Pasaulyje

2020.11.29 16:22

JK: pasiekti susitarimui dėl prekybos po „Brexito“ liko savaitė

BNS2020.11.29 16:22

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius sekmadienį pareiškė, kad jo šaliai ir Europos Sąjungai liko maždaug savaitė pasiekti susitarimą dėl prekybos po „Brexito“, o didžiausia kliūtis pasiekti susitarimą yra žvejybos teisių klausimas.

Tęsiantis abiejų šalių deryboms Londone, Dominicas Raabas pareiškė: „Manau, kad iš esmės pasiekėme paskutinę esminių derybų savaitę.“

Šių metų pradžioje JK išstojo iš ES, tačiau per 11 mėnesių pereinamąjį laikotarpį išliko 27 valstybių bloko ekonomikos dalimi, abiem pusėms mėginant susitarti dėl naujo laisvosios prekybos susitarimo, kuris įsigaliotų sausio 1 dieną.

Derybos tęsiasi jau gerokai po lapkričio vidurio, kai baigėsi numatytas terminas susitarimui pasiekti, norint, kad iki metų pabaigos jį spėtų patvirtinti JK ir ES įstatymų leidėjai.

Nepaisydamas aklavietės, D. Raabas kanalui „Sky News“ teigė, jog „reikia susitarti“.

Užsienio reikalų sekretoriaus teigimu, abi pusės padarė pažangą „vienodų sąlygų“ – standartų, kuriuos turi atitikti JK eksportas į ES – klausimu.

Didžiausia kliūtis yra nesutarimai dėl žvejybos, kuri sudaro nedidelę ekonomikos dalį, tačiau turi nepaprastai didelę simbolinę reikšmę Europos jūrinėms valstybėms. ES šalys pageidauja, kad jų laivai galėtų toliau vykdyti žvejybą Britanijos vandenyse, o JK reikalauja galimybės kontroliuoti prieigą ir kvotas.

„Žvejybos srityje laikomės tokio principo: pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, tapsime nepriklausoma pakrantės valstybe ir privalėsime kontroliuoti savo vandenis“, – kalbėjo D. Raabas.

ES vyriausiasis „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier, savaitgalį susitikęs su kolega iš JK Davidu Frostu, teigė, kad vis dar yra „reikšmingų nuomonių skirtumų“.

Jei susitarimas nebus pasiektas, pirmąją Naujųjų metų dieną kils didžiulių sutrikimų, per naktį įvedant muitus ir kitas kliūtis JK ir ES prekybai. Tai pakenks abiem pusėms, tačiau didžioji naštos dalis teks Britanijai, kurios beveik pusė prekybos apimties tenka ES.