Pasaulyje

2016.02.26 13:47

Informacija, kurią Švedija nutylėjo: incidentas laikytas labai rimtu

DELFI.lt 2016.02.26 13:47

Pernai pavasarį per švedų karines jūrų laivyno pratybas buvo pastebėtas virš vandens judantis periskopas. Šią informaciją nuo visuomenės nuslėpė, rašo Švedijos žiniasklaida.

Praėjus pusei metų po 2014 m. spalį Švedijos vandenyse vykusios užsienio povandeninio laivo paieškos, Stokholmo archipelage buvo pastebėtas dar vienas nežinomas laivas, rašo „Dagens Nyheter“ (DN), informuoja thelocal.se.

Švedų leidinyje rašoma, kad 2015 m. karinio jūrų laivyno pratybų į rytus nuo švyturio Vindbodeno metu pastebėtas nežinomas periskopas.

Skaitmeniniai įrašai, fiksuojantys Švedijos laivų buvimo vietą vėliau patvirtino, kad tuo metu tame regione švedų laivų nebuvo, taigi periskopas galėjo būti užsienio įsibrovėlio Švedijos vandenyse.

Kaip rašo DN, incidentas laikytas tokiu rimtu, kad apie jį pranešta Švedijos gynybos ministrui Peteriui Hultqvistui, tačiau visuomenei apie tai nepranešta.

P. Hultqvistas leidiniui incidento nekomentavo, tik patvirtino, kad Švedijos pakrantės apsauga sustiprinta, o dėl didesnio aktyvumo Baltijos regione Švedija stiprina gebėjimus apsisaugoti nuo povandeninių laivų.

2014 m. rudenį Švedija pradėjo didelę karinio jūrų laivyno operaciją po to, kai Stokholmo archipelage buvo pastebėtas užsienio povandeninis laivas. Daugelio ekspertų nuomone, laivas buvo Rusijos, tiesa, šios informacijos taip ir nepatvirtino.

Švedijos saugumo agentūra „Sapo“ vėliau pranešė, kad rytinė Švedijos kaimynė tais metais kėlė didžiausią žvalgybinę grėsmę Švedijai.

Visgi nepavykus nustatyti povandeninio laivo lokacijos kilo klausimų dėl Švedijos karinių gebėjimų. Išlaidos saugumo sričiai po Šaltojo karo buvo vis mažinamos. Na o daugelis užsienio leidinių šaipėsi iš nesėkmingų povandeninio laivo paieškų.