Naujienų srautas

Pasaulyje2016.02.27 16:41

Sirijoje įsigaliojo paliaubos

Nuo vidurnakčio dalyje Sirijos įsigaliojo Jungtinių Tautų palaikomos paliaubos tarp Rusijos kariškių remiamos Damasko režimo kariuomenės ir pagrindinių sunitiškos opozicijos pajėgų. Principinį susitarimą dėl šių paliaubų pasiekę amerikiečiai ir rusai pripažįsta, kad sustabdyti karą nebus lengva, nors pirmasis rytas praėjo be didesnių susirėmimų.

Ketverius metus kruviną pilietinį konfliktą kenčiantys eiliniai Sirijos gyventojai labai norėtų, kad šimtus tūkstančių gyvybių nusinešęs karas baigtųsi, bet gerai žinodami komplikuotą padėtį šalyje, didelio optimizmo nerodo.

Net ir paliaubų išvakarėse Rusijos karo lėktuvai toliau bombardavo strategiškai svarbaus Sirijos pramonės centro Alepo apylinkes.

Damasko režimas skuba išplėsti savo įtakos zoną už jų kontroliuojamos pakrantės zonos, bet Sirijos gilumoje didžioji dalis gyventojų yra sunitai, o jiems šiitiškas Basharo al-Assado alavitų mažumos režimas labai nepatinka.

Saudo Arabijos ir Turkijos remiami Sirijos sunitai sudaro tris ketvirtadalius šalies gyventojų, todėl Maskva ir Damaskas priversti labai rimtai įsiklausyti į pagrindinių Sirijos opozicijos rėmėjų pareiškimus, kad paliauboms žlugus, jos pasiryžusios gerokai rimtesnėms karinėms akcijoms, kad apgintų sunitų bendruomenes.

Būtent tokių veiksmų jau seniai siekia savo interesus šiaurės Sirijoje norinti apginti Turkija, o Saudo Arabijos bombonešių pasirodymas Turkijos pietuose rodo, kad abi šios karingos sunitiškos valstybės gali imtis rimtų karinių priemonių, kad būtų pažabotos Damasko ir jo rėmėjų Maskvoje ir Tehereane ambicijos. Taigi, rusai bus priversti derėtis dėl taikaus įtakos sferų Sirijoje pasidalijimo, nes priešingu atveju jie gali likti apsupti itin nedraugiškos ir gerai ginkluotos sunitų koalicijos.

Pirmąjį rytą nuo paliaubų įsigaliojimo buvo ramu

Įsigaliojus paliauboms, naktį ir rytą buvo ramu, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.

Šiauriniame Alepo mieste, kur sukilėlių ir režimo pajėgos paprastai nuolat šaudydavo vienos į kitas palei aktyvią fronto liniją, rytą tvyrojo ramybė, sakė vienas ten esantis AFP žurnalistas.

Tiesa, Sirijos valstybinė agentūra pranešė, Damasko gyvenamieji rajonai buvo apšaudyti po to, kai paliaubos turėjo įsigalioti, bet niekas nenukentėjo.

Kai kurie įsidrąsinę gyventojai sakė, kad tuo atveju, jeigu kautynės neatsinaujins dieną, jie išves savo vaikus pasivaikščioti į miesto parkus.

Šalies pietryčiuose vyriausybė pajėgos tęsė kautynes su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS), kuriam, kaip ir kitoms džihadistų grupuotėms, netaikomos paliaubos pagal sutartį, sudarytą galingųjų šalių, nurodė nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

SOHR vadovas Ramis Abdelas Rahmanas sakė, kad padriki susirėmimai tarp džihadistų ir vyriausybės pajėgų taip pat vyko pajūrio provincijoje Latakijoje.

Centrinėse Homso ir Hamos provincijose, kurių teritorijas aktyviai bombarduodavo Rusijos aviacija, taip pat buvo daugiausiai ramu, pažymėjo R. Abdel Rahmanas.

Vis dėlto Sirijos valstybinė naujienų agentūra pranešė, kad Hamos provincijos miesto Salamijos rytiniame pakraštyje buvo detonuotas sprogmenų prikrautas automobilis, o per tą ataką žuvo du žmonės.

SOHR duomenimis, abu žuvusieji buvo vyriausybės pajėgų kariai, budėję viename patikros poste netoli to miesto, kurį puldinėjo IS džihadistai.

Damaske esantys AFP korespondentai sakė, kad sostinėje ir jos rytiniuose priemiesčiuose taip pat buvo ramu; nebesigirdėjo įprastais tapusių sprogimų ir nesimatė dūmų stulpų.

Sukilėliai ir aktyvistai naktį socialiniuose tinkluose skelbė žinutes, kuriuose reiškė solidarumą su Darajos miestu – sukilėlių tvirtove į vakarus nuo Damasko, kurioje, pasak vyriausybės, nebus taikomas ugnies nutraukimas, nes ten esama džihadistų.

Tose žinutėse jie naudojo saitažodžius #WeAreAllDaraya (Mes visi esame Daraja) ir #NoDarayaNoTruce (Nebus Darajos – nebus paliaubų), taip pat dalijosi Sirijos žemėlapiu, kuriame visų miestų pavadinimai buvo pakeisti į „Darija“.

Per Sirijos konfliktą, prasidėjusį 2011 metų kovą, žuvo jau daugiau negu 270 tūkst. žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi