Pasaulyje

2020.11.30 16:59

„Žyve, Belarus!“ – kaip gimė šūkis, kurio nė karto neištarė Lukašenka?

LRT.lt2020.11.30 16:59

Protestuotojus Baltarusijoje ir Lietuvoje vienijantis šūkis „Žyve, Belarus!“ tapo neginčytinu šalies opozicijos devizu. Tačiau kaip gimė šis žodžių junginys, kurio taip nė karto ir neištarė ilgametis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka? 

Vilniuje baltarusiai prie šalies ambasados protestuoja nuo pat suklastotų prezidento rinkimų dienos – rugpjūčio 9-osios. „Radio France Internationale“ (RFI) žurnalistė Marielle Vitureau paklausė gatvėje susirinkusių žmonių, ką jiems reiškia šis šūkis.

„Tai reiškia nepriklausomybę, laisvę reikšti savo nuomonę, laisvę būti tuo, kuo esu čia, Vilniuje“, ir nebūti už tai sulaikytai, sakė Vilniuje gyvenanti baltarusė Hanna.

Baltarusijos universiteto dėstytoja ir aktyvistė Tatjana Čiulickaja sakė pirmą kartą šį šūkį išgirdusi 1996 m. protesto dėl Baltarusijos valdžios atšaukto roko koncerto metu.

„Kaip tik tuo metu Vyriausybė pradėjo drausti koncertus“, po to, kai 1994 m. A. Lukašenka atėjo į valdžią, aiškina ji.

„Šūkis „Žyve, Belarus!“ yra pasiskolintas iš poeto Jankos Kupalos eilėraščio“, – sako T. Čiulickaja. Anot jos, tai šūksnis, kad Baltarusija dar gyva (baltarusiškai: Гэта крык, што жыве Беларусь / Heta kryk, što žyve Bielarus), parašytas 1905–1907 m.

Po Sovietų Sąjungos žlugimo jį kaip devizą pradėjo naudoti nepriklausomybės judėjimas.

Šūkį pasigavo ir Baltarusijos opozicijos aktyvistai.

„A. Lukašenka niekada nėra ištaręs žodžių „Žyve, Belarus!“, nes jie per daug glaudžiai susiję su Baltarusijos opozicija“, – sako tremtyje Vilniuje veikiančio baltarusių Europos humanitarinio universiteto (EHU) profesorė Tatjana Ščitcova.

Kiti simboliai, kaip trumpai gyvavusios Baltarusijos Liaudies Respublikos balta-raudona-balta vėliava, taip pat buvo susieti su „Žyve, Belarus!“ šūkiu, kad įtvirtintų kultūrinę opoziciją prieš A. Lukašenkos režimą.

Kartu su baltarusių kalba jie „tapo politiniais simboliais, kuriuos žmonės naudoja, siekdami parodyti nepritarimą esamai sistemai“, – sako T. Čiulickaja.

Dabar šūkį „Žyve, Belarus!“ naudoja visi. „Anksčiau apie jį žinojo tik intelektualai, – sako Hanna. – Dabar matome, kad vis daugiau žmonių domisi istorija, kultūra, baltarusių kalba.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt