Pasaulyje

2020.12.04 08:20

Cichanouskaja: logiška būtų su Rusija pabendrauti, deja, oficialių kontaktų nebuvo

Ana Daukševič, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.12.04 08:20

Rusijos valdžios atstovų dialogas su Aliaksandru Lukašenka nebūtinai reiškia paramą pastarajam – už uždarų durų gali būti aptarinėjami ir jo pasitraukimo scenarijai, mano Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja. Interviu LRT RADIJUI metu ji sakė, kad pati pokalbio su Maskvos atstovais norėtų, tačiau jokių oficialių kontaktų nėra buvę.

„Propagandos atstovai labai nori parodyti, kad jie išsisėmė, tačiau viskas yra kitaip“, – pokalbyje su LRT RADIJO žurnaliste Ana Daukševič sakė Lietuvoje apsistojusi S. Cichanouskaja. Sulaikymai ir įbauginimas paveikia protestų masiškumą, tačiau žmonių nusiteikimas nuo to nesikeičia, „protestai žmonių širdyse neišsisėmė“, sakė pašnekovė.

A. Lukašenka viešumoje užtarimo sulaukia tik iš Rusijos, tačiau kas vyksta oficialaus dialogo užkulisiuose, nežino niekas, įsitikinusi S. Cichanouskaja. Todėl, pasak jos, ir praėjusią savaitę įvykusio Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo vizito Minske nereikėtų laikyti palaikymo ženklu asmeniškai A. Lukašenkai.

„Pono Lavrovo atvykimas jokiu būdu nereiškia paramos Lukašenkai – mes nežinome, apie ką jie kalba, dėl ko derasi. Deja, baltarusių tauta apie panašias derybas jau seniai nėra informuojama. Galbūt pokalbių metu išreiškiama parama, galbūt iškeliamos kokios nors sąlygos, galbūt buvo kalbėta ir apie Lukašenkos pasitraukimo datas, mes nežinome, todėl galime tik spėlioti. O kaip mes vertiname šį vizitą? Gerai, kaimyninės šalies atstovai atvyko aplankyti buvusio prezidento, galbūt kažkas juos sieja. Tačiau ne kartą skelbėme, kad jeigu vyksta kokios nors politinės, ekonominės derybos, visas jas peržiūrės naujoji Baltarusijos valdžia. Jei tik jie nėra skirti santykių ar mūsų žmonių padėties gerinimui, jie bus peržvelgti“, – LRT RADIJUI sakė buvusi kandidatė prezidento rinkimuose.

Nors nuo tada, kai iš Baltarusijos pasitraukė į Lietuvą, S. Cichanouskaja yra kalbėjusi su eile Europos Sąjungos ir atskirų šalių lyderių, ryšys su Rusijos atstovais iki šiol nebuvo užmegztas.

„Jei kalbėsime apie mano pareiškimus, kad esame pasiruošę dialogui su Rusija, šių žodžių neišsižadu, esame atviri diskusijomis su visomis šalimis, juolab atsižvelgdami į tai, kad Rusija yra artimiausia mūsų kaimynė – nei mes kur nuo jos pabėgsime, nei jie nuo mūsų. Logiška būtų su jais pabendrauti, ne kartą apie tai viešai sakėme, tačiau, deja, jokių oficialių kontaktų dar nebuvo“, – teigė opozicijos lyderė.

Režimui pritaikytos ES valstybių sankcijos „esminio poveikio neturėjo“, mat asmenų sąrašai pernelyg trumpi, o jame atsidūrusiems panašios sankcijos yra taikytos ir anksčiau, sakė S. Cichanouskaja, kurios manymu, efektyvesnės būtų priemonės prieš režimui lojalius verslus.

„Tikimės, kad bus pritaikytos tikslingos ekonominės sankcijos verslams ir žmonėms, kurie palaiko Lukašenkos režimą, atleidžia iš darbo žmones už jų pilietinę poziciją. Tačiau mes sankcijų sąrašų nesudarome, todėl sužinosime viską tada, kai jie bus priimti“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.

Norvegijos trąšų verslo milžinė „Yara“ prieš kelias savaites perspėjo partnerę Baltarusijoje, valstybinę bendrovę „Belaruskalij“, jog bendradarbiavimas gali būti persvarstytas dėl padėties šalyje – pati įmonė yra atleidusi per pusšimtį darbuotojų dėl dalyvavimo streikuose.

S. Cichanouskajos vertinimu, tokios priemonės prieš režimo kontroliuojamą verslą galėtų duoti naudos.

Visas pokalbis su Sviatlana Cichanouskaja – penktadienį LRT RADIJUJE ir LRT.lt portale.