicarijoje slidinėjimo sezonas tęsiasi. Viename kurortų, iš kurio galima nušliuožti ir į Italijos teritoriją, svečiai džiaugiasi kalnais ir sako, kad jaučiasi saugūs.

Visas reportažas – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt