Pasaulyje

2016.02.26 14:17

B. Obama perspėja Rusiją laikytis susitarimo dėl paliaubų Sirijoje

BNS2016.02.26 14:17

JAV prezidentas Barackas Obama perspėjo Damasko režimą ir jo sąjungininkę Rusiją, kad jiems tenka didžiausia atsakomybė už šeštadienį Sirijoje turinčias įsigalioti paliaubas, sakydamas, kad „pasaulis stebės“, kaip jų bus laikomasi.

Likus valandoms iki šeštadienio vidurnakčio Sirijos (ir Lietuvos) laiku, kai įsigalios susitarimas dėl kovos veiksmų nutraukimo, B. Obama surengė posėdį su savo svarbiausiais nacionalinio saugumo patarėjais, kad suplanuotų tolesnius veiksmus ir aptartų kampaniją prieš džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS).

„Visi žino, kas turėtų įvykti“, – sakė prezidentas, sveikindamas susitarimą dėl dalinių paliaubų kare, krečiančiame Siriją jau penkerius metus. Tas konfliktas nusinešė jau apie 270 tūkst. žmonių gyvybių, o daugiau negu pusė šalies gyventojų buvo priversti palikti savo namus.

„Visos šalys, kurios yra (kovos) veiksmų nutraukimo dalis, turi užbaigti atakas, įskaitant bombardavimą iš oro. Humanitarinei pagalbai turi būti leista pasiekti apsiaustas teritorijas“, – pabrėžė B. Obama, ketvirtadienį kalbėdamas per pasitarimą Valstybės departamente.

„Viskas labai priklausys nuo to, ar Sirijos režimas, Rusija ir jų sąjungininkai vykdys savo įsipareigojimus. Ateinančios dienos bus kritinės, o pasaulis stebės“, – perspėjo jis.

Nemažai B. Obamos administracijos pareigūnų, taip pat nepriklausomų apžvalgininkų reiškia dideles abejones, ar pavyks užtikrinti netgi dalines paliaubas.

Prezidentas sakė „neturintis jokių iliuzijų“ dėl galinčių iškilti keblumų, bet pabrėžė, kad šios paliaubos gali tapti „potencialiu žingsniu link chaoso užbaigimo“.

B. Obama pakartojo, kad paliaubos nebus taikomos operacijoms prieš IS. Jis pripažino, kad kitos grupės, įskaitant susijusias su džihadistų tinklu „al Qaeda“, taip pat tikriausiai tęs kovą.

„Nesitikime, kad netgi susiklosčius geriausioms aplinkybėms smurtas iškart liausis“, – pažymėjo jis.

B. Obama taip pat pakartojo savo požiūrį, kad Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas turėtų atsistatydinti, kad būtų užtikrinta tvari taika, nors Rusija ir Iranas šią jo poziciją kol kas atkakliai ignoruoja.

„Aišku, kad po kelerius metus trukusio jo barbariško karo prieš savus žmones – įskaitant kankinimus, sprogmenų prikrautų statinių (mėtymą), apsiaustis ir marinimą badu – daugelis sirų nesiliaus kovoję, kol Assadas bus pašalintas iš valdžios“, – sakė B. Obama.