Pasaulyje

2020.12.03 11:10

„Politinės šeimos vertybės“ ir „orgija“ Briuselyje: Vengrijos valdžia kaltinama veidmainiavimu

atnaujinta 11.32
LRT.lt2020.12.03 11:10

Policija Briuselyje nutraukė vakarėlį, kurį belgų žiniasklaida vadina „orgija“, – jame aptikti 25 nuogi vyrai, turėję narkotikų, sulaikyti keli diplomatai (tarp jų – estas) ir pabėgti mėginęs konservatyvus vengrų europarlamentaras Joszefas Szajeris. Dalis vengrų žiniasklaidos minėjo tik formalius kaltinimus pažeidus karantiną ar narkotikus, kurie rasti pas politiką, tačiau Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas galiausiai pasmerkė vieno iš savo partijos įkūrėjų poelgį.

Penktadienį surengtame privačiame vakarėlyje dalyvavo keliasdešimt žmonių. Kad taip gali būti pažeidžiamos karantino taisyklės, policijai pranešė triukšmu besiskundę Briuselio gyventojai.

Čia atvykę pareigūnai rado 25 nuogus vyrus, taip pat ir narkotinių medžiagų. Paaiškėjo, kad keli vakarėlio dalyviai – diplomatai. „Nors [Estijos] diplomatas dalyvavo susibūrime kaip privatus asmuo, deja, šiuo atveju jie nesilaikė Belgijoje nustatyto susibūrimų apribojimo“, – dienraščiui „Postimees“ padėtį komentavo Estijos užsienio reikalų ministerija.

Gyventojai pranešė pastebėję ir vieną pabėgti mėginusį vakarėlio dalyvį. Jį pareigūnai sulaikė lauke – susikruvinęs rankas leisdamasis lietvamzdžiu, buvo sučiuptas Vengrijos europarlamentaras Joszefas Szajeris.

Konservatyvias pažiūras deklaruojantis politikas yra vienas iš valdančiosios Vengrijos partijos „Fidesz“ įkūrėjų, gyręsis pats asmeniškai naujoje Konstitucijoje 2011 m. įtvirtinęs tik heteroseksualių porų santuokos sampratą. Tada jis sakė, kad „tradicinės šeimos koncepcija“ nėra pasenusi ir tinka 21 amžiui, rašo „Euractiv“.

Pernai keli aukšto rango „Fidesz“ politikai ragino boikotuoti kompaniją „Coca Cola“, kai ši savo reklamose Vengrijoje panaudojo homoseksualų poras, Budapeštas taip pat nutraukė dalyvavimą „Eurovizijos“ dainų konkurse, vadindamas jį „per gėjišku“. Lapkritį V. Orbano vadovaujama Vyriausybė pristatė Konstitucijos pakeitimus, kurie nurodo, kad vaiko „motina yra moteris, o tėvas – vyras“, o įsivaikinti gali tik heteroseksualios poros, rašo „The Guardian“.

Politiko žmona vadovauja nacionaliniam teismų biurui, kurį sukūrė V. Orbano valdžia ir kuris, anot kritikų, gali pažeisti teisės viršenybės principą.

„Neturi vietos tarp mūsų politinės šeimos vertybių“

Istorija viešumon iškilo pirmadienį, kai Belgijos žiniasklaida aprašė pareigūnų išardytą vakarėlį. J. Szajeris prisipažino dalyvavęs vakarėlyje (neigė, kad pareigūnų pas jį aptikti narkotikai priklauso jam) ir paskelbė atsisakantis europarlamentaro mandato, nors tai esą „neturi nieko bendra su dabartinėmis, animacinėmis politinėmis diskusijomis, vykstančiomis Europos lygiu“.

„Fidesz“ partija J. Szajerį vadino žymiausiu ir labiausiai pripažintu šalies europarlamentaru. Vengrijos ministrai vengė atsakinėti į žurnalistų klausimus apie incidentą, kol trečiadienio vakarą padėtį pakomentavo pats premjeras V. Orbanas, jis pareiškė, kad pasitraukimas iš EP yra „vienintelis tinkamas žingsnis“.

J. Szajerio poelgis „neturi vietos tarp mūsų politinės šeimos vertybių“, o politiko poelgis „yra nepateisinamas ir negintinas“, sakė Vengrijos premjeras.

Dėl tokio poelgio J. Szajeris ir „Fidesz“ partija buvo apkaltinti veidmainyste. „Kol „Fidesz“ politikai mus moko apie krikščionybę, šeimą, tradicinius lyčių vaidmenis ir moralę, iš tiesų jie gyvena visiškai kitokį gyvenimą, taip toli nuo deklaruojamų vertybių, kaip tik įmanoma“, – sakė opozicinės Vengrijos Demokratinės koalicijos lyderis Ferencas Gyurcsany`is, kurį cituoja „Euractiv“.

Vakarėlio organizatorius 29-erių studentas Davidas Manzheley`is belgų dienraščiui „De Standaart“ pažymėjo, kad vakarėlyje nenaudojamos apsauginės priemonės, nedalyvavo moterys, o vienintelė taisyklė – nesirgti ŽIV ir COVID-19.

J. Szajeris vakarėlyje esą dalyvavo kaip vieno iš pakviestų asmenų atsivestas svečias.

„Į savo vakarėlius visada pasikviečiu kelis draugus, kurie taip pat atsiveda kelis draugus ir tada mes linksminamės. Šnekamės, ką nors gurkšnojame – visai kaip kavinėje. Vienintelis skirtumas tas, kad tuo pačiu metu mes mylimės vieni su kitais“, – D. Manzheley`is sakė belgų dienraščiui „HLN“.

Atsistatydinimą santūriai pakomentavo ir „Fidesz“ politikų grupė EP: „Jis priėmė vienintelį teisingą sprendimą. Mes žinome jo sprendimą, kaip ir tai, kad jis atsiprašė savo šeimos, savo politinės bendruomenės ir rinkėjų.“

Valdžiai palankiuose Vengrijos televizijos reportažuose J. Szajerio žingsnis atsistatydinti buvo vadinamas tinkamu, kartu smerkiant tariamą „prikišinėjimą dėl tiesiog sekso skandalo“.

Belgijos teisėsauga pradėjo tyrimus dėl karantino taisyklių pažeidimo ir disponavimo narkotinėmis medžiagomis, rastomis pas J. Szajerį. Visiems renginio dalyviams skirtos 250 eurų baudos.

Vengrijos žiniasklaida tyli

Vengrijos valdžią palaikančios šalies žiniasklaidos priemonės J. Szajerio istorijoje minėjo atsiprašymą šeimai ir rinkėjams už tai, kad politikas pažeidė karantino taisykles dalyvaudamas privačiame vakarėlyje Briuselyje. Tačiau daugiau informacijos apie tai, kas vyko tą vakarą, pateikiama nebuvo.

Pirmosios naujienos apie J. Szajerio incidentą Vengrijos visuomeninio transliuotojo (kurį kontroliuoja V. Orbano Vyriausybė) eteryje pasirodė tik antradienį – buvo parodytas europarlamentaro atsiprašymas. Naujienų agentūra MTI taip pat pateikė tik J. Szajerio atsiprašymą, bet platesnio įvykių konteksto – ne, rašo „EUobserver“.

Trečiadienį į nepriklausomą leidinį Telex.hu susibūrę žurnalistai bandė apie incidentą paklausti į susitikimą atvykusių Vengrijos ministrų. Tačiau policija buvo aptvėrusi pastatą Budapešte ir žurnalistams to padaryti nepavyko.

Iš visų provyriausybinių leidinių tik vienas užsiminė, kad incidentas gali kelti bėdų „Fidesz“ partijai rinkimuose 2022 metais.

Vengrijos žiniasklaidos stebėtojų duomenimis, tik trečdalis šalies gyventojų naudoja informaciją iš įvairių šaltinių, o 80 proc. iš likusių dviejų trečdalių žiūri, klauso ir skaito vien „Fidesz“ palaikančius leidinius, rašo „EUobserver“.

Provyriausybinė Vengrijos žiniasklaida šį incidentą bando „apdirbti“ skleisdama teorijas apie čia tariamai veikusias užsienio žvalgybas bei ignoruodama „orgijos“ aspektą, „EUobserver“ sakė tyrimų centro „Mertek Media Monitor“ atstovas Gaboras Polyakas.

Organizacija „Reporteriai be sienų“ teigia, kad Vengrijoje „žiniasklaidos kontrolės laipsnis neturi lygių visoje ES“.

Žiniasklaidos laisvės indekse Vengrija užima 89 vietą – nuo 2010 metų, kai į valdžią atėjo V. Orbanas, šalis nukrito per 66 vietas.

„Fidesz“ įtvirtino žiniasklaidos priemonių kontrolę perimdama į savo rankas visuomeninį transliuotoją ir gausiai finansiškai remdama palankius leidinius, rašo „EUobserver“.