Pasaulyje

2020.12.04 17:19

Bideno atstovė dėvi „ušanką“ – Kremlius mėgina pašiepti Rusiją kritikuojančius JAV pareigūnus

Mike Eckel, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.12.04 17:19

Prieš šešerius metus iš moters, kuri tuo metu buvo JAV Valstybės departamento veidas, buvo nuolat šaipomasi rusakalbėje socialinėje žiniasklaidoje, jau nekalbant apie patyčias, skleidžiamas per valstybės kontroliuojamą palydovinį kanalą, kuris tuomet vadinosi „Russia Today“.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Bet persikelkime į 2020 m. gruodį. Liko vos septynios savaitės iki 2021 m. sausio 20 d., kai oficialiai prezidentu bus inauguruotas Joe Bidenas, o Jen Psaki pradės eiti Baltųjų rūmų atstovės spaudai pareigas.

Gruodžio 2 d. J. Psaki „Twitter“ paskyroje pasirodžiusi žinutė leidžia susidaryti priminį įspūdį, kaip ji šį darbą įsivaizduoja, kaip J. Bideno administracija gali vertinti tai, ką ji laiko Kremliaus propaganda, ir tuos, kurie, jos manymu, ją skleidžia.

Triukšmas, kilęs dar iki pasirodant minėtai žinutei socialiniame tinkle „Twitter“ ir galbūt net ją paskatinęs, šiek tiek kitu kampu leido pažvelgti į tai, kaip J. Psaki ruošiasi antram bendravimo su Maskva etapui, kuris, atrodo, bus įtemptas.

„Visiems, kurie nėra buvę Rusijos propagandos taikiniu, – rašė J. Psaki, – tikslas yra diskredituoti įtakingus pranešėjus ir skleisti dezinformaciją, kad suklaidintų visuomenę. Kiekvienas, kas tai kartoja (sąmoningai ar ne) tiesiog yra marionetė propagandos mechanizme.“

Įraše užsimenama apie jos pačios patirtį, tapus „trolių“ taikiniu. Be to, J. Psaki nurodė dar du asmenis, taip pat iš Baracko Obamos administracijos, kurie susidūrė su Rusijos pareigūnų ir su Kremliumi susijusios žiniasklaidos patyčiomis ir ne tik. Viena iš jų yra buvusi valstybės sekretorė Hillary Clinton, ne kartą sakiusi, kad Rusijos propaganda pakišo jai koją 2016 m. prezidento rinkimuose.

Antrasis buvo Michaelas McFaulas, 2012–2014 m. dirbęs JAV ambasadoriumi Maskvoje ir į savo paskyrimo vietą atvykęs kaip tik tuo metu, kai tuometis ministras pirmininkas Vladimiras Putinas rengėsi grįžti į prezidento postą.

Neskaitant aliuzijų į H. Clinton ir M. McFaulą, J. Psaki savo įraše nepaminėjo jokios konkrečios tariamos Rusijos dezinformacijos ir nepateikė jokio kito paaiškinimo, kas ją paskatino pasidalinti tokiu įrašu.

Į J. Bideno pereinamojo laikotarpio komandai elektroniniu paštu atsiųstą klausimą atsakyta buvo ne iš karto.

Tai įvyko praėjus dienai po to, kai JAV prezidento Donaldo Trumpo atstovas spaudai savo „Twitter“ paskyroje paskelbė įrašą, kuriame buvo nuotrauka, vėliau pasklidusi socialiniuose tinkluose ir kai kuriose žiniasklaidos priemonėse.

„Informacinio karo kariai“

2014 m. sausį Paryžiuje darytoje nuotraukoje matyti besišypsanti J. Psaki kartus su tuomečiu savo viršininku, valstybės sekretoriumi Johnu Kerry, Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu ir ministerijos atstove spaudai Marija Zacharova.

Diplomatai Prancūzijos sostinėje dalyvavo derybose dėl besitęsiančio karinio konflikto Sirijoje.

Tuo metu, kai JAV ir Rusijos santykiai dar nebuvo tokie įtempti, darytoje nuotraukoje, kuri taip pat skelbiama bent viename Valstybės departamento socialinės žiniasklaidos kanale, J. Psaki dėvi „ušanką“ – tradicinę rusų kailinę kepurę su ausų atvartais.

S. Lavrovo padovanota kepurė yra rožinė – gan neįprastos rusų kailinėms kepurėms spalvos – o jos priekyje puikuojasi sovietinė raudona žvaigždė, puošta kūju ir pjautuvu, kurie yra įprasti ant Maskvoje užsienio turistams siūlomų suvenyrų.

„Twitter“ įrašas ir nuotrauka buvo išplatinti socialiniuose tinkluose, atsidūrė žiniasklaidos priemonių, įskaitant ir „Fox News“, dėmesio centre ir sulaukė tokių komentarų, kad neva dėvėdama kepurę su kūjį bei pjautuvą vaizduojančiu ženkleliu, J. Psaki palaiko represinę Sovietų Sąjungos politiką.

Nuotraukai cirkuliuojant socialiniuose tinkluose „Twitter“ ir „Facebook“, leidinys „USA Today“ išsiaiškino, kad kepurė buvo Rusijos delegacijos Paryžiuje dovana J. Psaki ir kad ji buvo įteikta mainais į J. Kerry dovaną S. Lavrovui – „dvi įspūdingo dydžio Aidaho bulves“.

Nėra jokių požymių, rodančių, kad kepurė galėtų būti laikoma pašaipia Rusijos delegacijos dovana.

Susitikimo metu Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė savo nuotrauką, kurioje matyti tą pačią kailinę kepurę dėvinti besišypsanti J. Psaki kartu su J. Kerry ir S. Lavrovu, kuris, kaip teigiama J. Kerry padovanotas bulves pavadino „įspūdingomis“.

Taip pat nėra jokių požymių, rodančių, kad šią nuotrauką buvo bandoma nuslėpti.

2018 m. sausį pati M. Zacharova šią nuotrauką paskelbė savo „Facebook“ paskyroje su prierašu: „Šedevras visomis šio žodžio prasmėmis. Informacinio karo kariai“.

Nėra tiksliai aišku, ką M. Zacharova turi omenyje.

„Dirbtinis skandalas“?

Praėjus dviem mėnesiams po susitikimo Paryžiuje, Rusija užgrobė Krymą, pasiųsdama karius ir surengdama referendumą, kurį dauguma šalių laiko neteisėtu.

Pusiasalio perėmimas ir Rusijos vaidmuo po kelių savaičių rytinėje Ukrainos dalyje prasidėjusiame kare buvo it šaltas dušas JAV ir Rusijos santykiams. Tikimasi, kad valstybių ryšiai išliks įtempti, valdant J. Bideno administracijai, jis demonstruoja griežtą poziciją Rusijos atžvilgiu.

2013–2015 m. eidama Valstybės departamento atstovės spaudai pareigas, J. Psaki dažnai buvo pagrindinis asmuo, aiškinęs JAV politiką Rusijos ir Ukrainos atžvilgiu.

Tuo tarpu jos reguliarios spaudos konferencijos kėlė kai kurių Rusijos interneto vartotojų nepasitenkinimą, ypač dėl apsižodžiavimų su „Russia Today“ kanalu, kuris dabar vadinamas tiesiog RT.

Kremliui palankios naujienų agentūros ir interneto vartotojai tyčiojosi ir stengėsi išpūsti bet kokius neapdairiai pasakytus žodžius, kuriuos daugelis tiesiog praleisdavo pro ausis. RT net sudėliojo iki tol mažai kieno pastebėtas klaideles į skaidres.

Gruodžio 2 d. pasirodęs J. Psaki įrašas leidžia suprasti, kad M. McFaulas ir H. Clinton taip pat buvo „trolių“ mėgstami taikiniai.

Ambasadoriumi Maskvoje paskirtas M. McFaulas nuo pat pradžių susidūrė su priešiškumu ir tapo priekabiavimo internete, o kartais ir gatvėje, objektu.

Jis taip pat buvo B. Obamos politikos Rusijos atžvilgiu architektas – iš pradžių tai buvo bandymas „perkrauti“ santykius, kuris netrukus virto priešiškumu dėl tokių nesantaiką kurstančių epizodų kaip Krymo aneksija.

Tuo tarpu H. Clinton V. Putinas kaltino antivyriausybinių protestų, kurie per Rusiją nuvilnijo 2011 m. rugsėjį, kurstymu.

Po penkerių metų JAV žvalgybos agentūros išsiaiškino, kad Kremlius kišosi į 2016 m. JAV prezidento rinkimus, iš dalies siekdamas pakenkti jos kandidatūrai ir sustiprinti D. Trumpo galimybes laimėti bei bandydamas pakirsti pasitikėjimą JAV demokratija.

Tą pačią gruodžio 2 d. M. McFaulas gynė J. Psaki savo „Twitter“ paskyroje rašydamas, kad „V. Putino kontroliuojama ar jam palanki Rusijos žiniasklaida pliekia [J. Psaki] pikta ir šlykščia dezinformacija, nes ji pasakė tiesą apie Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją“.

O užuomina į kontraversišką nuotrauką, kurioje J. Psaki dėvi rožinę rusiško stiliaus dirbtinio kailio kepurę, greičiausiai buvo šis sakinys: „Baikime šį dirbtinį skandalą“.