Pasaulyje

2020.12.01 12:46

Eurokomisarų metai: užsienio žiniasklaida parašė pažymį ir Sinkevičiui

LRT.lt2020.12.01 12:46

Antradienį Ursulos von der Leyen vadovaujama Europos Komisija mini pirmąjį gimtadienį. Komisijos darbotvarkę pakeitė prasidėjusi COVID-19 pandemija, tačiau leidinys „Politico“ įvertino kiekvieno eurokomisaro pasiekimus atsakingoje srityje, o Virginijui Sinkevičiui skyrė A- pažymį.

V. Sinkevičius dirbti į Briuselį išvyko dar būdamas 29-erių ir tapo jauniausiu istorijoje eurokomisaru. „Jaunasis lietuvis pradėjo daugybę ambicingų planų patobulinti bloko aplinkos apsaugą, chemikalų (naudojimo sritį), žiedinę ekonomiką, taip pelnydamas žaliųjų aktyvistų pritarimą“, – rašo „Politico“.

Anot leidinio, geriausias Aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės eurokomisaro V. Sinkevičiaus metų darbo momentas buvo pristatyti ambicingi planai saugoti bioįvairovę ir persvarstyti Bendrijos chemikalų įstatymus, „nepaisant pramonės ir kitų departamentų kritikos“. Jis giriamas ir atlaikęs dalies verslo spaudimą EK atsisakyti žaliojo kurso dėl COVID-19 pandemijos.

Blogiausias Lietuvos eurokomisaro darbo momentas – nepakankamas dėmesys vandenynams ir žuvininkystei, už kuriuos jis taip pat yra atsakingas. „Nepaisant to, kad perkėlė papildomas lėšas padėti žvejams, eurokomisaras sulaukė kritikos ir iš žvejų, kad neišdėstė specialios strategijos, ir iš jūrinių nevyriausybinių organizacijų (NVO), kad jam nepavyko imtis nepaprastųjų priemonių prieš Prancūziją ir Ispaniją, siekiant sustabdyti netyčinį tūkstančių delfinų nužudymą Biskajaus įlankoje“.

Biskajaus įlankoje Atlanto vandenyne prie Prancūzijos ir Ispanijos krantų kasmet žūsta vis daugiau delfinų, kuriuos pagauna žvejybiniai laivai. Vienas iš ES bendros žvejybos politikos tikslų – užtikrinti, kad neigiami žvejybinės veiklos padariniai jūrų ekosistemoms būtų minimalizuoti. Dalis aktyvistų siūlo tam tikrais mėnesiais iš viso drausti žvejybą įlankoje, kad būtų apsaugota nykstančių delfinų populiacija.

Vasarį V. Sinkevičius išplatintame pareiškime nurodė, kad „per klaidą pagaunamų delfinų mastas yra nepriimtinas“.

Rugsėjo gale Baltijos jūros regiono valstybių ministrai pasirašė deklaraciją dėl šios jūros taršos mažinimo, V. Sinkevičius tai vadino istoriniu momentu.

„Politico“ nuomone, dabar V. Sinkevičius turės parodyti, ar sugebės pristatyti žaliąsias strategijas įgyvendinančių įstatymų projektus. Tačiau eurokomisaras „rizikuoja prarasti greitai laimėtą nekantrių aktyvistų palaikymą“, nes anksčiau šioje srityje siūlymų priėmimas trukdavo ilgai arba užstrigdavo.

EK vadovei U. von der Leyen „Polico“ taip pat skyrė A- įvertinimą. Komisijai buvo sudėtinga veikti, kai Europą pasiekė koronavirusas ir valstybių sostinės griebėsi vienašališkų veiksmų, uždarinėjo valstybių sienas. Vienas pagrindinių šių Komisijos metų nuopelnų – daugiamečio ES biudžeto ir gelbėjimo paketo priėmimas, tapęs fiskaliniu proveržiu, nes Bendrija pirmą kartą skolinasi bendrai. Tai, anot „Politico“ yra geriausias U. von der Leyen metų momentas.

Prasčiausiai EK vadovei sekėsi kadencijos pradžioje reaguoti į geopolitinius iššūkius – kai didėjant įtampai Artimuosiuose Rytuose U. von der Leyen vieši pareiškimai vėlavo, vėliau ji nepranešusi „dingo“, nors paaiškėjo, kad išvyko į Vokietiją saviizoliacijai, taip pat lėtai reagavo į Turkijos ir Kipro nesutarimus. EK taip pat neigia pareigūnų kaltinimus, kad stringa paskyrimai į aukštas ES pareigybes, nes Komisija stengiasi kontroliuoti priėmimą.

Pagrindinis EK vadovės laukiantis iššūkis – realiai įgyvendinti biudžetą ir gelbėjimo paketą, kuriuos neseniai vetavo Lenkija su Vengrija. Jai taip pat reikės koordinuoti vakcinų nuo COVID-19 pasidalinimą tarp valstybių, dirbti su išrinktuoju JAV prezidentu Joe Bidenu „atkuriant transatlantinius santykius“ bei reformuojant prastai veikiančias tarptautines organizacijas, pažymi „Politico“.

Latvijos prekybos komisarui ir EK viceprezidentui ekonomikai Valdžiui Dombrovskiui „Politico“ skyrė B pažymį už jo „nekrentantį į akis pasirodymą“.

Estijos energijos komisarę Kadri Simson „Politico“ taip pat įvertino B, kaip „esančią žaliojo (kurso) vadovo Franso Timmermanso šešėlyje, bet sugebėjusią tapti efektyvia komisare“.