Pasaulyje

2020.12.05 08:15

Pirmieji EK vadovės metai: bandymai taikyti dėl kaukių besipešančias ES nares ir medikės patirtis

LRT.lt2020.12.05 08:15

Ursula von der Leyen pradėjo vadovauti Europos Komisijai planuodama sutelkti dėmesį į klimato kaitą ir tarptautinius santykius. Kovo mėnesį smogė koronaviruso pandemija. Kaip jai sekėsi pirmuosius kadencijos metus aiškinasi „Deutsche Welle“ (DW).

Ursula von der Leyen niekada nebuvo ta kandidatė, kurią Europos Sąjungos įstatymų leidėjai būtų įsivaizdavę užimančią aukščiausias pareigas ES. Vokietijos krikščionių demokratų sąjungai (CDU) ir panašioms kitų šalių partijoms atstovaujantys Europos Parlamento nariai norėjo, kad šį postą užimtų pagrindinis jų kandidatas – bavaras Manfredas Weberis.

Nors centro dešiniųjų Europos liaudies partijos (ELP) grupė laimėjo daugiausiai mandatų 2019 m. Europos Parlamento rinkimuose, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir kiti atmetė M. Weberio kandidatūrą.

Galiausiai E. Macronas nutraukė ginčus, pasiūlęs tuometei Vokietijos gynybos ministrei Ursulai von der Leyen vadovauti Europos Komisijai.

Inauguracijos kalboje U. von der Leyen iš paskutiniųjų stengėsi įtikti visoms politinėms partijoms. Ji siūlė pradėti Europos žaliąjį susitarimą, ginti pilietines laisves ir dar daug įvairiausių dalykų. Liberalė europarlamentarė Sophie in't Veld teigia, kad ES vadovei trūko ryžto pažvelgti kiek toliau savo ambicingos darbotvarkės, rašo „Deutsche Welle“.

Ji negali suprasti, kodėl U. von der Leyen žadėjo kovoti už teisės viršenybę, tačiau neišdrįso griežčiau papriekaištauti Lenkija dėl jos elgesio. „Galima kalbėti apie teisės viršenybę, tačiau jei nesiimama jokių veiksmų, tai kokia viso to prasmė?“ – klausia įstatymų leidėja iš Nyderlandų.

S. in't Veld sako, kad Europos Komisijos vadovė pateikė ne vieną pasiūlymą, tačiau per daug nerodė ryžto, kad jie būtų įgyvendinti. Tai taikytina įvairioms sritims, pradedant privatumo įstatymais ir baigiant biudžeto patikrinimais bei visuotiniu atšilimu, priduria S. in't Veld.

Anot jos, U. von der Leyen sunkiai sekasi ES principus versti įstatymais. Vis dėlto europarlamentarė pripažįsta, kad U. von der Leyen daug dėmesio skiria detalėms, yra matoma ir pasižymi puikiais komunikaciniais gebėjimais. Ar ji vertina tai, kad pagrindinis ES postas yra patikėtas moteriai?

„Nėra kažkokio nusistovėjusio požiūrio, kad turi būti vyras ar moteris. Manau, kad svarbu turėti mišrią komandą, nes mišrios komandos visada yra efektyvesnės ir kūrybiškesnės“, – „Deutsche Welle“ sako europarlamentarė iš Nyderlandų.

„Jai nepasisekė“

ES nesugebėjo imtis vieningų veiksmų kovo mėnesį, kai bloko viduje sparčiai ėmė plisti koronavirusas. Nesuderinusios savo veiksmų, ES valstybės narės viena po kitos uždarė sienas ir įsitraukė į kovą už kaukes ir respiratorius, kaip prioritetą įvardindamos nacionalinius interesus. U. von der Leyen suprato, kad turi kažkaip pasipriešinti šiam susiskaldymui. Nuo tos akimirkos ji kovojo visais koronaviruso pandemijos frontais, desperatiškai ragindama valstybes nares koordinuoti savo veiksmus.

Viviane Reding, laikotarpiu nuo 1998 m. iki 2004 m. ėjusi kultūros, švietimo ir teisingumo komisarų pareigas, sako vertinanti iki šiol atliktą U. von der Leyen darbą.

„Jai labai nepasisekė, nes atsidūrė krizės sūkuryje. Todėl buvo svarbu pamatyti, ar jai užteks drąsos iš tos krizės išeiti, – sako europarlamentarė iš Liuksemburgo. – Matyti, kaip ji užsitikrina paramą [koronaviruso padarinių] šalinimui ir įtikinėja valstybes nares […] buvo tarsi stebuklas.“

V. Reding teigimu, jai pavyko įtikinti ES valstybes suprasti, kad koordinavimas būtinas. „Ir ji žengė tą nuostabų žingsnį – ėmė pirkti vakcinas valstybėms narėms. Manau, tai buvo labai stiprus ėjimas“, – sako V. Reding.

V. Reding pripažįsta, kad U. von der Leyen nedaug tepasistūmėjo užsienio reikalų srityje. Tačiau tai, pasak jos, susiję su bloko vieningo balsavimo principu. Ji sako, kad tol, „kol šis principas galios (kol galios vieningo balsavimo taisyklė), niekada neturėsime tvirto balso, nes visada atsiras lenkų ar vengrų, kurie kurs problemas“, rašo „Deutsche Welle“.

„Puikiai tvarkosi sudėtingais laikais“

Vokietijos žaliųjų frakcijos atstovė ir viena iš Žaliųjų frakcijos / Europos laisvojo aljanso lyderių Europos Parlamente Ska Keller teigė esanti patenkinta U. von der Leyen pasiekimais. „Komisijoje matome ženklų teigiamą poslinkį lygybės srityje“, – sako ji.

Deja, S. Keller priduria, kad kitur tokios pažangos ES taisyklių ir lyčių lygybės srityje nėra. Tačiau ją tenkina ES vadovės iki šiol vykdyta aplinkosaugos politika.

„Kalbant apie aplinkos ir klimato problemas, susidaro įspūdis, kad Komisijos pirmininkė rimtai vertina savo siekį žengti pirmyn“, – sako ji. Visgi S. Keler mano, kad būtų galima geriau tvarkytis žemės ūkio sektoriuje. Anot jos, pandemija sukėlė netikėtų sunkumų U. von der Leyen.

„Prasidėjus koronaviruso krizei, visos valstybės narės padarė tai, ką jos laikė teisinga, nepaisydamos savo kaimynių, – sako S. Keller. – Buvo raginimų koordinuoti veiksmus, bet nė viena šalis nenori būti koordinuojama.“ Virtualus bendravimas tapo dar viena kliūtimi. Pasiekti kompromisų, kuriais yra paremta ES politika, per „Zoom“ kur kas sunkiau, sako S. Keller.

Žaliųjų partijos atstovė iš Suomijos Heidi Hautala giria U. von der Leyen asmenybę. „Ji puikiai tvarkosi šiais sudėtingais laikais“, – sako ji. Europarlamentarės teigimu, paprastai ES valstybės narės priešinasi pagrįstiems pasiūlymams, o pandemijos metu Komisijai dar sunkiau įgyvendinti savo darbotvarkę. H. Hautala vertina tai, kad U. von der Leyen „klausosi ir atidžiai analizuoja dokumentaciją“. Tai, anot jos, yra geros politinės lyderystės požymis, rašo „Deusche Welle“.

Žalias lošimas

Christine Verger iš Jacques`o Delorso instituto sako, kad U. von der Leyen turėjo į savo pusę patraukti įvairias politines grupes, todėl pagrindiniu savo tikslų įgyvendinimo ramsčiu pasirinko Europos žaliąjį susitarimą. „Pradžia jai buvo labai sunki“, – sako Ch. Verger.

U. von der Leyen dėmesys aplinkosaugai supykdė Vokietijos krikščionių demokratų sąjungai (CDU) atstovaujantį europarlamentarą Dennisą Radtkę ir šis apkaltino ES Komisijos pirmininkę per mažai dėmesio skiriant „egzistencinei pramonės darbuotojų baimei“ ir „savo pačios politinės šeimos sielai“. Kai kurie kiti CDU nariai, atrodo, yra pakankamai patenkinti U. von der Leyen pasiekiamais.

Anot Ch. Verger, U. von der Leyen iš pradžių sulaukė kritikos, į savo komandą pasirinkusi daugiausia vokiečius darbuotojus. Jos teigimu, buvusi Vokietijos gynybos ministrė turėjo nesutarimų ir su vyriausiuoju ES diplomatu Josepu Borrelliu, kuris įžvelgė joje varžovę. Tačiau per pirmuosius kadencijos metus jai pavyko įtvirtinti savo pozicijas. „Komisija dirba kitaip nei vyriausybė – čia viskas grįsta komandiniu darbu“, – sako Ch. Verger.

Koronaviruso pandemija leido U. von der Leyen pademonstruoti savo stipriąsias puses, rašo „Deutsche Welle“.

„Atsiskleidė puikūs jos komunikavimo įgūdžiai, ji tikra profesionalė, – priduria Ch. Verger. – Prancūzijoje ji labiau pastebima nei (jos pirmtakas) Jeanas-Claude`as Junckeris.“

Ch. Verger teigimu, U. von der Leyen taip pat pasinaudojo savo kaip motinos ir gydytojos patirtimi. Tačiau kitas jos uždavinys bus įgyvendinti koronaviruso fondą. „O tai – didelis iššūkis“, – sako Ch. Verger.

Taip kad laukia dar labai daug darbo.