Pasaulyje

2020.12.01 19:45

COVID-19 vakcinai skinantis kelią į priekį, perspėjama – dar gali tekti kovoti su naujomis bangomis

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.01 19:45

Europos vaistų agentūra sako, kad gruodžio 29-ąją nuspręs, ar patenkinti Vokietijos bendrovės „BA-jontek“ ir Jungtinių Valstijų kompanijos „Pfizer“ pateiktą prašymą registruoti jų kurtą vakciną nuo koronaviruso.

Sausį bus nuspręsta ir dėl prašymą taip pat pateikusios amerikiečių bendrovės „ModeRna“ vakcinos. Bet ekspertai įspėja neatsipalaiduoti: kol bus paskiepyta pakankamai žmonių, kai kurioms šalims dar gali tekti susidoroti ir su trečiąja, ir su ketvirtąja koronaviruso banga.

Vokietijos „BioNTech“ ir Jungtinių Valstijų „Pfizer“ pranešė, kad pateikė prašymą Europos vaistų agentūrai skubos tvarka registruoti jų kurtą vakciną. Leidimo jau anksčiau kreipėsi ir amerikiečių bendrovė „ModeRna“.

Žinios. Gruodžio 29 d. – verdiktas dėl „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinų nuo koronaviruso

„Tai bus didelis žingsnis normalaus gyvenimo link. Kitaip tariant šviesa jau matyti, bet vis dar turime laikytis disciplinos, kol paskiepysime pakankamai žmonių“, – pabrėžia Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Lyen.

Europos vaistų agentūra sako, kad sprendimą dėl „BioNTech“/„Pfizer“ vakcinos priims gruodžio 29-ąją, dėl „ModeRnos“ – sausio 12-ą.

„Patikros standartai bus tokie pat aukšti, kaip visada tvirtinant skiepus. Kaip ir bet kuri kita, COVID-19 vakcina privalo būti saugi ir veiksminga. Žmonių pasitikėjimą ji pelnys tik tada, jei išlaikysime įprastus kokybės standartus“, – aiškina Vokietijos švietimo ir mokslo ministrė Anja Karliczek.

Prancūzija gyventojus masiškai planuoja skiepyti balandį-birželį. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija prognozuoja, kad jau po to pasaulio ekonomika grįš į lygį iki pandemijos.

„Pirmą kartą nuo pandemijos pradžios turime vilties. Geros žinios dėl vakcinų suteikė ir tam tikro optimizmo, išsklaidė tvyrojusį nežinios rūką. Yra vilties, bet iš sunkumų dar neišbridome“, – sako Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generalinis sekretorius Angelis Gurria.

„Korona, išnyk, jau atsibodai“, – traukia Danijos policininkai kartu išdainuodami raginimus laikytis atstumo, plauti rankas, neiti iš namų. Nors vakcina ne už kalnų, ekspertai sako, kad laukia dar sunki žiema.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teigimu, atsipalaiduoti dabar – ne metas. Nerimą kelia artėjančios šventės, slidinėjimo sezonas, dėl kurio nukėlimo Europos šalių nuomonės išsiskiria.

„Problema ne pats slidinėjimas. Tikroji problema yra oro uostai, autobusai, kuriais žmonės naudojasi važiuodami į slidinėjimo kurortus ir iš jų, problema yra keltuvai ir susibūrimo vietos. Jau nekalbu apie socializaciją po slidinėjimo, kuria tiek daug žmonių mėgaujasi“, – nurodo PSO Nepaprastųjų situacijų programos vadovas Mike`as Ryanas.

Vis daugiau Europos šalių prieš Kalėdas švelnina ribojimus. Airija atšaukia antrąjį visuotinį karantiną. Nuo karantino prie vietinių ribojimų šią savaitę turėtų pereiti Jungtinė Karalystė (JK).

„Praėjusią savaitę naujų atvejų skaičius krito beveik trečdaliu. Tai gera žinia. Tai rodo, kad nacionaliniai ribojimai buvo sėkmingi. Visų mūsų pastangomis sumažinome spaudimą sveikatos apsaugos sistemai, sumažinome koronaviruso atvejų skaičių – vėl suvaldėme virusą“, – džiaugiasi JK sveikatos sekretorius Mattas Hancockas.

Bet kartu Londonas įspėja: tai nereiškia, kad kol bus paskiepyta pakankamai žmonių, neteks susidurti ir su trečiąja viruso banga.

Nors atvejų kur kas mažiau nei Europoje, trečias žymus infekcijų šuolis fiksuojamas Japonijoje ir Pietų Korėjoje.

O Honkongas jau kalba apie ketvirtąją bangą. Vėl uždaromos mokyklos, žmonės raginami būti namuose.