Pasaulyje

2016.02.27 19:09

Londone protestuoja tūkstančiai branduolinių ginklų priešininkų

BNS2016.02.27 19:09

Londono centre tūkstančiai žmonių dalyvavo eitynėse, protestuodami prieš planus atnaujinti Didžiosios Britanijos branduolinės ginkluotės sistemą „Trident“.

Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon ir Britanijos pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos vadovas Jeremy Corbynas ketina pasakyti kalbas, kai baigsis eitynės.

Numatoma, kad vėliau šiais metais bus priimtas sprendimas pakeisti pasenusius povandeninius laivus, apginkluotus branduolines kovines galvutes galinčiomis nešti balistinėmis raketomis „Trident“. Šis projektas gali kainuoti apie 31 mlrd. svarų (39 mlrd. eurų).

Premjero Davido Camerono konservatorių vyriausybė palaiko tuos planus, sakydama, kad „Trident“ sistema yra gyvybiškai svarbi Britanijos saugumui.

„Nusiginkluoti dabar būtų nutrūktgalviškas lošimas iš mūsų nacionalinio saugumo, ir tai būtų paranku mūsų priešams“, – prieš prasidedant eitynėms pažymėjo Gynybos ministerijos asignacijų vadovas Philipas Dunne‘as.

Leiboristai smarkiai nesutaria šiuo klausimu: partijos kairysis sparnas, vadovaujamas J. Corbyno, nori, kad tų planų būtų atsisakyta, o labiau centristinių pažiūrų politikai pageidauja vykdyti šią programą.

Britanija šiuo metu turi keturis „Vanguard“ klasės povandeninius laivus, apginkluotus „Trident“ raketomis. Bet kuriuo metu bent vienas jų apskritą parą patruliuoja kažkur pasaulio vandenynuose.

Vyriausybė nori pakeisti tuos keturis laivus keturiais naujais pagal vadinamąją „Successor“ (Įpėdinio) programą. Tikimasi, kad pirmasis iš tų laivų bus priimtas į ginkluotę ketvirtojo dešimtmečio pradžioje.

Demonstracijos organizatoriai tvirtina, kad visuomenėje didėja nusistatymas prieš „Trident“ sistemą, kuri yra paveldėta iš Šaltojo karo laikų ir kurios pagrindinė bazė yra Škotijos vakarinėje pakrantėje.

Prieš šią akciją Kampanijos už branduolinį nusiginklavimą pirmininkė Kate Hudson pareiškė: „Visuomenės nepritarimo mastas aiškėja. Tai nebus antibranduolinio klano susirinkimas – (šios eitynės) parodys, koks platus yra nepritarimas.“

Škotijos valdančioji Škotijos nacionalinė partija (SNP), vadovaujama N. Sturgeon, nori, kad branduolinių ginklų būtų atsisakyta, o tai reiškia, kad bet koks galimas būsimas balsavimas dėl regiono nepriklausomybės dar labiau komplikuotų padėtį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.