Pasaulyje

2016.02.26 23:45

Grupuotė pavojingesnė ir už „Islamo valstybę“

15min.lt 2016.02.26 23:45

Jau ilgai nebuvo tokios dienos, per kurią pasaulį neapskrietų bent viena naujiena apie „Islamo valstybės“ išpuolius Irake ir Sirijoje. Pastaraisiais mėnesiais JAV remiamos pajėgos padėjo iš teroristinės organizacijos perimti Rakos ir Mosulo miestų kontrolę. Tačiau šios trumpalaikės pergalės nieko nereiškia, nes JAV papuolė į „al Qaeda“ spąstus, CNN rašo apžvalgininkė Jennifer Cafarella.

Būtent „al Qaeda“ padalinys Sirijoje „Jabhat al-Nusra“ yra žymiai pavojingesnis nei „Islamo valstybė“. Nors šios dvi organizacijos siekia bendro tikslo – sukurti pasaulinį kalifatą – tačiau tam naudoja skirtingus metodus.

„Islamo valstybė“ kovoja savo propagandinį karą – siekia kuo skambesnių antraščių ir nori į save atkreipti dėmesį. Tuo tarpu „al Qaeda“ paslapčia žaidžia savo žaidimą – laukia, kol JAV susidoros su „Islamo valstybe“ ir tuomet galės iškilti į viešumą kaip atsinaujinusi teroristinė jėga.

Nors šiuo metu „Islamo valstybė“ kontroliuoja dideles teritorijas ir yra stipri jėga, tačiau „Jabhat al-Nusra“ slapčia stiprėja ir kaupia jėgas, kurias panaudos kovoje su JAV, mano J. Cafarella.

„Jabhat al-Nusra“ yra ne tik pajėgi, bet ir veiksminga teroristinė grupuotė, kuri remia kovotojus prieš prezidentą Basharą al Assadą. Ir šią kovą verčia investicija – kuria santykius su vietos bendruomenėmis, Sirijos opozicijos grupėmis.

Šie teroristai kuria teismus, socialines paslaugas ir per šiuos dalykus siekia transformuoti Sirijos opozicijos ir ją palaikančių grupuočių pažiūras. Dalyje Sirijos šį organizacija jau įvedė savo teisinę sistemą, kuri yra labai panaši į „Islamo valstybės“ sukurtas taisykles.

Tačiau priešingai nei „Islamo valstybė“, „Jabhat al-Nusra“ nesistengia kontroliuoti tam teritorijų. Taip jie taptų per daug pažeidžiami. Vietoje to jie adaptuojasi su vietos bendruomenėmis ir tikisi, kad esant būtinybei jie stos ginti teroristų.

Kaip rašo J. Cafarella, JAV nesugeba atpažinti „Jabhat al-Nusra“ grupuotės. Blogiau yra tai, kad Rusijos kova prieš Sirijos opoziciją stumia pavojingas teroristines organizacijas į „al Qaeda“ glėbį. Tačiau ne dėl to, kad jos to nori. Tiesiog šioms organizacijoms nėra kito pasirinkimo – „al Qaeda“ joms gali ištiesti pagalbos ranką.

JAV politikos formuotojams nėra kitos išeities, kaip siekti išsaugoti opozicijos grupuotes, kurios turės didelę svarbą Sirijos ateičiai. Dar vienas svarbus dalykas – atsisakyti minties, kad didžiausias priešas yra „Islamo valstybė“ ir pripažinti, kad „Jabhat al-Nusra“ teroristų grupė yra didesnė grėsmė.