Pasaulyje

2020.11.29 11:19

Baltarusijoje per protesto akcijas sulaikyta mažiausiai 340 žmonių

atnaujinta 21.45
Rūta Androšiūnaitė, BNS, LRT RADIJAS2020.11.29 11:19

Baltarusijos opozicijos protesto akcijos dalyviai sekmadienį renkasi į kolonas savo kiemuose ir gatvėse įvairiuose Minsko rajonuose.

Šalyje jau ketvirtas mėnuo vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Baltarusijoje sekmadienį per protesto akcijas buvo sulaikyta per 400 žmonių, pranešė žmogaus teisių centras „Viasna“.

„Viasna“ sudaromuose sulaikytųjų sąrašuose pirmadienį ryte buvo 416 pavardžių. Pranešama, kad dalis sulaikytų protestuotojų jau paleisti.

Anksčiau teisių gynėjai skelbė, kad buvo sulaikyta 340 asmenų.

Daugiausiai protestuotojų sulaikyta sostinėje Minske. Tačiau teisių gynėjai taip pat pranešė apie areštus Vitebske, Breste, Gardine, Lydoje, Žodzinoje, Liachavičuose, Baraulianuose, Mogiliave, Liasne, Smaliavičuose, Maladečinoje, Dziaržynske, Vijoje.

Lapkričio 29-ąją Baltarusijos protestuotojai į gatves išėjo pasitelkę naują taktiką – telkėsi nedideliuose susibūrimuose. Vien tik sostinėje tokių tokių susibūrimų suskaičiuota apie 20.

Vakarų palaikymas padeda išlaikyti ryžtą

Liudininkų teigimu, Minske dislokuoti saugumo pareigūnai, portalas Tut.by praneša, kad prieš protestuotojus panaudotos garsinės granatos ir ašarinės dujos. Europos Humanitarinio Universiteto rinkodaros ir komunikacijos vadovas Maksimas Milta teigia, kad Baltarusijos protestuotojams neprarasti ryžto, be kita ko, padeda tarptautinis palaikymas.

„Nepaisant nuovargio, baltarusiai yra tvirtai apsisprendę dėl savo tolimesnių siekių, – LRT RADIJUI sakė jis. – Jie supranta, kad solidarumas, kuris yra tiek pačioje Baltarusijoje, tiek ir visame pasaulyje, yra ta jėga, kuri padeda protestui tęstis ir toliau. Todėl tarptautinis palaikymas protestuotojams ir neleidimas Baltarusijos režimui pasipelnyti iš Vakarų taip pat yra labai svarbūs veiksniai, kaip mes galime prisidėti prie sklandesnio protesto norų išpildymo.“

A. Lukašenkos oponentai tvirtina, kad tikroji rinkimų laimėtoja yra jo varžovė Sviatlana Cichanouskaja, užėmusi savo įkalinto vyro vietą rinkimų kovoje ir greit tapusi populiari, ir toliau kiekvieną savaitgalį eina į sostinės Minsko gatves reikalauti prezidento atsistatydinimo bei naujų rinkimų.

Pastarosiomis savaitėmis pareigūnai ėmėsi griežtų represijų, kurių metu buvo sulaikyti šimtai žmonių ir neleista protestuotojams rinktis Minsko centre.

Tai paskatino A. Lukašenkos oponentus pakeisti taktiką ir jie ėmė kviesti žmones kiekviename sostinės rajone rengti nedidelius susibūrimus.

Pasak vietos žiniasklaidos, sekmadienį visame mieste suskaičiuota apie 20 tokių susibūrimų.

„Visuose Minsko rajonuose, be jokių išimčių, susirinko didelės kolonos. Lukašenkos milicija desperatiškai skuba iš rajono į rajoną“, – platformoje „Telegram“ pranešė opozicijos kanalas „Nexta Live“, padedantis koordinuoti vykstančias demonstracijas.

Kaip ir ankstesnėmis savaitėmis, sostinėje uždarytos kai kurios metropoliteno stotys, ribojamas mobilusis internetas.

Dislokuota daug saugumo pareigūnų, o portalas tut.by pranešė, kad prieš protestuotojus buvo panaudotos kurtinamosios granatos ir ašarinės dujos.

Žmogaus teisių organizacija „Viasna“ savo ruožtu pranešė, kad per protestus sulaikyta mažiausiai 50 asmenų. Centro tinklapyje skelbiamas sąrašas su sulaikytų protestuotojų pavardėmis, jis nuolat atnaujinamas.

Daugiausia žmonių sulaikyta Minske, bet jų būta ir Vitebske, prie Minsko esančioje Baraulianų gyvenvietėje, Karabčysuose Gardino srityje.

„Visi išeina į savo rajono gatves ir mato dešimtis, šimtus ir tūkstančius rėmėjų“, – šeštadienį savo „Telegram“ kanale paskelbtame vaizdo įraše kalbėjo 38 metų S. Cichanouskaja.

Ji pridūrė, kad baltarusiai yra „išdidi, drąsi ir taiki tauta, sužinojusi laisvės kainą ir niekada nesutiksianti gyventi be jos“.

Kelių Vakarų šalių lyderiai atsisakė pripažinti vėliausių rinkimų rezultatus ir išreiškė palaikymą S. Cichanouskajai, kuri netrukus po balsavimo buvo priversta pasitraukti į Lietuvą.

Europos Sąjunga paskelbė sankcijų A. Lukašenkai ir daugeliui jo sąjungininkų dėl įtariamo rinkimų klastojimo ir milicijos susidorojimo su demonstrantais.

Baltarusijos saugumo pajėgos pirmosiomis demonstracijų dienomis sulaikė tūkstančius protestuotojų. Daugelis jų vėliau pranešė apie kankinimą ir piktnaudžiavimą areštinėse.

A. Lukašenka, kurį tvirtai remia Maskva, savo ruožtu atsisako atsistatydinti ir vietoje to siūlo konstitucijos reformą opozicijai nuraminti.

Atnaujinta 11.19

Į Minsko centrą juda karinė technika, praneša liudininkai

Į Minsko centrą juda karinė technika, sekmadienį naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė liudininkai.

Specialioji technika, įskaitant transporto priemones sulaikytiesiems vežti ir vandens patranką, pastebėta Nepriklausomybės prospekte ir kituose sostinės rajonuose.

Pasak „Interfax“ korespondento, Spalio aikštėje ir prie prezidento administracijos sustiprintos saugumo priemonės, aikštė aptverta metalinėmis tvoromis.

Liudininkai praneša pastebėję jėgos struktūrų pareigūnų prie stelos „Minskas – miestas didvyris“ ir Nugalėtojų prospekte.

Baltarusijoje jau ketvirtas mėnuo vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Didžiausi protestai vyksta sekmadieniais. Dėl jų sostinėje uždaromos kai kurios metropoliteno stotys, ribojamas mobilusis internetas.

Populiariausi