Pasaulyje

2020.12.04 23:05

Kova su pandemija pasiekė sprintą – šalys jau rengiasi vakcinacijai

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.04 23:05

Jungtinė Karalystė rengiasi nuo antradienio pradėti skiepyti gyventojus nuo koronaviruso. Jungtinės Valstijos reiškia viltį iki metų pabaigos paskiepyti 20 milijonų žmonių. Europos Sąjungos šalys kalba apie sausį. Bet Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad pandemija nesibaigė – kol bus paskiepyta pakankamai žmonių užtruks ne vieną mėnesį.

Geidžiamiausiai prekei pasaulyje – vakcinai nuo koronaviruso – Vokietijoje parengti įslaptinti sandėliai, aprūpinti itin žemą temperatūrą užtikrinančiais šaldytuvais. Bet jie kol kas stovi tušti – sprendimą, ar patvirtinti pirmąją vakciną, Europos vaistų agentūra turėtų priimti iki gruodžio 29-osios, maždaug dvejomis savaitėmis vėliau nei Vokietija planavo pradėti savo skiepijimo programą. Rūpestį kelia ir gamybos apsukos.

Jungtinė Karalystė rengiasi jau nuo antradienio pradėti skiepyti gyventojus dėl koronaviruso

„Gamybos pajėgumai dar nėra tokie dideli, kaip planuota. Todėl visi pirmieji vakcinos gavėjai – Jungtinė Karalystė, Jungtinės Valstijos ar Europos Sąjunga – pirmosiomis savaitėmis gali tikėtis sulaukti mažiau dozių. Gavus leidimą, skiepyti Vokietijoje bus pradėta metų sankirtoje“, – teigia Vokietijos sveikatos ministras Jensas Spahnas.

Jungtinė Karalystė skiepyti ketina pradėti jau antradienį – iš gamyklos Belgijoje šalį vakar pasiekė pirmosios užsakytos vakcinos. Iki kitos savaitės Britanija tikisi sulaukti 800 tūkstančių Vokietijos „BioNTech“ ir Amerikos „Pfizer“ bendrovių kurtos vakcinos dozių.

Jungtinėse Valstijos eilės kol kas tįsta prie testavimo centrų, bet šalies Vaistų ir maisto administracija tikisi, kad netrukus jos drieksis prie skiepų. Nors nenurodo konkrečios datos, kada patvirtins vakciną, sako, kad iki metų pabaigos realu paskiepyti 20 milijonų amerikiečių.

„Kiek galima spręsti iš žinomos informacijos apie tiekimą, tai realu. Bet labai priklausys nuo vakcinacijos kampanijos“, – pabrėžia JAV maisto ir vaistų komisaras Stephenas Hahnas.

Bet visuotinis skiepijimas abiejose Atlanto pusėse įsibėgės tik kitų metų pradžioje. Kol bus paskiepyta pakankamai žmonių, užtruks ne vieną mėnesį. O ligoninėms spaudimą patiriant jau dabar, dar reikės ribojimų. Pavasarinį primenantis karantinas laukia milijonų Kalifornijos gyventojų.

„Tai labai sudėtingas, kritinis momentas. Bet šviesa tunelio gale jau matyti. Tai – nebe maratonas. Tai – sprintas“, – pareiškė Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas.

Italija paskelbė, kad per šventes – nuo gruodžio 21-os iki sausio 6-os – ribos gyventojų judėjimą. Nebus galima keliauti tarp skirtingų regionų, o Kalėdų ir Naujųjų metų dienomis – ir išvykti iš savo gyvinamosios vietos. Nuo dešimtos vakaro iki penkių ryto galios komendanto valanda, nebus ir tradicinių naktinių mišių.

„Privalome išvengti trečiosios bangos, kuri grėstų jau sausio mėnesį ir būtų ne mažiau žiauri nei pirmoji ir antroji bangos“, – pabrėžė Italijos ministras pirmininkas Giuseppe Conte.

Austrija seka Slovakijos pavyzdžiu ir penktadienį pradėjo visuotinį gyventojų testavimą. Pirmiausia sostinėje Vienoje ir turistiniuose Alpių regionuose, paskui ir kitur. Visuotinį gyventojų testavimą planuoja ir Slovėnija.