Pasaulyje

2016.02.24 17:55

Patruliuojantys NATO laivai pabėgėlius gabens atgal į Turkiją

15min.lt 2016.02.24 17:55

Apie misiją Egėjo jūroje prieš dvi savaites paskelbęs Šiaurės Atlanto aljansas pateikė naujų patruliavimo misijos detalių. Paaiškėjo, kad NATO laivai jūroje sulaikytus pabėgėlius gabens atgal į Turkiją, o ne į Graikiją, per kurią jie galėtų pasiekti Europą, rašo euobserver.com.

„Kai išgelbėsime tuos žmones, su Turkija ministrų lygmenyje jau turime sutarimą, kad tie žmonės, kurie keliaus iš Turkijos bus grąžinami į Turkiją“, – teigė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Tarptautinė migracijos organizacija paskelbė, kad šiemet jau 102 000 prieglobsčio ieškotojų, kurių dauguma – sirai, pasiekė Europą būtent traukdami iš Turkijos. Nemažai migrantų laivelių kelionės jūra metu apsiversdavo, dalis jų nuskendo.

Pasak J.Stoltenbergo, NATO Egėjo jūroje atliks ne policijos vaidmenį, o užtikrins Graikijos ir Turkijos pakrančių sargybų koordinuotą darbą ir kovos su žmonių kontrabandininkais suvaldymą.

Tiesa, jis pridūrė, kad jei NATO laivai pastebės skęstančius pabėgėlių laivus, jie privalės pagelbėti. NATO karinės oro pajėgos taip pat prisidės prie patruliavimo iš oro Turkijos-Sirijos pasienyje, kur sieną kasdien nelegaliai bando kirsti šimtai asmenų.

Kol kas NATO misija Egėjo jūroje apsiribos 2–5 laivais, tačiau vėliau jų gali prisijungti ir daugiau.

Ši misija jau sukėlė kelių Graikijos parlamento narių pasipiktinimą. Jų teigimu, Turkija gali išnaudoti šią bendrą misiją karinės žvalgybos tikslams.

Graikijos centro kairiųjų atstovė Eva Kaili pastebėjo, kad Turkijos karo lėktuvai nuolat pažeidžia Graikijos oro erdvę.

„Kaip jūs reaguosite, jei Turkija ims pažeidinėti Graikijos suverenumą ir Egėjo jūroje?“, – klausė parlamentarė.

J. Stoltenbergo teigimu, ši misija bus puiki proga sustiprinti Graikijos ir Turkijos ryšius bei NATO valstybių bendradarbiavimą. Jis pridūrė, kad misijos planą jau patvirtino ir Graikijos gynybos ministerijos atstovai.