Pasaulyje

2020.11.30 22:35

Lemiama „Brexito“ derybų savaitė: ar didžiausi nesutarimai dėl žvejybos ir paramos verslui sąlygų išsispręs?

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.30 22:35

„Brexito“ derybose – paskutinė savaitė, sako ir Londonas, ir Briuselis. Nors tai kartota jau daug kartų, Europos Sąjungai ir Jungtinei Karalystei tiesiog baigiasi laikas sutarti dėl santykių nuo sausio 1-osios, kai baigsis pereinamasis laikotarpis. Likę didžiausi nesutarimai – dėl žvejybos teisių ir dėl vienodų paramos verslui sąlygų. Vokietijos kanclerė sako, kad nesusitarimas parodytų blogą pavyzdį pasauliui, tačiau nėra reikalo siekti susitarimo bet kokia kaina.

Europos šalių žvejai sugauna pusę žuvies Britanijos vandenyse. Nors Jungtinė Karalystė išstojo iš Europos Sąjungos jau prieš 10 mėnesių, kol kas niekas nesikeitė, nes galioja pereinamasis laikotarpis. Bet jis baigiasi gruodžio 31-ąją. Ir susitarimo nėra.

JK teigia, kad iki susitarimo dėl prekybos po „Brexito“ liko vos savaitė

Žuvininkystė – vienas iš dviejų sunkiausių klausimų. Nors žvejyba tesudaro vieną trisdešimtąją vieno procento Britanijos bendrojo vidaus produkto (BVP), jos svarba – simbolinė, ir ginčas gali sugriauti kone trilijono eurų vertą susitarimą.

„Būsime nepriklausoma pakrantės valstybė, turime kontroliuoti savo vandenis. Galime kalbėti apie pereinamuosius laikotarpius ir panašiai, ir pripažįstame poveikį kitoms Europos šalims. Bet principas kyla iš suvereniteto, iš to, kad paliekame ne tik Europos Sąjungą, bet ir pereinamąjį laikotarpį“, – sako Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas.

Kitas sunkus klausimas – valstybės parama verslui. Europos Sąjunga reikalauja, kad ji būtų tokia pat kaip bendrijoje, kitaip konkurencija gali būti nesąžininga. Kai diplomatai kalba, kad likę nesutarimai – milžiniški, bendrijos derybininkas, paklaustas, ar yra priežasčių optimizmui, sako, kad yra tik priežasčių ryžtui.

Niekas nepasakys, kuo baigsis dieną ir naktį vykstančios derybos.

Net Vokietijos kanclerė, visad susitarimo siekusi, pripažįsta, kad vis daugiau Europos šalių nekantrauja pereiti prie plano B – nors tai reikštų pripažinti pralaimėjimą.

„Linkiu Micheliui Barnier ir Ursulai von der Leyen daug tvirtybės ir daug įgūdžių paskutiniams derybų žingsniams. Tačiau mums nereikia susitarimo bet kokia kaina, tai aiškiai sakome. Jo norime, bet ir be jo imsimės reikalingų priemonių. Bet kuriuo atveju, sutarti yra visų interesas“, – sako Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Visi terminai seniai sulaužyti: net jei sutarti pavyktų, ratifikavimui laiko jau pristigs, reiks kūrybiško požiūrio. Jei nepavyktų – laukia sumaištis vidury pandemijos, kuri Jungtinei Karalystei smogė skaudžiausiai Europoje.

„Labai tikiuosi, kad nenutiks taip, kad liktume be susitarimo. Nes visi žino, kad tai būtų labai, labai žalinga mūsų ekonomikai, darbo vietoms, verslui, taip pat mūsų saugumui ir įtakai pasaulyje“, – tikina leiboristų šešėlinė švietimo sekretorė Kate Green.

Pernai Jungtinės Karalystės premjeras nuolat kalbėjo, kad sutarti bus taip lengva, kad susitarimas jau parengtas šauti į orkaitę. Kaimynė Airija sako, kad tik dabartiniai iššūkiai leidžia pamatyti, kokia yra „Brexito“ tiesa.