Pasaulyje

2020.12.03 23:21

Šalys ruošiasi koronaviruso vakcinos platinimui, tačiau ekspertai įspėja – dėl pandemijos patirta žala bus jaučiama dešimtmečius

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.03 23:21

Pasauliui laukiant vakcinų platinimo patvirtinimo, medicinos ekspertai įspėja, kad ribojimų ir saugumo priemonių būtina laikytis ir toliau, mat virusas sparčiai plinta. Tuo metu Jungtinių Tautų generalinis sekretorius pabrėžia, kad vakcina koronaviruso padarytos žalos visiškai neatitaisys. Pasekmės, pasak jo, gali būti jaučiamos dešimtmečius.

JAV maisto ir vaistų administracija dėl leidimo platinti „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakciną spręs jau kitą savaitę. Bet dar iki skiepų situacija gali smarkiai pablogėti.

Praėjusią savaitę milijonai amerikiečių, nepaisydami ekspertų rekomendacijų, leidosi į keliones ir Padėkos dieną šventė kartu su artimaisiais. Ligų kontrolės ir prevencijos centro direktorius Robertas Redfieldas įspėja, kad amerikiečių laukia sunki žiema.

„Pasiekus proveržį su vakcina, dabar mums labai svarbu dar kartą imtis veiksmų, kurie situaciją sušvelnintų. Bet realybė tokia, kad gruodis, sausis ir vasaris bus sunkūs. Iš tikrųjų, manau, kad dėl spaudimo, tai bus sunkiausias laikas mūsų sveikatos sistemos istorijoje“, – tikina jis.

Nors vakcinos registruojamos, žalos nebeatitaisys: pasekmės gali būti juntamos dešimtmečius

Trečiadienį „Pfizer“ vakciną patvirtino Jungtinė Karalystė. Sprendimas dėl skiepų priimtas taikant Europos Sąjungos teisę. Bet ketvirtadienį vieno Vyriausybės narių paklausus, ar Jungtinė Karalystė pirmoji dėl to, kad traukiasi iš Europos Sąjungos, šis atsakė.

„Mūsų šalyje žmonės geriausi, turime geriausius medicinos ekspertus, geresnius nei turi prancūzai, belgai ar amerikiečiai. Ir tai manęs nestebina, nes esame geresnė valstybė už kiekvieną iš jų“, – teigia Gavinas Williamsonas.

Europos Komisija pabrėžia, kad sprendimai dėl vakcinos platinimo – ne varžybos.

„Žinoma, esame įsitikinę, kad ekspertai Jungtinėje Karalystėje yra labai geri, bet neturėtume lyginti ekspertų, kurie geresni. Tai ne futbolo varžybos, kalbame apie žmonių gyvybes ir sveikatą“, – sako Europos Komisijos vyriausiasis atstovas žiniasklaidai Ericas Mameris.

Europos Sąjunga sprendimą dėl vakcinos platinimo priims šį mėnesį. Infrastruktūra atskirose šalyse jau ruošiama. Pavyzdžiui, planuojama, kad Berlyne vienoje salėje nuo gruodžio galėtų būti skiepijama 3000 žmonių kasdien. Tiesa, infrastruktūra – tik vienas iš pasiruošimo žingsnių.

„Galimybės dėl vakcinos – geros, bet pilno jos potencialo nepasieksime be tvirto pasiruošimo ir bendruomenės pripažinimo“, – teigia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) direktorius Europai Hansas Kluge.

Analitikai pabrėžia, kad dezinformacijos apie vakcinas gausu, o į tiekimo bei aprūpinimo sistemas taikosi ir programišiai.

Kita vertus, ketvirtadienį surengtame Jungtinių Tautų viršūnių susitikimi dėl atsako į pandemiją, generalinis sekretorius Antonio Guterresas pabrėžė, kad skiepai visų viruso apnuogintų ar sukeltų problemų neišspręs.

„Vakcina negali atitaisyti žalos, kuri bus jaučiama metų metus, galbūt net ateinančius dešimtmečius. Milžiniškas skurdas auga, iškyla bado grėsmė“, – tikina jis.

Daugiau nei 180 valstybių prisijungė prie bendro plano, bendradarbiaujant su kūrėjais, užtikrinti lygiavertį vakcinos platinimą. Tarp didžiausių neprisijungusių šalių – JAV ir Rusija.