Pasaulyje

2016.02.27 13:55

Minimos B. Nemcovo mirties metinės

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.02.27 13:55

Šeštadienį sukanka lygiai metai, kai Maskvos centre nušautas vienas garsiausių ir įtakingiausių Rusijos opozicijos veikėjų Borisas Nemcovas. Jam buvo 55-eri.

Charizmatiškas Boriso Jelcino laikų vicepremjeras nužudytas keturiais šūviais į nugarą ant priešais Kremlių esančio tilto.

Rusijos tyrimų komitetas neseniai paskelbė, kad nužudymo byla išaiškinta: penki tai padarę su Čečėnijos saugumo pajėgomis siejami vyrai laukia teismo, bet B. Nemcovo giminės ir rėmėjai taip ir neišgirdo, kas liepė nužudyti garsų Rusijos opozicionierių.

Daugiausia įtarimų krinta ant Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo. Jis turi didžiulį sukarintą vien tik jam pavaldų saugumo aparatą bei nuolat turėjo problemų dėl B. Nemcovo.

Bet turint omenyje, kad R. Kadyrovas yra vienas pagrindinių Vladimiro Putino bendražygių, tyrimas ta linkme įstrigo.

Kremliaus kritikai sako, kad jeigu net ir niekas iš valdžios žmonių nedavė įsakymo susidoroti su opozicijos lyderiu, tai valdžia vis tiek yra atsakinga už tą neapykantos atmosferą, kurioje šiuo metu gyvena Rusija ir kuri tokį nusikaltimą pakurstė.

Žmogžudystė įvykdyta B. Nemcovui rengiantis paviešinti dokumentą apie Rusijos pajėgų dalyvavimą Rytų Ukrainoje. Jį nužudžius, Rusijos opozicija prarado turbūt pagrindinį rinkimams tinkantį lyderį, o kitiems jos veikėjams tenka nuolat susidurti su Saugumo tarnybų ir bevardžių banditų provokacijomis.

Metinių proga Maskvoje turėtų įvykti opozicijos organizuojamos protesto akcijos. Miesto valdžia leidimą davė 50 tūkstančių žmonių, bet ne toje vietoje, kurios prašė organizatoriai.

Minėjimai numatyti ir Rygoje, Londone, Berlyne. Vilniuje B. Nemcovo bus prisimenamas Lukiškių aikštėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.