Pasaulyje

2020.12.04 21:58

Spaudžiant laikui, „Brexit“ derybos vėl atsidūrė aklavietėje

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2020.12.04 21:58

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinė Karalystės (JK) skuba susitarti dėl būsimų santykių, metų pabaigoje pasibaigus pereinamajam laikotarpiui po „Brexito“. Tačiau Londonas įspėjo, kad proveržio tikimybė vis mažesnė, o Prancūzija pareiškė, kad vetuos bet kokį susitarimą, jei jis bus nepriimtinas Paryžiui.

„Šiandien sutarėme, kad sąlygos susitarimui nėra įvykdytos dėl didelių [pozicijų] skirtumų tokiais klausimais kaip vienodos konkurencijos taisyklės, valdymas ir žuvininkystė“, – sakė ES derybininkas Michelis Barnier ir jo britų kolega Davidas Frostas.

Laiko susitarti liko visai nedaug – pereinamasis laikotarpis, per kurį Britanija gyvena pagal ES taisykles, baigsis su naujais metais. Tiek JK, tiek ES pabrėžia kompromiso svarbą, bet abi nori, kad nusileistų būtent kita pusė.

Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė klimpsta naujuose ginčuose dėl „Brexito“

„Esame pasirengę susitarti su Europos Sąjunga. Bet, žinoma, laiko mažai, pasiekėme sudėtingą tarpsnį, to nepaneigsi... Bet svarbiausias dalykas – norime, kad Europos Sąjunga pripažintų: Jungtinė karalystė yra suvereni ir nepriklausoma valstybė“, – pabrėžė JK verslo reikalų sekretorius Alokas Sharma.

Londonas signalizuoja, kad proveržio tikimybė vis mažesnė, nes ES paskutinę akimirką esą pateikė naujų pageidavimų. Bendrija tai neigia, bet Prancūzija įspėjo vetuosianti susitarimą, jei jis bus blogas.

„Tai susiję su žuvininkystės interesais, tai susiję su sąžiningomis komercinėmis sąlygomis. Manau, tas pats rūpi ir mūsų partneriams Europos Sąjungoje. Jei susitarimas tų interesų netenkins, mes jam prieštarausime“, – nurodė Prancūzijos Europos reikalų ministras Clementas Beaune`as.

Nors deramasi nuo kovo, jau tada girdėta nesutarimų – ir dėl žuvininkystės teisių, ir dėl sąžiningos konkurencijos taisyklių užglaistyti nepavyksta. ES sako, kad susitarimo nori, bet ne bet kokia kaina.

„Mūsų pozicija visiškai aiški – norime susitarimo ir todėl nuo pat pradžių stengėmės būti patikimais šių sudėtingų, bet svarbių derybų partneriais. Kartu esame pasirengę visoms galimybėms“, – tikino Europos vadovų tarybos pirmininkas Charles`as Michelis.

Jei nepavyks susitarti, ES ir JK prekiaus pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles, o tai reiškia, kad viena kitos prekėms taikys muito mokesčius.

Bet koks susitarimas turėtų būti ratifikuotas valstybių narių, taip pat JK ir ES parlamentų. Šis procesas prasidėtų po pasirašymo praėjus maždaug dviem savaitėms, kurių reikėtų vertimams ir teisniam vertinimui.